Kriminālprocesā saistībā ar slimnīcu “Ainaži” par cietušajiem atzītas 8 personas 0
Valsts policijas (VP) izmeklētajā kriminālprocesā par, iespējamu, vardarbību bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā “Ainaži” figurē astoņi cietušie un viens iespējamais noziedznieks.
VP Vidzemes reģiona pārvaldes pārstāve Zane Vaskāne aģentūrai LETA pastāstīja, ka Vidzemes reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja lietvedībā atrodas kriminālprocess pēc Krimināllikuma 174.pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma pazīmēm, proti, par iespējamu cietsirdīgu un vardarbīgu apiešanos ar nepilngadīgajiem, kas ievietoti psihoneiroloģiskā slimnīcā “Ainaži”.
Patlaban kriminālprocesā par cietušiem ir atzītas astoņas personas, no kurām četri ir īpaši aizsargājami cietušie.
Tāpat patlaban vienai personai piemērots statuss – persona, pret kuru sākts kriminālprocess. Likumā teikts: gadījumā, ja sāktā kriminālprocesā iegūtas ziņas, ka, iespējams, konkrēta persona izdarījusi izmeklējamo noziedzīgo nodarījumu, tā iegūst statusu – persona, pret kuru sākts kriminālprocess.
VP patlaban plašākus komentārus nesniedz. Līdz ar to nav zināms, kas ir četri īpaši aizsargājami cietušie, un vai persona, pret kuru sākts kriminālprocess, nozieguma brīdī varētu būt strādājusi šajā slimnīcā.
Kriminālprocesa likumā teikts, ka īpaši aizsargājams ir cietušais, kurš ir nepilngadīgais vai persona ar veselības traucējumiem. Tāpat šāds statuss ir cietušajam, kurš cietis no noziedzīga nodarījuma, kas saistīts ar vardarbību un ko izdarījis cietušā radinieks.
Šādu statusu arī var noteikt cietušajam, kuram nozieguma rezultātā, iespējams, radīti smagi miesas bojājumi vai psihiski traucējumi. Ar izmeklētāja lēmumu par īpaši aizsargājamu atzīst arī cietušo, kas noziedzīga nodarījuma rezultātā radītā kaitējuma dēļ ir īpaši ievainojams un nav pasargāts no atkārtota apdraudējuma, iebiedēšanas vai atriebības.
Jau ziņots, ka VP kriminālprocesu sāka 2018.gada sākumā.
Iepriekš tiesībsargs un Veselības inspekcija (VI) konstatējusi pārkāpumus šajā slimnīcā. Pārkāpumi bija saistīti arī ar ārstniecības personāla, iespējams, neatbilstošu rīcību saistībā ar pacientu fiksāciju.
VI direktore Indra Dreika iepriekš preses konferencē skaidroja, ka šie pārkāpumi varētu būt saistīti ar ārstu un medicīnas personāla trūkumu. Tikmēr tiesībsargs Jansons teica, ka bērni bija piesieti un fiksēti pat vairākas dienas un nedēļas. Pārbaudes gaitā bērni liecināja par piedzīvoto personālo fizisko un emocionālo vardarbību. Jansons pauda, ka bērni stāstījuši, ka par nepaklausību tiek sodīti ar potēm un piesiešanu pie gultas. Tiesībsargs uzskaitīja arī virkni citu konstatētu pārkāpumu.
Ņemot vērā, ka pārbaudē konstatēti arī iespējami krimināla rakstura pārkāpumi, tiesībsargs vērsies izmeklēšanas iestādēs.