Krievu restorānu un šņabja vēsmas pārņem Sīriju 7
Vairāk nekā tūkstoš Krievijas karavīru jau trīs mēnešus ir dislocēti Hmeimimas militārajā bāzē Sīrijas Ziemeļrietumos. Maskavas lidmašīnas bombardē ne tikai dumpiniekus, slimnīcas un reizēm arī teroristiskās organizācijas “Islāma valsts” (ISIL/ Da`esh) pozīcijas, uzsver Vācijas portāls “Spiegel – Online”. Ostas pilsētā Latāķijā, kur atrodas Krievijas gaisa spēku bāze, Krievijas karavīri tērē naudu ikdienas tēriņiem, tostarp arī šņabim.
Veikalnieki Latāķijā ir pielāgojušies jaunajiem maksātspējīgajiem klientiem. “Mūsu ieņēmumi ir pieauguši par 20 procentiem, jo krievi nekaulējas,” saka Ihabs, kurš savā veikalā pārdod Krievijas karavīriem šņabi. “Senāk es lielākoties pārdevu viskiju un araku, bet tagad es esmu šņabja pudeles izlicis plaukta priekšpusē.”
Kāds cits veikala īpašnieks, Mohameds pārdod arī militāro apģērbu un suvenīrus karavīriem. Veikalā pie sienas izlikts Krievijas karogs. Sevišķi liels noiets esot Sīrijas prezidenta Bašara al Assada portretiem.
Tikmēr 29 gadus vecais Haidars savu restorānu, kuru viņš atvēra pirms mēneša, ir devis nosaukumu “Krievija”. “Esmu iemīļojis Krieviju un krievus kopš savas bērnības, un tagad es varu viņiem savu mīlestību apliecināt ar savu restorānu,” teic Haidars.
Haidars ir pieņēmis darbā krievu valodas skolotāju, kurš restorāna darbiniekiem palīdz apgūt vārdu krājumu. Tagad viņš meklē pavāru, kurš varētu gatavot krievu ēdienus.
Tomēr ne visi veikalnieki Latāķijā pelna naudu uz krievu viesu rēķina. Tareks Šaabo jau 2012. gadā atvēra kafejnīcu “Café Maskava”, pateicībā par to, ka 2012. gadā Krievija ANO bloķēja rezolūciju attiecībā pret Sīriju.
“Toreiz es sev apzvērēju, ka apkalpošu krievu klientus par brīvu,” saka T. Šaabo. Tagad katru dienu pie viņa kafejnīcā iegriežas krievi, un savu solījumu viņš tur. “Viņi ir ieradušies, lai mūs aizstāvētu. Mazākais ko es varu darīt, ir pacienāt viņus bez maksas.”
Latāķija, kurā dzīvo 400 000 iedzīvotāju ir viena no lielākajām Sīrijas prezidenta Bašara al Assada atbalsta bāzēm. Sacelšanās sākumā arī šajā pilsētā bija protesti pret diktatoru, tomēr 2011. gada augustā tie tika apspiesti. Kopš tā laika pilsētu karš lielākoties nav skāris. Lielākā daļa tās iedzīvotāju pieder pie alavītu sektas – pie tās pašas, pie kura Assada ģimene.