Kristapa Andersona atklātā vēstule par bardaku Latvijas regbijā 0
Latvijas regbija izlases ilggadējais spēlētājs Kristaps Andersons izplatījis atklātu vēstuli, kurā stāsta par nesakārtotību, savtīgām interesēm Latvijas Regbija federācijā, un aicina nesamierināties ar pašreizējo kārtību, kas neveicinot sporta veida attīstību un atpazīstamību Latvijā.
Piedāvājam ar vēstules saturu iepazīties pilnā apmērā:
“Jau vairāk nekā divdesmit piecus gadus es, Kristaps Andersons, esmu saistīts ar Latvijas regbiju. Gan kā ilggadīgs RK “Miesnieki” un Latvijas izlases spēlētājs, gan kā RK “Miesnieki” valdes loceklis un trenera palīgs. Noteikti šajā laikā daudziem esmu un turpinu “krist uz nerviem”, iespējams brīžiem skarbs savos izteicienos, bet tāds es esmu. Neskatoties uz to, ka Latvijas regbijā ir virkne cilvēku, kas ar savu degsmi, nesavtīgu darbu ir daudz darījuši Latvijas regbija labā, īpaši saistībā ar dažādām Latvijas nacionālajām izlasēm un to startiem, jaunatnes attīstību, uzskatu, ka turpmāk vairs nedrīkstu klusēt par to bardaku, kas valda Latvijas Regbija federācijā.
Saskaņā ar Latvijas Regbija federācijas (turpmāk – LRF) statūtiem, LRF ir juridiskā persona, kas ir atbildīga par regbija attīstību Latvijas Republikā, dažāda līmeņa regbija sacensību organizēšanu, kā arī izstrādā un apstiprina Latvijas čempionāta un Latvijas Kausa izcīņas, kā arī citu LRF sacensību reglamentu. Diemžēl pašreizējā situācija Latvijas regbijā liecina par to, ka LRF un tās amatpersonas rīkojas pretēji LRF statūtiem, nespēj vai negrib pildīt savus pienākumus, tādējādi apdraudot regbija attīstību Latvijas Republikā un sacensību godīgu norisi.
Iespējams, ka nezinātājam no malas, kam vispār Latvijas regbijs varētu interesēt, šķiet, ka kaut kas jau notiek, kaut kas, kaut kur un kaut kā spēlē. Taču tiem, kas šai spēlei atdevuši savu laiku un sirdi, ir redzams šis bardaks, kas valda LRF un Latvijas regbijā.
Vai Regbija klubi, komandas, kas piedalās LRF “rīkotajās” sacensībās vispār nojauš kāds ir šo sacensību nolikums un citi pakārtotie noteikumi un kārtība? Domāju, ka nē, jo šos noteikumus un kārtību sacensību organizētājs – LRF nav izstrādājuši. Tā piemēram, izvērtējot LRF interneta vietnē Latvijas Regbija Federācija sadaļā “Dokumenti” publicēto Latvijas čempionāta Nolikumu LČ RXV 2016, konstatēju, ka tajā ir izdarīta atsauce uz virkni pakārtotiem noteikumiem un kārtību.
Ņemot vērā, ka LRF oficiālajā mājas lapā iepriekš minētie dokumenti nav atrodami, jau vairāk nekā trīs mēnešus cenšos šos noteikumus saņemt no LRF. Diemžēl līdz šim LRF nespēj izsniegt minētajā Nolikumā norādītos reglamentējošos dokumentus. Tas tikai liecina, ka šādu noteikumu un kārtības nemaz nav vai tie nav pieejami, jo LRF tos nav izstrādājusi. Bet varbūt, ka šāds stāvoklis kādam ir izdevīgs, ka katrā reizē varam pieņemt lēmumus kā ienāk prātā. Katra amatpersona pēc savām iegribām un garastāvokļa var traktēt lēmumu pieņemšanas termiņus, to paziņošanas un pārsūdzēšanas kārtību, ja vispār par lēmumiem kādam tiek paziņots.
Jānorāda, ka jau iepriekš no LRF amatpersonu puses ir bijuši gadījumi, kad īsi pirms sacensību uzsākšanas, ar roku tiek veiktas nesaskaņotas izmaiņas iepriekš jau apstiprinātā sacensību nolikumā. Neskatoties uz šādu rīcību un atsevišķu sacensību dalībnieku iesniegtajiem protestiem, LRF bez jebkāda saprātīga pamatojuma atsakās izskatīt iesniegtos protestus un izvērtēt tos.
Vairums, kas saistīti ar Latvijas regbiju, atceras RK “Fenikss” spēlētāja Mika Ozola diskvalifikācijas lietu, kad 2015. gadā it kā ar LRF Disciplinārās komisijas lēmumu Mikum Ozolam it kā tika piespriesta diskvalifikācija ar aizliegumu piedalīties LRF sacensībās uz vairāk nekā 20 mēnešiem, par ko tika izplatīta informācija masu saziņas līdzekļos. Taču, kā izrādījās vēlāk, tad šāda LRF Disciplinārās komisijas sēdes protokola un lēmuma nemaz nebija, līdz ar to attiecīgā spēlētāja pārkāpums un it kā piespriestā diskvalifikācija tika aizmirsta.
