Kroņprinča ārišķīgās reformas 0
Pirms četriem gadiem pie varas Saūda Arābijā nākušais karalis Salmans pērn jūnijā par savu oficiālo pēcteci iecēla kroņprinci Mohammadu bin Salmanu, kurš paziņoja par nodomu ieviest absolūtajā monarhijā dažas mūsdienīgas reformas.
Kā būtiska virzība cilvēktiesību īstenošanā tika uzdota atļauja sievietēm vadīt automobili, taču islāma dzimtenē, kur spēkā ir senie šariata likumi, joprojām tiek publiski izpildīti nāvessodi, tiek veikta locekļu amputācija un pēršana. Prinča Salmana ārišķīgos centienus modernizēt valsts tēlu ir sagrāvusi asiņainā izrēķināšanās ar režīma kritiķi, žurnālistu Džamalu Hašogi, kurš tika nogalināts 2. oktobrī Saūda Arābijas konsulātā Stambulā, kur bija ieradies, lai noformētu laulības dokumentus. Viņa līgava tā arī nesagaidīja Hašogi iznākam no konsulāta ēkas.
Kā ziņo Turcijas mediji, Turcijas varas iestāžu rīcībā ir audioieraksts, kas liecina, ka konsulātā Hašogi zvēriski spīdzināts, tad no Saūda Arābijas ar īpašu avioreisu ieradusies drošības dienesta aģentu grupa sadalījusi viņa ķermeni un izvākusi no ēkas. Pēc divām nedēļām Saūda Arābijas pārstāvis paziņoja, ka Hašogi esot gājis bojā “dūru cīņā”, ko konsulāta ēkā sarīkojušas “nepiederošas personas”.
Viņa paziņojums izraisīja sarkastiskas piezīmes Rietumu presē un uzstājīgas prasības pienācīgi izskaidrot notikušo. ASV prezidents Donalds Tramps situācijas noskaidrošanai nosūtīja uz Rijādu valsts sekretāru Maiku Pompeo, kurš sarunā ar karali Salmanu un kroņprinci Mohammadu tikai labvēlīgi smaidīja. Pirms divām dienām oficiālā ziņu aģentūra “Saudi Press Agency” pavēstīja, ka karalis Salmans un kroņprincis Mohammads tālruņa sarunā ar ASV dzīvojošo Hašogi dēlu Salāhu ir izteikuši viņam līdzjūtību sakarā ar tēva nāvi.
Saūda Arābijas ārlietu ministrs Adels al Džubeirs intervijā raidsabiedrībai “Fox News” atzinis, ka (Hašogi) “slepkavība bija milzīga kļūda”, taču noliedzis, ka to būtu pavēlējis veikt kroņprincis Mohammads.
Hašogi lieta ir iedragājusi 33 gadus vecā kroņprinča Mohammada bin Salmana reputāciju. 2015. gadā iecelts par aizsardzības ministru un faktiski pārvaldot valsti, viņš pēc dažiem mēnešiem izvērsa karu Jemenā pret huti nemierniekiem, kurus atbalsta Saūda Arābijas sāncense Irāna. Karš Jemenā kļuvis par milzīgu traģēdiju, bada nāvei draudot aptuveni 12 miljoniem cilvēku.
Kroņprincis Mohammads lika aizturēt vairākus desmitus karaliskās ģimenes locekļu, ministru un uzņēmēju, pieprasot iemaksāt desmitiem miljardu dolāru no viņu personiskā īpašuma valsts budžetā. Rietumu analītiķi izzinājuši, ka kroņprincis personiski uzdevis valsts izlūkdienesta vadītāja vietniekam ģenerālim Ahmedam al Asiri izveidot “tīģeru grupu”, lai veiktu slepenas operācijas režīma pretinieku un disidentu notveršanai ārvalstīs. Saūda Arābijas konsulātā Stambulā Hašogi iekrita kroņprinča “tīģeru” ķetnās.
ASV prezidents Donalds Tramps brīdinājis – ja gadījumā apstiprināsies Saūda Arābijas vaina Hašogi pazušanā, Vašingtona pret Rijādu vērsīs “bargu sodu”.
Analītiķi atzīmē, ka Trampa pirmā ārzemju vizīte pēc stāšanās prezidenta amatā bija nevis uz kaimiņvalstīm Kanādu vai Meksiku, bet uz Saūda Arābiju. Kanclere Merkele paziņojusi, ka aizliedz ieroču eksportu uz Saūda Arābiju, pirms netiks noskaidroti visi apstākļi Hašogi lietā, bet prezidents Tramps vairākkārt izteicies, ka negribētu, lai “incidents ar Hašogi” kavētu īstenot 110 miljardu dolāru ieroču pārdošanas darījumu ar Saūda Arābiju.