Foto: Valdis Semjonovs

Ciemos Daugmales saimniecībā “Malderi”, kur zeļ krūmi ar zelta ogām 1

Privāto uzņēmējdarbību smiltsērkšķu audzētājs INĀRS MALDERIS uzsāka ar lauku tūrismu. Beidzoties treknajiem gadiem, ar tūrismu vien izdzīvot nevarēja, tāpēc nācās meklēt papildu nodarbi. Saimnieks tagad neņemas spriest, kurš bizness nes lielāku peļņu. Savukārt, lai pārtiktu tikai no smiltsērkšķu produkcijas ienākumiem, tos nāktos audzēt daudz lielākās platībās.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Smiltsērkšķu sastāvā ir vairāk nekā 150 bioloģiski aktīvo savienojumu. Šīs vielas un ķīmiskie savienojumi smiltsērkšķos darbojas pēc sinerģisma principa, palīdzot cits citam nodrošināt konkrētu dabā paredzētu reakciju un efektu. Ogu augstā uzturvērtība bijusi galvenais iemesls, kāpēc Daugmales pagasta saimniecībā “Malderi” pirms sešiem gadiem sākuši audzēt smiltsērkšķus. Tagad 1,5 ha lielajā laukā aug aptuveni 1000 smiltsērkšķu un no krūma iegūst aptuveni 5 kg lielu ražu. Ja smiltsērkšķim ļauj izaugt kā kokam, tas var sniegt līdz pat 30 kg lielu ražu, taču tik apjomīgus augus parasti neaudzē tie, kuriem smiltsērkšķu produkcija ir bizness. Dienā ar pirkstiem var noplūkt līdz 15 kg ogu. Saimnieks krūmaugiem neļauj pārsniegt 1,8 m augstumu, lai tos var vieglāk aprūpēt un novākt ražu. Rudenī, vācot ogas, parasti vienlaikus arī izgriež zarus, kas traucē un vairs neražos. Tos ar visiem augļiem trīs dienas patur saldētavā, pēc tam ogas nobirdina, attīra no lapām un atkal liek saldētavā.

Vietas izvēle


Stādus vēlams pirkt pie zināma audzētāja, nevis gadatirgos vai lielveikalos. “Malderu” saimnieks pirmos 150 augus iegādājies gadatirgū, un gandrīz visi izrādījušies mežeņi. Kopš tā laika viņš jaunus stādus pērk tikai pie Latvijā zināmā stādaudzētāja Kārļa Blūma.

CITI ŠOBRĪD LASA

Smiltsērkšķiem piemērota ir gaiša un atklāta vieta, pietiekami mitra mālsmilts vai smilšmāla augsne. Vēlama dabiska notece, lai krūmaugu saknes neciestu no skābekļa trūkuma. Sausākās vietās augus nepieciešams regulāri laistīt. Optimāla ir viegli skāba augsnes reakcija (pH 5,5–6,5). Smiltsērkšķi, būdami agrīnā pēcleduslaikmeta floras augi, ir sala izturīgi, tāpēc tos droši var stādīt zemās vietās. Šo krūmaugu ziediem nekaitē pat septiņu grādu sals.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.