Vai kopš šī gadījuma kaut kas ir manījies? Izskatās, ka nē! Piemēram, 2016. gada 6. maijā interneta vietnē Latvijas Regbija Federācija tika publicēts it kā disciplinārās komisijas sēdes (05.05.2016) lēmums par to, ka Kristaps Andersons nedrīkst piedalīties 07.05.2016. Latvijas čempionāta sacensībās regbijā 7 kā oficiāla komandu pārstāvoša persona un nedrīkst atrasties pie komandu soliņa (iespējams, kādu “kungu” biju smagi aizskāris). Ņemot vērā, ka par šāda lēmuma pieņemšanas iemesliem man nav zināms, kā arī nav zināms šī lēmuma pamatojums un pārsūdzēšanas iespējas, vērsos ar rakstisku lūgumu LRF, izsniegt 2016. gada 5. maija disciplinārās komisijas sēdes protokolu, disciplinārās komisijas nolikumu, motivēta lēmuma kopiju, disciplinārās komisijas dalībnieku/locekļu un to pienākumu sarakstu, kā arī citus dokumentus, ja tādi ir, kas regulē disciplinārās komisijas lēmumu pieņemšanas, paziņošanas un pārsūdzēšanas kārtību.
Diemžēl šo trīs mēnešu laikā, nevienu no pieprasītajiem dokumentiem neesmu saņēmis. Protams pastāv iespēja, ka LRF ģenerālsekretārs līdz galam nesaprot, ko tieši vēlos saņemt no LRF. Tomēr ņemot vērā LRF iepriekšējo darbu un milzīgo bardaku, ir pamats secinājumam, ka 2016. gada 6. maijā publicētais LRF disciplinārās komisijas sēdes lēmums ir atsevišķu personu safabricēts, jo iespējams, ka šāda sēde nemaz nav notikusi un nekādi lēmumi nav tikuši pieņemti. To apliecina arī fakts, ka ne sēdes protokols, ne lēmuma pamatojums vēl joprojām nav pieejams. Arī pretēji lēmumā norādītajam, nekāda turpmāka rīcība nav sekojusi. Līdz ar to, iespējams, ar LRF ziņu un atbalstu, atsevišķas personas it kā LRF vārdā safabricē dažādus lēmumus, lai tādējādi ietekmētu sacensību rezultātus.
Kā zināms, tad šīs nedēļas nogalē paredzēts Latvijas Kausa izcīņas fināls, kurā savā starpā vajadzētu tikties pašreiz spēcīgākajām komandām “Miesnieki/Ķekava” un “Garkalne/Livonia”, kas pusfinālā pieveica komandu “Ovāls/Jūrmala”. Taču kā izrādījās, tad minētajā pusfināla spēlē “Garkalne/Livonia” sastāvā spēlēja un punktus guva spēlētāji, kas šo pašu sacensību, t.i., Latvijas Kausa izcīņas ietvaros spēlēja un punktus guva citas komandas – “Livonia 2” sastāvā. Domāju, nevajadzētu būt šaubām, ka šāda situācija nav pieļaujama, kad vienu sacensību ietvaros spēlētāji vienlaicīgi pārstāv vairākas komandas. Manuprāt, ka šajā gadījumā, nav nekādas nozīmes, ka tā ir RK “Livonia” otrā komanda, kas arī piedalījās šajās sacensībās. Minētais gadījums nebūtu salīdzināms ar to kārtību, kāda ir Latvijas čempionāta izspēlē, kad klubu otro komandu spēlētāji, kas spēlē pirmajā līgā, drīkst spēlēt arī pirmās komandas sastāvā. Līdz ar to, vai tehniskā uzvara Latvijas kausa izcīņas pusfināla spēlē nebūtu piešķirama “Ovāls/Jūrmala” komandai?
Tādēļ, interesanti, kāda būs LRF un Sacensību galvenā tiesneša I.Buceņina rīcība un lēmumi šajā sakarā. Vai Sacensību galvenais tiesnesis būs tik pat skarbs un principiāls, kā citos gadījumos, vai tomēr kaut kādu iemeslu dēļ uz šo gadījumu atkal tiks pievērtas acis un klusi pateikts, ka “nekur jau nav rakstīts, ka nedrīkst”? Gaidīsim!
Konkrētajā gadījumā nav nozīmes, kāds būs LRF vai Sacensību galvenā tiesneša lēmums. Svarīgi, lai nākotnē beidzot visi šie, iespējams, līdz galam neatrisinātie jautājumi, tiktu sakārtoti. Nepieciešams, lai no LRF puses sekotu aktīva rīcība, kad klubi vēršas LRF ar iesniegumiem norādot uz trūkumiem LRF darbā un sacensību norisē. Tad iespējams, tiktu atrisinātas daudzas domstarpības un nevienam vairs nerastos diskusijas par atsevišķu noteikumu un jautājumu interpretāciju, bet uzvarētājus noskaidrotu laukumā.
Iespējams, izlasot šo visu, kāds teiks: “Nāc un izdari labāk!” Tiem varu atbildēt, ka katram ir jādara tas, ko viņš prot, var un grib darīt! Bet, ja reiz esi aizgājis, piekritis kaut ko darīt un par to vēl saņem atalgojumu, tad sakārto un izdari kārtīgi darbu, kuru esi uzņēmies! Tieši šī iemesla dēļ LRF nav tā vieta, kur šobrīd vēlos darboties.
Nobeigumā aicinu nesamierināties ar pastāvošo bardaku LRF, jo šis bardaks un, iespējams, kādu savtīgu interešu vai aizvainojumu kārtošana ar LRF starpniecību, nekādi neveicina regbija attīstību un atpazīstamību Latvijā.”