Krūmmellenes – kur pirkt un kā audzēt? 6

“Kur Latvijā var iegādāties krūmelleņu jeb zileņu stādus audzēšanai savām vajadzībām mazdārziņā? Kad rudenī tos var stādīt? Lūdzu, pastāstiet arī par šo ogu audzēšanu, kopšanu!”
 Valentīna Rēzeknē

Reklāma
Reklāma

 

Šķirnes

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Lasīt citas ziņas

Krūmmellenēm (augstās zilenes – novecojis nosaukums) ir vairākas sugas no dažādiem klimata reģioniem, augi ir diezgan atšķirīgi. Ogas tām ir lielas, satur daudz mazu sēkliņu, krāsa no gaiši zilas līdz gandrīz melnai.

Visvairāk stādītās ir no augstajām krūmmellenēm (Vaccinium corymbosum) izveidotās šķirnes. Ogulāji labos apstākļos izaug lieli – pat pāri cilvēka augumam. Latvijā pašlaik ievesti vairāki desmiti šķirņu, piemēram, agrās ‘Duke’, ‘Polaris’, ‘Spartan’, ‘Patriot’, vidēji agrās ‘Blueray’, ‘North­blue’, ‘Northland’, vidējās šķirnes ‘Chandler’, ‘Chippewa’, ‘Bluecrop’, ‘Bluegold’. Ir arī vietējās selekcijas šāda tipa šķirnes – ‘Agrīnais Kovills’, ‘Augusta’, ‘Lielogu’. Vēl ir Eša zilenes jeb krūmmellenes. Arī tām jau ir vietējās selekcijas šķirne – ‘Salaspils Izturīgā’. Krūms aug liels un spēcīgs, gatavās ogas ir vidēja lieluma gaiši zilā krāsā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mazākas ir zemās jeb šaurlapu krūmmellenes (Vaccinium angustifolium). Tās izaug 50 – 60 cm augstas, atšķirībā no iepriekšējās grupas šķirnēm ražo uz jaunajiem dzinumiem. Ogas sīkākas, nedaudz līdzīgas parastajām meža mellenēm, tomēr muti neiekrāso.

Kokaudzētavu katalogos parādījies arī apzīmējums pusaugstās krūmmellenes – tā ir Dienvidkanādas mellene (Vaccinium australe) un tās hibrīdi ar citām sugām. Šie krūmi sasniedz 0,8 – 1,2 m augstumu.

 

Augsne

Visām šīm sugām un šķirnēm labai augšanai ir vajadzīgi specifiski apstākļi – irdenas, vieglas, gaisa caurlaidīgas, trūdvielām ļoti bagātas augsnes ar skābu reakciju (pH 4,5 – 4,8). Visā veģetācijas periodā vajadzīgs mitrums, tomēr ilgstoši stāvošu ūdeni augsnes virskārtā gan krūmmellenes necieš. Mazdārzā augšanas vietās veido 0,8 – 1 m platas un ap 50 cm dziļas bedres, kurās sagatavo atbilstošu substrātu. Smilts augsnēs iestrādā skābu pakaišu kūdru, satrunējušas lapas, skujas. Ja augsne mālaina, to ielabo ar kūdru, zāģu skaidām (labāk skujkoku), granti vai smilti. Var izmantot arī kādu kūdras maisījumu meža augiem, piemēram, “Lafloras” ražoto KKS-M1, tad var stādīt tīrā kūdrā, ar kuru piepilda izrakto bedri.

Krūmmellenēm ir īpatnējas saknes ar vājām spējām uzņemt barības vielas, proti, tām nav sīko saknīšu (spurgaliņu). Ja augšanas apstākļi nav piemēroti, augi nespēj pielāgoties un sāk nīkuļot.

 

Audzēšana

Stādīšanai labākais laiks ir aprīlis, maijs, bet tad nepieciešama laistīšana, līdz stādi ieaug. Var stādīt arī septembrī, oktobrī, jo tad augsnē ir vairāk mitruma. Zemāka auguma krūmus izvieto ap 1 m, augstākus – līdz 1,5 m attālumā. Rudenī augu apdobes nosedz ar 7 – 10 cm biezu mulčas, piemēram, kūdras slāni. Mulčēšanu atkārto ik pēc pāris gadiem, lai uzturētu skābumu, vienmērīgāku mitruma režīmu, seklo sakņu sistēmu pasargājot arī no kailsala.

Reklāma
Reklāma

Krūmmelleņu saknes ir ļoti jutīgas pret augstu sāļu koncentrāciju augsnē, tomēr tām ir vajadzīgs papildmēslojums. Ja nav veiktas augsnes analīzes un nav zināmas precīzas devas, drošāk ir izmantot kādu no gatavajiem skābo augšņu augiem domātajiem pilnmēslojumiem un ik pēc 3 – 4 nedēļām uzbērt krūma sakņu zonā 30 – 50 gramus. Var piebarot arī ar šķidro mēslojumu Vito 4, lietojot to vairākas reizes sezonā.

Krūmmellenēm patīk saulainas un siltas vietas, kur ziedēšanas laikā tās mazāk apdraud pavasara salnas. Aug arī noēnotās vietās. Tomēr, jo lielāks noēnojums, jo krūmiem ogu mazāk un tās ir skābākas.

 

Ražība

Kultūrmellenēm ir raksturīga pašappute, tomēr labākai ražībai blakus jāstāda 2 – 3 dažādas šķirnes. Galvenie apputeksnētāji ir kukaiņi. Kamenes to paveic labāk nekā bites, jo krūmmellenēm patīk kārtīga ziedu satricināšana (dārza mellenēm ziedi karājas uz leju un kamenes tos izvibrē). Augstākas ražas ieguvei var iegādāties SIA “Schetelig” tirgotās ārzemēs savairotās kamenes. Putuplasta kastē ievietotas trīs saimes maksā Ls 75, atsevišķa viena saime: 35 – 45 latus.

