Foto-Shutterstock

Vai piedāvājat pircējiem pašiem vākt ražu savā saimniecībā? 5

Māris Ozoliņš, Vestienas pagasta z/s “Jāņkalni” saimnieks: “Vēl aptuveni nedēļu mūsu saimniecībā varēs lasīt krūmmellenes. Tās šajā gadā ir labi augušas. Ogu lasītājiem piedāvājam no katriem pieciem nolasītajiem kilogramiem ogu vienu kilogramu. Var saimniecībā arīdzan pirkt krūmmellenes – tad par cenu vienosimies. Stundas laikā var salasīt aptuveni piecus kilogramus krūmmelleņu. Aicinu ogu lasītājus un pircējus paziņot par savu ierašanos iepriekš.”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Ināra Jansone, Aizputes pagasta z/s “Kūdrāji” saimniece: “Audzējam ar bioloģiskajām metodēm dārzeņus, kas šajā vasarā padevušies ļoti labi. Atrodamies tālu no Rīgas, tāpēc talciniekus no galvaspilsētas neaicinām. Uz Rīgu savus produktus vedam reizi nedēļā. Piegādājam dārzeņus arī nedaudzajiem veikaliem, kur pārdod bioloģiskos produktus. Patlaban māc bažas, ka lielajā mitrumā audzēto ražu ziemā nevarēs saglabāt labā kvalitātē.”

Ligita Rezgale, Jaunlutriņu pagasta z/s “Mucenieki” saimniece: “Mūsu saimniecībā šajā gadā ābolu raža būs virs vidējās. Ražas vākšanu varētu sākt pēc 1. septembra. Mums ir populārās ‘Auksis’, ‘Antejs’, ‘Kovaļenkovskoje’ un citas šķirnes. Izmēģinām arīdzan jaunās Dobeles institūta šķirnes. Esam kooperatīva “Zelta ābele” biedri un ražu liksim kooperatīva glabātavā, kur to ziemā šķirosim un pārdosim. Aicinām pircējus arī uz saimniecību. Ābolu cenu patlaban nosaukt nevaru, tāpēc ka neesam sākuši tos vākt. Kritušos ābolus pārdosim par pieciem centiem kilogramā.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Edīte Strazdiņa, Madlienas pagasta z/s “Galiņi” saimniece un kooperatīva “Mūsmāju dārzeņi” vadītāja: “Mūsu saimniecība un citi kooperatīva biedri piegādā ražu veikaliem. Esam iesaistīti kvalitātes shēmās, kas neļauj nepiederošu cilvēku klātbūtni produktiem. Uz veikaliem sūtītie dārzeņi nedrīkst nonākt saskarē ar neveseliem cilvēkiem. Kad raža būs novākta, tad ļausim doties uz lauka cilvēkiem un vākt to, kas palicis vai izkritis no kombaina. Bet tie, kas vēlas, var dārzeņus pirkt mūsu kooperatīva saimniecībās, kur tie maksā par 20 – 50 procentiem lētāk nekā veikalā.”

Dace Drošprāte, Vilces pagasta z/s “Gaidas” saimniece: “Raža šajā gadā ir laba. Mēs ikvienam piedāvājam lasīt ābolus, rudens avenes un tomātus – to mums pavisam ir 30 šķirņu. Ābeļdārzs ir stādīts astoņu hektāru, bumbieres – četru hekt­āru platībā. Par vienu kilogramu nolasīto aveņu mūsu saimniecībā būs jāmaksā 3,50 eiro, par tomātiem – 1,5 eiro, bet par kilogramu ābolu 80 centi.”

Gundega Sauškina, Gaujienas pagasta SIA “Verry berry” saimniece: “Pavasarī 19 naktis laistījām liel­ogu dzērveņu stādījumus un nosargājām tos no salnas. Šā iemesla dēļ ogu ir ļoti daudz. Dzērvenes gatavojas rudens salnu laikā. Lēšam, ka ogas būs gatavas aptuveni septembra vidū. Cilvēkiem no malas tās vākt neļausim, varēs pirkt. Kad ogas ar kombainu būs novāktas, tad gan ļausim pārstaigāt lauku un savākt palikušās.”

Valdis Možvillo, Alojas pagasta z/s “Tēraudiņi” saimnieks: “Patlaban ir grūti novērtēt kartupeļu ražas lielumu. Nav vēl rakts un mērīts. Jūlijs tupeņu augšanai bija ļoti labs, bet augustā divu nedēļu laikā nolija pusotra mēneša norma. Miglot lakstus pret puvi lietus dēļ arīdzan nedrīkst. Mūsu saimniecībā aizvien gaidām pircējus. Var lasīt tos kartupeļus, kas izkrituši no kombaina, var arī pirkt jau novāktu ražu. Esam secinājuši, ka mūsu cenas uz vietas saimniecībā ir vismaz divas reizes mazākas nekā tirgū un veikalā. Drošāk un ērtāk būs, ja par ierašanos “Tēraudiņos” mums paziņos iepriekš.”

UZZIŅA

* Ieteicamais augļu un dārzeņu daudzums pieauguša cilvēka ikdienas uzturā ir vismaz 400 g jeb 5 porcijas dienā. Latvijā ik dienu piecas porcijas augļu un dārzeņu lieto tikai 11% pieaugušo (13% sieviešu un 9% vīriešu).

Reklāma
Reklāma

* Ik dienu augļus uzturā lieto 40% Latvijas iedzīvotāju, bet dārzeņus – 43%. Vismaz reizi dienā augļus lieto 46% sieviešu un 32% vīriešu, bet dārzeņus (izņemot kartupeļus) – attiecīgi 47% un 37%.

Avots: Centrālā statistikas pārvalde, 
apsekojums veikts 2014. gadā

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.