Krimas aneksijas trešā gadskārta netika atzīmēta ar plašām svinībām Maskavas centrā, kā tas bija divus iepriekšējos gadus, bet ar festivālu “Pavasaris” Zvirbuļu kalnos, kur atrodas Maskavas Valsts universitātes galvenā ēka, par pasākuma rīkotājiem uzdodot MVU studentus.
Krimas aneksijas trešā gadskārta netika atzīmēta ar plašām svinībām Maskavas centrā, kā tas bija divus iepriekšējos gadus, bet ar festivālu “Pavasaris” Zvirbuļu kalnos, kur atrodas Maskavas Valsts universitātes galvenā ēka, par pasākuma rīkotājiem uzdodot MVU studentus.
Foto – EPA/LETA

Krimas aneksijas trešā gadskārta – bez fanfarām 0

2014. gada marta vidū Ukrainai piederošajā Krimas apgabalā bruņotu “zaļo cilvēku” bez zīmotnēm, kas izrādījās Krievijas īpašo spēku karavīri, klātbūtnē notika referendums par Krimas pievienošanu Krievijai.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Maskava šo balsojumu uzskata par likumīgu, taču vairāk nekā puse ANO dalībvalstu atbalstīja rezolūciju, kas atzīst referendumu par nekonstitucionālu. Aptaujas liecina, ka Krievijas iedzīvotāju vairākums uzskata Krimas pievienošanu par lielvalsts statusa atgūšanu, kas veicinājis Krievijas prezidenta Vladimira Putina popularitātes kāpumu.

Pāris dienas pēc referenduma Krievija anektēja Ukrainai piederošo Krimas apgabalu un piešķīra dāsnas subsīdijas no federālā budžeta algu un pensiju paaugstināšanai, taču pielikumu ir “apēdis” cenu pieaugums, atzīst vietējie iedzīvotāji. Pēc Krimas aneksijas Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņoja, ka pēc dažiem gadiem apgabals no dotāciju saņēmēja kļūs par donoru. Krimai nav izdevies kļūt par alternatīvu kūrortiem Ēģiptē un Turcijā, kā tas tika solīts pēc aneksijas 2014. gadā, lai gan tūristu skaits pēdējos gados pieaudzis. Maskava solīja atrisināt pussalas transporta, ūdensapgādes un enerģijas problēmas. Par to, ka solījumi nav izpildīti, liecina Kremļa lēmums neatzīmēt Krimas aneksijas trešo gadskārtu ar plašām svinībām Maskavas centrā, kā tas bija divus iepriekšējos gadus, bet rīkot festivālu “Pavasaris” Zvirbuļu kalnos, kur atrodas Maskavas Valsts universitātes galvenā ēka, par pasākuma rīkotājiem uzdodot MVU studentus.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Krimas iedzīvotāju vairākumam pievienošanās Krievijai ir bijis prieks ar rūgtām asarām, jo viņi nebija gaidījuši tādu nokļūšanu trūkumā un sociālā apspiestībā, kādu viņiem nākas izjust pašreiz,” paziņojis partijas “Krievijas komunisti” Krimas nodaļas vadītājs Leonīds Gračs, atzīmē raidsabiedrība BBC. Krievijā jau folklorizējusies premjerministra Dmitrija Medvedeva saruna ar kādu Krimas pensionāri 2016. gada maijā. Pensionāre sūdzējās, ka pienācīgi netiek indeksētas pensijas. “Kas ir astoņi tūkstoši (rubļu)? Tas ir nieks. Vara mūsos noslauka kājas!” viņa pauda sašutumu. “Ar pensijām nevar izdzīvot, cenas ir trakas,” kāds pūlī piebalsoja. Medvedevs atbildēja, ka pensija nav indeksēta nevienam, jo naudas nav. “Jūs šeit turieties, visu labu jums, labu noskaņojumu un veselību,” atvadoties piebilda Medvedevs, kuru Kremļa opozicionārs un korupcijas apkarotājs Aleksejs Navaļnijs apsūdzējis plaša mēroga kukuļņemšanā. Medvedeva atbildes saīsinātā versija – “naudas nav, bet jūs turieties” – kļuvusi par hitu tīmekļa sociālajās vietnēs un pret Putinu vērstu saukli, vairojot protesta izpausmes.

Krimā patvaļīgi veiktā Ukrainas valstij un pilsoņiem piederošā īpašuma nacionalizācija atbaidījusi varbūtējos ārvalstu investorus, kuriem turklāt jārēķinās ar Rietumu sankcijām pret Krieviju pēc Krimas aneksijas un iebrukuma Donbasā. Stratēģiskos objektus Krimā būvē uzņēmumi, kuru īpašnieki ir Kremļa administrācijai pietuvinātas personas, piemēram, Arkādijs Rotenbergs, kuram piederošais celtniecības uzņēmums būvē 19 kilometrus garo tiltu pār Kerčas šaurumu.

Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas ziņojumā norādīts, ka ukraiņu un arī Krimas tatāru valoda tiek izspiesta no izglītības sistēmas un aprites Krimā, kur varas iestādes vajā Krimas tatāru pārstāvniecības aktīvistus, no kuriem daudzi bijuši spiesti pamest dzimteni.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.