Vai senas krūmmellenes var pārstādīt? 0
Vai ir kāda iespēja desmitgadīgas krūmmellenes pārstādīt citā dārza stūrī?
“Pārstādīt var arī desmit gadus vecus krūmmelleņu krūmus. Vislabāk to darīt agri pavasarī, vēsā, mitrā laikā, iepriekš augus kārtīgi salaistot.
Nevajadzētu pārstādīšanu atlikt uz maiju, kad var būt karstas un saulainas dienas,” pamāca Lauksaimniecības universitātes Augsnes un augu zinātņu institūta vadošā pētniece Dace Siliņa.
Jācenšas, lai pārstādot saknes tiktu maksimāli mazāk traumētas, tāpēc krūms jāizrok ar iespējami lielāku sakņu kamolu, t.i., vainaga projekcijā, ap 50 cm dziļumā.
Jaunajai stādvietai jābūt pietiekami lielai, lai auga saknes bedrē ērti izkārtotos. Bedri piepilda ar skābas kūdras un lapu zemes maisījumu. Cits variants – izmanto gatavu kūdras substrātu KKS-M1 ar pH ir 4,1–4,9.
Izrokot augu, sakņu kamolu ietin izturīga auduma gabalā vai plēvē, lai no saknēm nenobirtu augsne. Pēc iestādīšanas krūmu salaista un nomulčē ar skābu kūdru, lai mulčas kārtā ātrāk veidotos jaunās saknītes.
Vienlaikus izgriež bojātos, vārgos un vecos zarus (jāatceras, ka krūmmellenēm maksimālo ražu dzinums dod otrajā trešajā gadā, bet vēlāk tas sāk novecot un raža samazinās).
Veģetācijas periodā jāseko, lai augsne arvien būtu mitra. Kad pārstādītais augs sāk ziedēt, ieteicams daļu ziedpumpuru izkniebt, lai augam būtu vairāk spēka ieaugties. Rūpīgi kopjot, krūmi var ražot 50 gadus.