Kristaps Zīverts

Kristaps Zīverts: Diagnoze “diabēts” – kā pielāgoties jaunajai realitātei? 2

Autors: Kristaps Zīverts, Meža īpašnieku kooperatīva “Mežsaimnieks” mežkopis/konsultants

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Kā viens no vairāk nekā 5000 iedzīvotājiem Latvijā, kuriem diagnosticēts 1. tipa cukura diabēts, varu atklāt, ka kopš diagnozes noteikšanas līdz šodienai ir nācies saskarties ar ne mazums izaicinājumu, kas ietekmējuši ierasto ikdienas dzīvi, taču vislielākais no tiem ir tieši apkārtējās sabiedrības un lēmumpieņēmēju neizpratne par slimības nopietnību un tās aprūpei nepieciešamo atbalstu.

Negaidīta “dāvana” dzimšanas dienā
Par savu diagnozi uzzināju īsi pirms 18. dzimšanas dienas. Līdzīgi kā daudzi citi, arī es par diabētu un tā izpausmēm neko daudz nezināju, vien bija radies maldīgs priekštats, ka šī slimība saistīta ar lieko svaru un pārmērīgu cukura patēriņu. Sākumā biju pārsteigts, jo nezināju, ka ar to būs jāsadzīvo visu mūžu. Žēl medicīnas māsas, kurai man tas bija jāpaziņo, taču pats ilgi nepārdzīvoju un ātri vien pielāgojos jaunajai realitātei.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sabiedrībai vēl jāapgūst, kas ir diabēts
Ikdienā bieži nākas saskarties ar aizspriedumiem tieši par ārējo izskatu – vairums apkārtējo brīnās, kāpēc man nav liekā svara. Tāpat daudzi tuvi cilvēki joprojām nesaprot, kad nepieciešams lietot insulīnu vai saldumus. Manuprāt, diabēta pacientu tuviniekiem būtu padziļinātāk jāapgūst rīcība situācijās, kad cilvēkam ar šo diagnozi kļūst slikti. Piemēram, ja cilvēks pats ir spējīgs par sevi parūpēties, nevajadzētu dot padomus no malas, jo tas nekādi neuzlabo situāciju.

Atbalsts diabēta pacientiem ir valsts ieguvums
Papildus jau šobrīd sniegtajam valsts atbalstam būtu nepieciešams kompensēt glikozes monitorēšanas sistēmas un insulīna pumpjus ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem ar 1. tipa cukura diabētu. Valsts tikai iegūtu, nodrošinot aprūpei nepieciešamās tehnoloģijas, jo tās palīdz tikt galā ar hipoglikēmiju, pirms tā vēl ir sākusies, mazināt vai pat novērst hospitalizāciju skaitu, kā arī veicināt produktivitāti darbā un attiecīgi sniegt lielāku pienesumu valsts ekonomikai.

Uzskatu, ka diabēts nav jāuztver kā apgrūtinājums – gluži vienkārši jāpieņem, ka sekošana līdzi cukura patēriņam ir dzīvesveids, nevis kaut kā ārstēšana. Šāda pieeja būtiski atvieglo ikdienu – 16 gadu laikā nekad neesmu ilgstoši pārdzīvojis par savu diagnozi, un gan jaunās tehnoloģijas diabēta aprūpei, gan aktīvs dzīvesveids par to palīdz domāt vēl mazāk.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.