Krieviju tur aizdomās par plašu kiberuzbrukumu 3
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Aizvadītajā nedēļā noticis plašs kiberuzbrukums vairāku ASV valdības iestāžu datorsistēmām, Nacionālā kiberdrošības aģentūra par uzbrukumu tur aizdomās Krieviju.
Martā notikusī ielaušanās sākotnēji palika nepamanīta
Datorurķi ir iekļuvuši ASV Finanšu ministrijas un vairāku citu valdības iestāžu datorsistēmās, Nacionālās drošības padomei paužot dziļas bažas par notikušo kiberuzbrukumu, atzīmē aģentūra “Associated Press”.
Prasmīgi veiktā ielaušanās, kuru bija grūti atklāt un kuras sekas būs grūti novērst, ir kompromitējusi federālās aģentūras un valsts kritisko infrastruktūru, brīdinājis Kiberdrošības un infrastruktūras drošības aģentūras pārstāvis Džons Uljots. Enerģētikas ministrija atzinusi, ka tās datorsistēma bija viena no tām, kur notikusi ielaušanās. Krievijas datorurķi piekļuvuši arī Nacionālās kodoldrošības aģentūras datorsistēmai, kas pārrauga ASV kodolieroču arsenālu. ASV valdības amatpersona, kas vēlējusies palikt anonīma, jo lieta tiek izmeklēta, izteikusies, ka šis kiberuzbrukums varētu būt visnopietnākais ASV vēsturē.
Tramps joprojām apsēsts ar “nozagtajām vēlēšanām”
ASV ekspertiem uzskatot, ka kiberuzbrukumu veikusi Krievija, tas rada Baltajam namam jaunu ārpolitikas problēmu, Donaldam Trampam aizvadot pēdējo mēnesi prezidenta amatā.
Trampa ieskatā, viltus ziņu mediji pārspīlē kiberuzbrukuma apjomu un viņš visu kontrolējot. Tramps piebilda, ka uzbrukums arī varot būt ticis vērsts pret “mūsu smieklīgajām balsošanas ierīcēm vēlēšanās, jo tagad ir acīmredzami, ka es esmu pārliecinoši uzvarējis, padarot to par vēl korumpētāku apgrūtinājumu ASV”.
Lai gan nav pierādījumu par plaša mēroga krāpšanu, kas varētu izmainīt 3. novembra vēlēšanu iznākumu, prezidents Tramps ar paša apžēloto melos pieķerto bijušo nacionālās drošības padomnieku ģenerāli Maiklu Flinnu apspriedis iespēju izvietot armiju svārstīgajos štatos “atkārtotu vēlēšanu” rīkošanai.
Datorurķi kiberuzbrukumā izmantojuši vismodernāko tehniku slepenas informācijas iegūšanai, atzīmē izdevums “Yahoo News”. ASV ekspertiem ir aizdomas, ka ielaušanos veikusi Krievijas izlūkdienesta hakeru grupa, kas pazīstama ar segvārdu “APT 29” vai “Cozy Bear”. ASV mediji atzīmē, ka Tramps nesen atlaidis padomnieku kiberdrošības lietās un savas prezidentūras laikā centies noklusēt informāciju par Krievijas iejaukšanos 2016. gada vēlēšanās, kā arī atturējies kritizēt Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.
Krievijas datorurķi izmantojuši ASV programmatūru
Ievēlētais prezidents Džo Baidens, kurš stāsies amatā 20. janvārī, paziņojis, ka viņš un viceprezidente Kamala Harisa “izvirzīs šīs ielaušanās analīzi kā prioritāti tūlīt pēc stāšanās amatā”. “Mums ir jāizjauc un jāaptur mūsu pretinieku darbība nopietnu kiberuzbrukumu veikšanā,” teica Baidens.
“Mēs to paveiksim, cita starpā liekot maksāt milzīgu cenu atbildīgajiem par šādiem ļaunprātīgiem uzbrukumiem, koordinējot savu rīcību ar mūsu sabiedrotajiem un partneriem.” “Mums vēl daudz kas nav zināms par šo ielaušanos, bet tas, ko mēs zinām, rada dziļas bažas,”atzina Baidens. Tēvzemes drošības ministrijas definējumā pie valsts kritiskās infrastruktūras pieder gan enerģētikas uzņēmumi, gan finanšu iestādes.
ASV drošībnieki atklājuši, ka Krievijas datorurķi ir izmantojuši programmatūru, ko ražo Teksasas firma “SolarWinds”, lai ielauztos ASV iestāžu datortīklos, kā arī citas metodes. Amerikāņu eksperti atzīst, ka ASV ražotas programmatūras izmantošanai kiberuzbrukumā sākotnēji nav bijusi pievērsta pienācīga uzmanība.
Firma “Microsoft”, kas iesaistījusies kiberuzbrukuma izmeklēšanā, paziņojusi, ka atklājusi vairāk nekā 40 ASV valdības aģentūras, domnīcas, nevalstiskās organizācijas un informācijas tehnoloģiju kompānijas, kuru datorsistēmās iekļuvuši hakeri.
Vairākums no tām atrodas ASV, bet uzbrukts arī augsto tehnoloģiju firmām Kanādā, Meksikā, Beļģijā, Spānijā, Britānijā, Izraēlā un Apvienotajos Arābu Emirātos. Firmas “Microsoft” ieskatā, tā nav parasta spiegošana, pat digitālajā laikmetā. “Šis kiberuzbrukums ar savu neprātīgumu radīja nopietnu tehnoloģisku apdraudējumu ASV un pasaulei,” teikts “Microsoft” paziņojumā.
Kiberdrošības un infrastruktūras drošības aģentūra devusi rīkojumu visām federālās valdības civilajām iestādēm nekavējoties izņemt firmas “SolarWinds” aparatūru no savām datorsistēmām. Līdzīgu rīkojumu devušas arī kiberdrošības aģentūras Britānijā un Īrijā.