Krila eļļa – vērtīgs “Eira-Pharma” jaunums veselīgākai dzīvei 2

Viens no produktiem, kas domāts veselības veicināšanai un kas pēdējā laikā Latvijā izraisa arvien lielāku interesi, ir krila eļļa. Krils ir neliels vēžveidīgais, kas dzīvo arktiskajos dziļūdeņos. No tā iegūtā eļļa ir bagāta ar neaizstājamām omega–3 taukskābēm, kas tiek plaši izmantotas dažādu slimību profilaksei, piemēram, sirds un asinsvadu sistēmas un nervu sistēmas stiprināšanai, palīdz pasargāt organismu no iekaisumu attīstības, nāk par labu locītavu veselībai, skaistumam un ādas veselībai. Par krila eļļas īpašībām stāsta ģimenes ārste Karīna Vernere, dermatoloģe Anita Ābelīte un neirologs Ainārs Vecvagars.

Reklāma
Reklāma

Astaksantīns un krila eļļa

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Lasīt citas ziņas

Pētījumos noskaidrots, ka krila eļļā esošais astaksantīns ir spēcīgs antioksidants – 100 reižu iedarbīgāks par E vitamīnu. Tas ļoti sekmīgi neitralizē brīvos radikāļus cilvēka organismā. Brīvie radikāļi rodas normālās bioķīmiskās reakcijās, bet pastiprināti tie veidojas smagas fiziskas slodzes apstākļos, stresa situācijās, drudža laikā, iekaisuma gadījumā, kā arī toksiskas darbības rezultātā. Tie veicina šūnu bojāšanos un tā paātrina ādas un visa organisma novecošanos.

Astaksantīns, ko satur krila eļļa, pasargā asinsvadu, nervu un dažādas citas organisma šūnas no bojājumiem un nodrošina šūnu membrānu stabilitāti, kā arī aizsargā visu ķermeņa orgānu šūnu membrānas. Astaksantīns ļauj ādai atjaunoties, neitralizējot brīvos radikāļus, kas bojā ādas šūnas, tas palīdz uzlabot ādas elastīgumu un vispārējo stāvokli, kā arī sekmē ādas dabīgo hidrolipīdu slāņa atjaunošanos.

Omega–3 un krila eļļa

CITI ŠOBRĪD LASA

Omega – 3 taukskābes ir vairāku taukskābju kopums, kuras organismā netiek sintezētas, un tās mēs varam uzņemt tikai ar uzturu. Omega – 3 taukskābes ir ļoti nepieciešamas, taču bieži vien netiek pietiekamā daudzumā uzņemtas ar uzturu, un ar laiku to trūkums var radīt nevēlamas sekas.

Piemēram, pazemināts DHS jeb dokozaheksaēnskābes līmenis tiek saistīts ar paaugstinātu pašnāvību risku, agresiju un depresijas attīstību. Pētot pašnāvību statistiku ASV militārpersonu vidū, atklājās, ka tieši šiem cilvēkiem bijis pazemināts omega – 3 taukskābju līmenis. Amerikas Psihiatru asociācija omega – 3 taukskābes pat iesaka pacientiem ar psihiskiem traucējumiem.

Krila eļļa palīdz uzlabot koncentrēšanās spējas, veicina veselīgu miegu. Omega – 3 taukskābju ietekme uz cilvēka organismu ir zinātniski pierādīta. Dienā vēlams uzņemt vienu gramu omega – 3 taukskābju. Būtiskākā krila eļļas priekšrocība, salīdzinot ar zivju eļļu, ir tā, ka omega – 3 taukskābes tur ir savienojumā ar fosfolipīdiem un organisms tās spēj pilnvērtīgāk izmantot.

