Krūmiņš: Ja te parādīsies daži tūkstoši cilvēku, kas veido savu kopienu, mums būs tādas problēmas, kādas ir Skandināvijas valstīs 0
Zemkopības ministrs Armands Krauze (ZZS) rosina Pārtikas un veterināro dienestu (PVD) pastiprināti pievērst uzmanību un operatīvi sniegt priekšlikumus patērētāju aizsardzības uzlabošanai, saņemot pakalpojumus no ēdienu piegādes uzņēmumiem. Krauze un PVD ģenerāldirektors Māris Balodis vienojušies, ka nepieciešami uzlabojumi pašreizējā kārtībā, uzņēmumiem sniedzot iedzīvotājiem garantiju par saņemto pakalpojumu kvalitāti un nepieciešamo higiēnas prasību ievērošanu, vēsta ZM.
PVD norāda, ka ēdienu piegādes uzņēmumiem ir stingrāk jāraugās uz kurjeru atlasi, to apmācībām higiēnas jautājumos, kā arī jāuzlabo paškontroles procesi, lai pārliecinātos, ka personas, ar kurām noslēgti līgumi par ēdiena piegādi, ne tikai izprot pārtikas drošuma pamatprincipus un higiēnas prasības, bet tās arī ikdienā strikti ievēro.
Vai ir nosodāms šis Zemkopības ministrijas lēmums un vai šiem kurjeriem vajadzētu nokārtot sanitāro minimumu, lai gan daudzi oponē, ka tad šie Latvijā iebraukušie cilvēki zaudēs darbu, uz šo jautājumu TV24 raidījums “Ziņu TOP” lūdza atbildēt Gatim Krūmiņam, vēsturnieka, un Vidzemes Augstskolas vadošajam pētniekam.
“Ja mēs viņu paņemam darbā, tad tam cilvēkam ir nosacījums, ka viņam, piemēram, mēneša vai divu mēnešu laikā ir intensīvi jāmācās, un jādara viss, lai prasības izpildītu. Ja viņš ir ieradies šeit, pilnīgi svešā vidē, lai viņš nevarēt kaut kādā veidā sākt lavierēt un izšļūkt cauri, viņam ir prasības jāizpilda,” uzskata Krūmiņš.
Viņš brīdina par risku, kas veidosies: “Mūsu ir ļoti maz, mēs nevaram uzņemt tik daudz cilvēku. Tad jau parādīsies daži tūkstoši cilvēku, kas veidos šeit savu kopienu, kas sazināsies citā, mums nesaprotamā valodā, tad mums būs līdzīgas problēmas, kādas ir skandināvu valstīs Zviedrijā un Norvēģijā – skandināvi ir sapratuši beidzot, ka šajās iebraucēju kopienās pašiem ir daudz grūtāk tikt iekšā, kaut kā viņus pārliecināt pieņemt vietējās parašas.”
Nevajag baidīties, aicina pētnieks, sakot, ka ir jārēķinās arī ar to, ka klimats mainās, pie mums kļūs patīkami dzīvot un cilvēki nāks uz šejieni, bet mums ir ļoti skaidri jau šobrīd, kad pirmie nāk un nāks arvien vairāk, jāiedod viņiem skaidrs signāls, kā Latvijā jāuzvedas, kas ir mūsu kultūra. “Pat mākslīgais intelekts pasaka – nekad neaizmirstiet savas kultūras identitāti, kas mums ir svarīga un spēcīga, un to vienmēr vajag uzsvērt!”