Kā ieaudzēt krūmcidonijas no sēklām 1

“Kā ieaudzēt krūmcidonijas no sēklām? No augļiem izņemtās nogatavojušās sēkliņas diemžēl neuzdīga… Kas ietekmē sēklu dīdzību?” 
Biruta Gulbenē

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Pavairojot ar sēklām, nav garantijas, ka pēcnācēji būs pārmantojuši mātesaugu īpašības. Tomēr šis ir izplatītākais krūmcidoniju pavairošanas paņēmiens.

Latvijas Valsts Augļkopības institūta pētniece Daina Feldmane stāsta, ka no gataviem augļiem iegūtām svaigām krūmcidoniju sēklām ir laba dīgtspēja, zemāka ir no pazaļiem augļiem, bet ļoti zema – no negataviem augļiem ievāktām. Ja sēklas ilgstoši glabā siltās, sausās telpās, dīdzība samazinās. Taču, lai cik liels būtu krūmcidoniju sēklu dīgšanas spars, pirms sējas tām nepieciešams 30 – 40 dienu ilgs pēcbriedes laiks. Rudenī bez stratifikācijas iesētas, tās var neuzdīgt. Ziemā sēklas bieži vien apēd peles, arī dīgšanas apstākļi pavasarī nav tik labvēlīgi, jo augsne pa ziemu ir sablīvējusies un asniem grūti no tās izspraukties. Sēklu pēcbriedes norisei optimāla ir +2…+5 °C temperatūra. Ja tā ir augstāka par +10 °C vai zemāka par 0 °C, pēcbriedes process ir pārtraukts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vislabāk būtu krūmcidoniju sēklas līdz stratifikācijai uzglabāt vēsumā, neizņemtas no augļiem. Apmēram mēnesi pirms sējas tās rūpīgi sajauc ar samitrinātu kūdru un novieto ledusskapī, pagrabā vai kādā citā vēsā vietā. Lai substrātam un sēklām piekļūtu pietiekami daudz svaiga gaisa, to reizi nedēļā izber lēzenā kastē un vairākkārt pārjauc. Ja nepieciešams, samitrina un pēc tam saber atpakaļ kastē. Kad 10 % sēklu parādās dīglīši (kā balti punktiņi), tās ir stratificējušās. Iesētas dobē (parasti to dara pavasarī, aprīļa beigās), tās vienmērīgi sadīgst, dīgsti ir spēcīgi. Ja šajā laikā vēl nevar sēt, sēklas noglabā telpā, kur ir 0 °C temperatūra.

Ja augsne ir pietiekami bagāta ar trūdvielām, sējeņiem izveidojas labi attīstīta, kupla sakņu sistēma. Kvalitatīvu stādāmo materiālu no sēklām var izaudzēt arī bez pārpiķēšanas – sējeņus vienkārši izretina, lai atlikušajiem būtu pietiekama augšanas telpa. Protams, regulāri jāizravē nezāles, jāirdina augsne. Stādīšanai paliekamā vietā derīgi viengadīgi vai divgadīgi stādi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.