Monika Zīle: Lielais bojāgājušo skaits signalizē par bīstamām novirzēm sabiedrībā 9
Ziema pie mums nav atnākusi pirmoreiz. Labi pazīstamas arī šim gadalaikam raksturīgās dabas kaprīzes – temperatūras svārstības, puteņi un atkalas. Tomēr jau decembrī pēc pirmās bagātīgās snigšanas radās sajūta, ka Latvijā nepamanīta ieviesusies līdz šim mūžīgās vasaras zemē dzīvojusi cilvēku grupa, kam trūkst iemaņu un pieredzes stūrēt mašīnu ziemā. Traģiski satiksmes negadījumi sekoja cits citam, biedējoši palielinot upuru skaitu. Diemžēl jaunajā gadā šī tendence saglabājas. Nav pārmaiņu arī pašu galveno avāriju iemeslu uzskaitījumā – nepareizi izvēlēts ātrums, pārgalvīgi manevri un braukšana dzērumā. Decembrī un janvārī uz ceļiem dzīvību zaudējušo personas datiem acis uzmetot, piedzimst nelāga nojauta, ka mistiski spēki ar jaudīgu mašīnu starpniecību viltīgi iznīcina Latvijas stipro dzimumu: uzkrītoši daudz bojāgājušo ir jauni vīrieši pašā spēku plaukumā.
Kas notiek, cilvēki mīļie?! – jautā kāds satriecošo statistiku uzķērušais tīmekļa lietotājs. Fotoradarus noņēma, – lakoniski atbild vietnes sarunu biedrs. Pirmajā mirklī gribas iejaukties un apstrīdēt šo izskaidrojumu. Kaut gan soda kvīts saņemšanas perspektīvai piemīt bremzējošas īpašības, manuprāt, eksistē taču arī elementārais pašsaglabāšanās instinkts – lai kā cilvēkus urdītu vilinājums izsprukt satiksmes noteikumu pārkāpumā nepieķertiem, vienmēr līdztekus soļo dažādi iekšējie brīdinātāji, kas attur no nevēlamas pārgalvības. Jā, tā vajadzētu būt. Bet laikam nav. Acīmredzot dabiskie brīdinātāji pieklusuši vai pilnīgi pazuduši neilgi pirms valsts neatkarības atgūšanas piedzimušajiem, kuri izauguši un rīcības spējai nobrieduši Latvijas tiesiskā nihilisma gaisotnē. Jo vai tad šobrīd mūsu valstī labais tonis nav smīnēt par likumu ievērošanu? Tā piemītot vienīgi “lohiem”, gļēviem un bikliem ļautiņiem, turpretī veiklie, manīgie un drošie likuma apaušus nevalkā. Nu, dažreiz gariem zobiem un vaibstoties uz brīdi tos pacieš, ja tuvumā grozās likuma sargs… Un pēc tam atkal – gāzi grīdā! Visās jomās un nozīmēs. Ja kas, valdība būs vainīga.
Laikam neatradīsies pasaulē valsts, kur iedzīvotāji slavētu likumus un valdības izdotos noteikumus. Par tiem skan dusmīgas replikas pat augsta labklājības līmeņa zemēs. Taču Latvijā, manuprāt, ir nonākts pie bīstamas robežas, kur sabiezināto negāciju miglā daudzi cilvēki aizmaldījušies projām no nepieciešamības sevi kaut cik kritiski vērtēt pat situācijās, kad vajadzētu rūpēt veselības un dzīvības saglabāšana. Piemēram, ziemas apstākļos ātrumu uz apledojuša ceļa nesamazinot, ja citi mūsdienu augsto tehnoloģiju laikmeta mobilā tālruņa lietotnes “WAZE” apmeklētāji devuši ziņu: priekšā policijas nav. Turpinot dzīvot pēc principa, ka galvenais ir palikt nepieķertam, visai drīz varam sasniegt arī nākamo robežu, aiz kuras likumpaklausīgs pilsonis Latvijā būs dabas retums.