Krugmans: Polija vēl nav zaudēta 0
Slavenais ASV ekonomists Pols Krugmans komentārā laikrakstam “The New York Times” spriedis, ka Polija ir viens no retajiem Eiropas veiksmes stāstiem, un par tādu tā kļuvusi, pateicoties savai valūtai – zlotam. Vienlaikus viņš paudis izbrīnu par Polijas valdības vēlmi pievienoties eirozonai.
Atbildot Krugamana komentāram, Polijas finanšu ministrs Jaceks Rostovskis sarunā ar Polijas radio skaidroja, ka amerikāņu ekonomists esot pārpratis valdības mērķus, un tai neesot uzstādījums eiro ieviest pēc iespējas ātrāk. “Tieši pretēji – mēs nesteigsimies ar Eiropas Savienības vienotās valūtas ieviešanu. Vispirms mums jāpārliecina Polijas iedzīvotāji,” uzsvēra Rostovskis, norādot uz sabiedriskās domas aptaujām, kuras liecina – vairums poļu šobrīd iebilst eiro.
Publikācijā ietekmīgajam ASV laikrakstam 2008. gada Nobela prēmijas ekonomikā ieguvējs Krugmans raksta, ka Polijas “relatīvā veiksmes stāsta pamatā ir ne tikai tas, ka valsts saglabāja savu valūtu, bet arī tas, ka valdība ļāva zlotam brīvi “peldēt””. Krugmans norāda, ka Polijas salīdzinoši lielos izaugsmes rādītājus nodrošināja “valūtas devalvācija”. “Tās rezultātā ārvalstu kapitāla pieplūduma laikā Polijas valūta baudīja atzinību. Savukārt, kad valsti skāra ekonomiskā krīze, Polija varēja brīvi mainīt savas valūtas kursu,” raksta Krugmans. “Atsakoties no zlota un pievienojoties eirozonai, Varšavai šādu iespēju vairs nebūtu.”
Tāpēc poļu valdības vēlmi pievienoties eirozonai Krugmans komentē šādi: “Tā patiešām liek dauzīt galvu pret sienu. Padomājiet par Spāniju, Īriju, tagad Kipru. Cik vēl daudz pierādījumu mums vajadzēs, lai saprastu, ka eiro ir slazds, kas atņem valstīm iespējas cīnīties ar ekonomiskajām likstām? Pat tad, ja esat uzķērušies uz Latvijas pasaku, ko jums nevajadzētu darīt, jāatzīst, ka dalība eirozonā labākajā gadījumā ir riskanta spēle ar iespējami ļoti negatīvu iznākumu.”
“Bet – nē! Viņi [Polijas valdība] uzskata, ka vēl viena kavalērijas vienība [eirozonas dalībvalsts] panāks uzlabojumus,” ironiski spriež Krugmans.
Tikmēr Rostovskis uzsvēra, ka par brīdi, kurā Polija pievienosies eirozonai, tiks lemts vien pēc nākamajām parlamenta vēlēšanām 2015. gadā. Savukārt premjerministrs Donalds Tusks izteicies, ka šajā jautājumā varētu tikt rīkots arī referendums.