SENO ROMIEŠU PIRTS – PILNVĒRTĪGAI ATPŪTAI 1

Seno romiešu pirtis jeb termas nereti bijušas gluži kā pilsētas. Tajās atradās viss, kas bija nepieciešams pilnvērtīgai atpūtai: baseini ar karstu un aukstu ūdeni, telpas ar sausu un mitru gaisu, masāžas istabas, sporta zāles, ēdnīcas un pat bibliotēkas. Šādās publiskajās pirtīs, kur vienlaikus atradās vairāki tūkstoši cilvēku, varēja pavadīt visu dienu. Sākotnēji grīdas apsildīja ar zemes dzīļu termālajiem ūdeņiem, no tā arī cēlies nosaukums – termas. Taču vēlāk sāka izmantot karstu gaisu, kas cirkulēja speciāli izveidotos kanālos zem grīdas un sienās.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Lai arī pieņemts uzskatīt, ka pirts ir pēctecīgs rituāls, procedūru kārtību romieši izvēlējās paši. Termās bez milzīgajiem apmeklētāju pūļiem atradās arī prāvs pulks apkalpojošā personāla, kas ar speciālām sukām berza klientu ķermeņus, uzturēja kārtību un rūpējās par vajadzīgo temperatūru.

Mūsdienās, par pamatu ņemot termas, izveidojusies cita atpūtas iespēja – īru pirts, kuru sāka veidot 19. gadsimtā. Tajā ir mērena gaisa temperatūra, kas nepārsniedz 60 °C. Karstais gaiss gluži kā termās plūst pa speciālām ejām gar sienām un grīdu, taču atšķirībā no Romas šajās pirtīs grīdā izveidoti speciāli caurumi, lai gaiss varētu iekļūt arī telpā. Īru pirtis ir pieticīgākas un ar mazākām izklaides iespējām.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.