Vispārējā veselība un krila eļļa

Omega – 3 taukskābes piedalās gandrīz visos organisma darbības procesos, tās ir katras šūnas sastāvā, iesaistītas visās orgānu sistēmās, tāpēc to trūkums organismā var izpausties dažādu simptomu veidā. Omega – 3 taukskābes nepieciešamas pilnvērtīgai organisma attīstībai un augšanai, kā arī veiksmīgai cīņai ar infekcijām, imunitātes stiprināšanai un normālai vielmaiņai. Tās palīdz arī uzturēt artēriju vispārējo stāvokli un aizsargāt tās no aterosklerozes. Krila eļļa ieteicama visiem, kam ir nosliece uz sirds slimībām. Krila eļļa veicina arī locītavu veselību un palīdz attālināt deformācijas, stīvumu, sāpīgumu un iekaisumu. Ir arī dati par to, ka omega – 3 taukskābes nāk par labu smadzeņu asinsapgādei, līdz ar to stimulējot dažādas smadzeņu funkcijas, piemēram, uzlabo atmiņu un koncentrēšanās spējas.

Reklāma
Reklāma

Pierādīts, ka cilvēki, kuri regulāri lieto krila eļļu, daudz retāk cieš no depresijas, uzsver uzņēmumā SIA “Eira-Pharma”.

Krila eļļas lietošanas nianses

Krila eļļa ir nepieciešama ikvienam, kurš pietiekami nelieto uzturā produktus, kas satur polinepiesātinātās taukskābes. Lai uzņemtu nepieciešamo omega – 3 taukskābju daudzumu – vienu gramu diennaktī, būtu jāēd ļoti daudz zivju, ko vairums cilvēku tomēr nedara. Svarīgi ir izvēlēties tādus omega – 3 polinepiesātināto taukskābju avotus, kuru ražotāji godprātīgi seko līdzi savas produkcijas kvalitātei un drošībai. Jāpiebilst, ka nav vajadzības lietot krila eļļu pastāvīgi. Parasti ieteicams to uzņemt kursu veidā – pa vienam mēnesim, 2 – 3 reizes gadā. Krila eļļas kapsulu priekšrocība ir arī tā, ka šī eļļa ir attīrīta no triglicerīdiem, kā arī tās biopieejamība ir paaugstināta, lai uzlabotu uzsūkšanos organismā. Kapsulas var uzglabāt ilgāk, tajā esošā krila eļļa neoksidējas. Par visdrošākajām no oksidēšanās viedokļa uzskata tās omega – 3 kapsulas, kas papildus vēl fasētas plāksnītēs (nevis sabērtas burciņā), jo tām ir dubulta aizsardzība – gan kapsulas, gan plāksnītes iepakojums.

Labās taukskābes katrai nervu šūniņai

Te ir runa par visu, kas saistīts ar nervu šūniņu darbību – smadzeņu attīstība, atmiņa, darbaspējas dienā, miegs naktī. Pēdējā laikā iesaku bagātināt uzturu ar krila eļļu tiem pacientiem, kuriem nepieciešama miega uzlabošana, tā ir noderīga arī izdegšanas sindroma gadījumā un daudzās citās situācijās, kad vēlamies, lai visi bioķīmiskie procesu galvā notiktu intensīvāk un labāk. Kad, cilvēkam novecojot, asinsvadu sieniņā notiek aterosklerotiskie procesi, tad cieš visi audi, jo tie nesaņem savas izejvielas un barības vielas, un smadzeņu audi nav izņēmums.

Akcentēta parasti tiek ietekme uz sirds un asinsvadu veselību, bet asinsvadi taču ir visos orgānos, tai skaitā galvas smadzenēs, un tiem jābūt labā stāvoklī, lai piegādātu visas nepieciešamās vielas. Nervu šūnas šai ziņā ir īpaši jutīgas, bet tām jāveic svarīgs uzdevums – jāsintezē bioloģiski aktīvās vielas, no kurām ir atkarīga visa ķermeņa labsajūta un funkcionalitāte.

