Foto – Shutterstock

Krūmmellenes ir dārgas, tāpēc var pavairot pats. Padomi, kā to izdarīt 0

Kā pavairot krūmmellenes? Tirgū nopirku pāris stādu, taču tie maksā dārgi, tāpēc pats gribu patrenēties pavairošanā. JĀNIS BURTNIEKU NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Vērši – šokolādes kūka, Ūdensvīrs – burkānu: ideālais deserts katrai zodiaka zīmei
Pilnīga neveiksme! Eksperti nosaukuši 7 automašīnas, kuras kalpo uz pusi īsāku laiku nekā citas 15
Kokteilis
Seksa dievi! 4 zodiaka zīmes, kurām ir visvairāk seksa
Lasīt citas ziņas

Pēc LLU Agrobiotehnoloģijas institūta docentes Daces Siliņas teiktā, vislabākais rezultāts iegūstams, pavairojot krūmmellenes ar lapainajiem spraudeņiem, jo parasti apsakņojas līdz 90% dzinumu. Oktobrī var mēģināt mellenes audzēt no koksnainajiem spraudeņiem, tostarp izmantot citus paņēmienus – apsakņot noliektņus vai dalīt krūmus, īpaši šķirnei ‘Northland’, kas ļoti sparīgi iet uz priekšu ar saknēm.

Lapainie spraudeņi

Spraudeņus griež jūnija beigās, jūlijā no viengadīgiem dzinumiem. Tiem izmanto vidusdaļu (nenobriedusī galotnīte, kā arī apakšējā daļa neder, jo tā ir jau pārkoksnējusies). Spraudeņus sagarina ar šķērēm tā, lai pie katra būtu 4–5 pumpuri. Apakšējā daļā lapas noņem; atstāj tikai augšējās divas. Spraudeņiem apakšējo griezumu izdara 30° leņķī 4–5 mm zem pumpura, augšējam griezumam jābūt taisnam 3–4 mm virs pumpura. Sprauž kastītēs iepriekš samitrinātā, skābā kūdrā 5×5 cm attālumā citu no cita 1,5–2 cm dziļi. Kastītes novieto plēves seguma siltumnīcā. Papildus tām pārliek karkasu, kam pārvilkta plēve (segums nodrošinās augstu gaisa mitrumu).

CITI ŠOBRĪD LASA

Apsakņojot lapainos spraudeņus, nepieciešams uzturēt augstu gaisa mitrumu (85–90%), kā arī augus regulāri apsmidzināt ar ūdeni, lai nenovīst lapas (substrātam arvien jābūt viegli mitram). Spraudeņi apsakņojas pēc mēneša (ja, paraustot spraudeni, jūtama pretestība, tas nozīmē, ka sāk veidoties saknītes).

Kad temperatūra siltumnīcā noslīd zem nulles, augus apber ar kūdru, dzinumu galus neapsedzot. Pavasarī augus sāk laistīt. Tiklīdz pumpuri piebrieduši, stādus iepodo un pakāpeniski pieradina pie lauka apstākļiem. Pastāvīgā vietā stāda divgadīgus krūmiņus.

Koksnainie spraudeņi

Spēcīgus jaunos dzinumus griež no mātes­augiem oktobrī, kad tie ir bezlapu stāvoklī. Ja to nepagūst izdarīt rudenī, koksnainos spraudeņus var sagatavot arī martā – līdz pumpuru briešanai, ja vien nav bijis bargs sals (pretējā gadījumā dzinumi būs cietuši, apsaluši). To garums 12–15 cm (augšējo un apakšējo griezumu izdara slīpi). Dzinumus sprauž, piemēram, četrkantainos podiņos, mitrā kūdrā, un glabā 0…+5 °C temperatūrā pagrabā. Uzglabāšanas laikā jāseko, lai spraudeņi neiekalst, kā arī netiktu pārlieti.

Pavasarī spraudeņus pārnes uz siltumnīcu vai kādu citu siltu, gaišu vietu. Optimālā gaisa temperatūra ir +20…+25 °C. Augus apsakņo līdzīgi kā lapainos spraudeņus, t.i., rasina 3–4 reizes dienā. Lai uzturētu substrāta mitrumu, spraudeņus pārsedz ar plēvi. Koksnainie spraudeņi apsakņojas apmēram mēneša laikā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.