Ogu pārstrāde 1
Visvērtīgākās ir vēlu vāktās ogas, jo tajās ir visvairāk fizioloģiski aktīvo vielu, dziedniecisko eļļu un vitamīnu. Sula no vēlu vāktām ogām nav tik skāba kā no agrāk vāktajām, kurām jāpievieno vairāk cukura.
Lielāku ražu visizdevīgāk sasaldēt, lai produkcija vienmēr būtu svaiga. Tā rīkojas arī “Malderu” saimnieks. Atlaidinātas ogas var spiest sulā vai sablendēt ar cukuru vai medu. Inārs Malderis arī ievārījumus un želejas vāra visu gadu, katru reizi ņemot tik daudz sasaldēto ogu, cik tuvākajā laikā plānots realizēt. Saimniecībā iegūto smiltsērkšķu sulu, eļļu, sīrupu, želeju un dziedējošās ziedes ar propolisu, lūpu balzamu, smiltsērkšķu krēmu ķermenim var iegādāties Brāļu tirgos pie veikaliem “Maxima” un Māras tirgos pie “Rimi” Jelgavā, Dobelē, Rīgā, Bauskā un Kauguros.
Ogu atlikumus, kas palikuši pāri, gatavojot eļļu, iespējams izkaltēt un izmantot skrubjos un ziepēs. Ziepes visērtāk pagatavot, iegādājoties veikalos nopērkamo ziepju pamatmasu, ko papildina ar sev vēlamiem kaltētiem augiem, augļiem vai ogām.
(Par smiltsērkšķu izmantošanu tautas medicīnā lasiet nākamajā “Praktiskā Latvieša” numurā)