Mūsu organismā taukskābes nodrošina arī prostaglandīnu sintēzi. Var teikt, ka prostaglandīni ir katras šūnas hormoniņi, kas regulē audu sistēmu darbu. Tie arī nodrošina iekaisuma procesu sintēzi, kas organismam ir vajadzīgi, taču izpaužas kā sāpes, tāpēc cilvēki tās bremzē ar medikamentiem. Iekaisuma process var rasties, ja organismā ir maz antioksidantu, kas cīnās ar šūnu bojājumiem, kuri veidojas ķīmisku, fizisku faktoru, starojuma, mikrobu toksīnu iespaidā un citu cēloņu dēļ. Krila eļļa var nākt šūniņām par labu arī šajā situācijā, tomēr galvenokārt tā domāta profilaksei.

Kopumā var teikt, ka krila eļļu vēlams sākt lietot jau no 30 gadu vecuma, jo profilakse ir jāuzsāk savlaicīgi, kamēr lielas izmaiņas asinsvadu sieniņās nav notikušas. Kad tās jau ir notikušas – ir pārciests insults galvas smadzenēs vai infarkts sirdī, var teikt – labāk sākt lietot krila eļļu vēlu nekā nekad, bet situācija varbūt nebūtu izvērtusies tik smaga, ja cilvēks būtu par profilaksi sācis rūpēties laikus. Tāpēc vairākus mēnešus gadā vajadzētu lietot krila eļļu, tāpat arī citas eļļas, kurās ir daudz labo omega – 3, omega – 6 un omega – 9 taukskābju.

Un, protams, nedrīkst apzināti bojāt veselību, pakļaujot to faktoriem, kuru nelabvēlīgais efekts ir pierādīts – tie ir smēķēšana, mazkustība, liekais svars un arī liekais stress, kas rada ķīmiskas izmaiņas un pārkārtošanos visos audos, līdz pat asinsvadu sieniņām.

Attiecībā uz omega – 3 taukskābēm vairums vadlīniju iesaka uzņemt 2 50 līdz 500 mg EPS plus DHS dienā. Pierādīts, ka 500 mg deva EPS+DHS sniedz maksimāli labvēlīgu efektu.

Krila eļļa pret izdegšanas sindromu

Diezgan bieži, jo daudziem cilvēkiem vienlaikus jāstrādā un jāmācās, visur jāpaspēj, darbs mēdz būt spriedzes pilns, īpaši – darbs ar cilvēkiem. Un tā mūsu ķīmiskie procesi galvā, nervu sistēmā, izsīkst un tos vajag atjaunot, tāpēc ir nepieciešami visi šie vitamīni, minerālvielas, aminoskābes, taukskābes – tostarp “Eira-Pharma” krila eļļa ar savu labvēlīgo ietekmi.

Nevajadzētu sagaidīt, kad jau rodas miega traucējumi, atmiņas problēmas, darbaspēju kritums un pieaugoša nervozitāte, bet, ja tā notiek, jāiet pie ārsta.

Laiks, kad vajadzētu papildus uzņemt vitamīnus, taukskābes un minerālvielas, visbiežāk ir rudenī, ziemā un pavasarī. Pašlaik, tuvojoties ziemai, jādomā, kā stiprināt imūnsistēmu, savukārt pavasarī organisma rezerves ir izsīkušas. Vasara ir mierīgākais periods, kad var cerēt, ka mēs uzņemsim nepieciešamās uzturvielas no dabas. Bet vecākiem cilvēkiem, es gribētu teikt, krila eļļu vēlams lietot visu laiku. Mūsu uzdevums ir nodrošināt ķermeni ar izejvielām – ja to pietrūkst, tad zūd cerības, ka viss notiks kārtīgi un pēc dabas noliktā plāna. Īpaši tas attiecas uz cilvēkiem, kuri pakļauti sevi lielai psihoemocionālai slodzei, strādā ar pārslodzi. Uzlabosies nervu šūniņu funkcija, organismā sintezēsies visas nepieciešamās vielas un ir lielas cerības, ka uzlabosies visas centrālās nervu sistēmas darbs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.