Mazdārzos līdz šim slimības un kaitēkļi krūmmellenēm nav novēroti, tomēr no zaķiem un stirnām krūmi ziemā ir jāaizsargā.

Komercdārzos gan ir parādījušās dažas slimības, piemēram, gatavo ogu puve, kura var nodarīt ievērojamu kaitējumu ražai vai arī visam augam. Tā parādās, ja nav piemērotas augsnes, mitruma, pH reakcijas, mēslošanas – infekcija izplatās pavasarī ziedēšanas laikā, kā arī vasarā ogu ienākšanās laikā. Lai izvairītos no puves, bojātās ogas vienmēr jāsavāc, laikus jānovāc raža. Zemnieku saimniecības “Abullāči” īpašnieks Pauls Kantāns uzskata, ka mazdārzos augus labāk neapsmidzināt ar ķīmiju, pat ne profilaktiskos nolūkos, jo reģistrēto augu aizsardzības līdzekļu klāsts ir ļoti mazs, turklāt, vairākkārt izmantojot, parasti iestājas rezistence (vairs nelīdz). Lai izvairītos no slimībām, labāk ievērot agrotehniskos pasākumus.

 

Apgriešana

Krūmmellenēm krūmus veido spēcīgi sazaroti pamatzari un taisni viengadīgie dzinumi, kuri parasti attīstās no sakņu kakla. Ziedpumpuri veidojas uz viengadīgās koksnes, tāpēc galvenais uzdevums ir izgaismot vainagu, lai veicinātu spēcīgus viengadīgos pieaugumus. Pirmajos gados pēc iestādīšanas izgriež tikai bojātos dzinumus. Līdz ceturtajam gadam nekādu citu griešanu neveic. Labi attīstītam ražojošam krūmam ir 5 – 7 spēcīgi attīstīti pamatzari. Novecojušos pakāpeniski aizstāj ar jauniem kakleņa dzinumiem vai dzinumiem no vecāko pamatzaru pamatnes. Katru gadu aizvieto divus pamatzarus, lai krūmā nebūtu vecāku par četriem gadiem. Novecojošos izgriež līdz zemei vai arī saīsina līdz spēcīgam sānzaram. Liekās sakņu atvases arī izgriež. Ļoti spēcīgus viengadīgos dzinumus īsina, lai veicinātu sānzaru veidošanos. Krūmmelleņu apgriešanu veic agri pavasarī (līdz pumpuru plaukšanai).

 

 

UZZIŅA

Kur nopirkt stādus?

• Zemnieku saimniecībā “Abullāči” (Beverīnas novada Brenguļu pagastā) nākamgad aprīļa beigās, maijā būs pārdošanā krūmmelleņu šķirņu ‘Polaris’, ‘Chippewa’, ‘Patriot’, ‘Bluecrop’ stādi par 2,50 – 7 latiem.

• SIA “Kokaudzētava Baltezers” (Ādažu novadā) pašlaik nopērkami ar spraudeņiem pavairoti ‘Patriot’, ‘Polaris’, ‘Chippewa’, ‘Blue Haven’, ‘Coville’ jaunstādi par 2,50 latiem, divgadīgi stādi par 4,50 latiem un lieli, ražojoši krūmi par 10 latiem.

• Stādu audzētavā “Rožlejas” (Rīga – Daugavpils šosejas 63. kilometrā) tirgo trīsgadīgus krūmmelleņu ‘Duke’, ‘Sunrise’, ‘Bluejoy’, ‘Toro’, ‘Bluegold’, ‘Brigitta’, ‘Bonifacy’, ‘Nelson’, ‘Legacy’, ‘Elliott’ stādus par 4,50 latiem.

• Nacionālajā Botāniskajā dārzā (Salaspilī, Miera ielā 1) var iegādāties šķirņu ‘Coville’ un ‘Improved of Stanley’ stādus podiņos par 3,50 latiem.

• Zemnieku saimniecībā “Jāņkalni” (Madonas novada Vestienas pagastā) pašlaik tirgo 15 dažādu krūmmelleņu šķirņu, piemēram, ‘Bluecrop’, ‘Patriot’, ‘Northblue’, ‘Chippewa’ stādus par 4 – 8 latiem (3 – 6 gadus veci).

• SIA “Arosa–R” (Ogrē, Dienvidu ielā 2), sākot no septembra, tirgo šķirņu ‘Bluegold’, ‘Patriot’, ‘Bluejay’, ‘Chippewa’ stādus par 5 – 10 latiem (2,5 gadīgi un vecāki).

• Zemnieku saimniecībā “Strēlnieki” (Babītes pagastā) līdz oktobrim varēs iegādāties ‘Polaris’, ‘Patriot’, ‘Chippewa’, ‘Chandler’, ‘Blueray’, ‘Bluejay’ stādus konteineros par 15 – 20 latiem (augu vecums, sākot no četriem gadiem).

• Zemnieku saimniecībā “Gulbji” (Tukuma novada Pūres pagastā) vēl var nopirkt šķirņu ‘Bluecrop’, ‘Bluegold’, ‘Patriot’, ‘Polaris’, ‘Bluejay’, ‘Chandler’, ‘Duke’, ‘Hanna’s Choise’, ‘Early Blue’ stādus. Cenas divgadīgiem augiem 2,50 lati, četrgadīgiem krūmiņiem – 4,50 lati.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.