Krūms aiz restēm, Saeimā “pastnieku” skandāls 10
Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde aizturējusi “Trasta komercbankas” likvidatoru Ilmāru Krūmu un vairākus maksātnespējas administratorus, tostarp Māri Sprūdu. Cīņā par ienesīgo vakanci kā ieroči tiek izmantoti arī likuma grozījumi.
Saeima vakar galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Kredītiestāžu likumā, nosakot, ka par kredītiestādes likvidatoru nevarēs kļūt personas, kas pēdējo divu gadu laikā bijušas pilnvarojuma līguma attiecībās ar likvidējamās kredītiestādes kreditoru. Līdzīgs ierobežojums noteikts arī administratoriem kredītiestāžu maksātnespējas procesos.
Vairāki deputāti debatēs grozījumus vērtēja kā pamatotus, jo tie mazinās interešu konflikta riskus. Taču vienlaikus parlamentārieši pauda bažas, ka grozījumu autors Imants Parādnieks (NA) rīkojies atsevišķu maksātnespējas administratoru grupējumu interesēs, turklāt nebūtu pareizi “grozīt noteikumus spēles laikā”. Proti, ar šādiem grozījumiem tiks ietekmēts “Trasta komercbankas” maksātnespējas process. Šīs maksātnespējīgās bankas likvidators ir Ilmārs Krūms, kurš cieši saistīts ar NA, it īpaši ar tās politiķi Gaidi Bērziņu (abiem savulaik bijis kopīgs juristu birojs). Likvidatora amatā Krūms pamanījies iztērēt septiņus miljonus eiro par dažādiem ārpakalpojumiem, un liela daļa šīs summas tikusi Mārim Sprūdam. Par to, ka Krūmam nāksies atstāt šo ienesīgo vietu, runā jau vairākus mēnešus. Izskanēja pat iespējamā pēcteča vārds – Finanšu un kapitāla tirgus komisija likvidatora amatam esot plānojusi virzīt administratoru Armandu Rasu. Taču Parādnieka grozījumi viņu no iespējamo pretendentu loka izslēguši.
“Šie grozījumi izmaina konkrētas bankas maksātnespējas procesu tieši procesa vidū. Un tieši tas ir patiesais autoru mērķis. Ticiet man, pēc mēneša šādus priekšlikumus neviens vairs nevēlētos iesniegt, jo tur nekādas intereses vairs nebūtu. Par iespējamiem interešu konfliktiem tiesa jau šobrīd var lemt. Mēs precizējam – divi gadi, jā, pilnvarojuma līgums, viss kārtībā, mēs par to varam visu runāt. Bet tas, ka mēs tagad mēģinām sakārtot lietas, kad redzam, ka policija jau stāv un tūlīt, tūlīt ņems ciet šos cilvēkus, un viņiem būs jāatbild likuma priekšā, ātri mēģinām sagrābt to, kas vēl atlicis,” no Saeimas tribīnes sprieda Ints Dālderis (“Vienotība”). Deputāte Solvita Āboltiņa teica, ka likumprojekts, visticamāk, izstrādāts Antonijas ielā (šajā ielā atrodas Sprūda birojs), bet Parādnieks pilda tikai “pastnieka” funkciju. Parādnieks gan uzsvēra, ka ar šo likumprojektu Saeimā norit darbs jau no janvāra un grozījumi esot nepieciešami, lai “harmonizētu” interešu konflikta novēršanas prasības ar citiem likumiem. “Tie administratori un likvidatori, kuri izdarījuši pārkāpumus, ir jāatceļ no amata un pret viņiem jāvērš attiecīgas sankcijas. Jautājums ir par to, kas nāks viņu vietā. Mans mērķis ir ar šiem grozījumiem nodrošināt, lai tie būtu cilvēki, kuri neatrodas interešu konfliktā,” teica Parādnieks un noliedza, ka būtu tos rakstījis ar nolūku ietekmēt procesus “Trasta komercbankā”.
“Iespējams, ka Sprūds sponsorē nacionāļus, bet Rasa – “Vienotību”,” konflikta būtību minēja ārpusfrakciju deputāts Artuss Kaimiņš.
Balsojumā likumprojektu atbalstīja 56 deputāti (NA, ZZS, “Saskaņa” un “No sirds Latvijai”). Pret bija 20 tautas kalpi (“Vienotības” pārstāvji un Kaimiņš), savukārt Edvards Smiltēns (“Vienotība”) balsojumā atturējās. Par šo jautājumu jau iepriekš bija izcēlušās domstarpības koalīcijā. “Vienotība” uzreiz paziņoja, ka šādus grozījumus neatbalstīs, bet ZZS vilcinājās, nevēloties tik strīdīgu normu atbalstīt pirms pašvaldību vēlēšanām. Tagad pašvaldību vēlēšanas ir aiz muguras, turklāt Saeimā runā, ka par savu pozitīvo balsojumu ZZS pretim saņēmusi NA atbalstu nodokļu reformai.
Burtiski dažas minūtes pēc likuma pieņemšanas pienāca ziņas, ka Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde (ENAP) aizturējusi Krūmu un Sprūdu. Ziņu aģentūra LETA vēsta, ka kopā ar viņiem, iespējams, aizturēts arī administrators Nauris Durevskis un finansists Jorens Raitums.
VP Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins vakar preses brīfingā apstiprināja, ka kopumā tikušas aizturētas četras personas, tostarp maksātnespējas procesa administratori. ENAP esot veikusi vairākas izmeklēšanas darbības iepriekš sāktajos kriminālprocesos. Šīs lietas ierosinātas par iespējamiem noziegumiem maksātnespējas procesa laikā. Pašlaik tiek veiktas citas procesuālās darbības, un izmeklēšanas interesēs plašāku informāciju policija sniegšot tikai nākamnedēļ.