“Kvadrokopteri, kā likums, ir aprīkoti ar kameru, kas ļauj operatoram novērtēt notiekošo reālā laika režīmā un īstenot aizliegto priekšmetu nogādāšanu precīzi saskaņotā vietā. Dronu darbības rādiuss ir vairāki kilometri. Viena lidojuma laikā ierīce var nogādāt līdz 500 gramiem aizliegtu priekšmetu,” skaidro Soda izpildes dienestā. 2
Piemēram, ar drona palīdzību “sūtījumu” uz vienu no vietējām kolonijām mēģināja īstenot divi Komi iedzīvotāji. Trīs reizes viņi mēģināja soda izciešanas iestādē nogādāt mobilos telefonus, tomēr neviens mēģinājums nebija veiksmīgs.
Savukārt Udmurtijā apsardze pārtvērusi dronu, kas veda uzreiz sešus telefonus. Aizturēt izdevies arī drona operatoru, kuram noformēts administratīvā pārkāpuma protokols – par to draud naudas sods līdz 5000 rubļiem.
Gadā vidēji Krievijas likumsargi konfiscē ap 1,7 miljoniem rubļu naudā (aptuveni 270 tūkstoši eiro), vairāk nekā 230 litrus degvīna, 30 kilogramus dažādu narkotiku, 2000 mobilo tālruņu. Vairākumā gadījumu neatļautās lietas mēģina ienest nelegāli, pārsviežot pāri sētai vai paslēpjot legālos sūtījumos.
Kontrabandisti joprojām izmanto arī vecos, labos “pastniekus” – pāri sētām lido ne viens vien mājas kaķis, kuram uz muguras piestiprinātas paciņas ar telefoniem un narkotikām. Daļu, protams, “aiztur”, tomēr nav izslēgts, ka citi savu uzdevumu paveic līdz galam.
“Dzīvnieku izmantošanas gadījumus nevar nosaukt par retiem, bet parasti tie nav veiksmīgi,” šo praksi komentē amatpersonas.
Piemēram, kaķi par narkokurjeru mēģināja izmantot Tatarstānā. Kopā ar ieslodzītajiem dzīvojušo dzīvnieku slepeni nogādāja brīvībā, kur vairākas dienas badināja. Pēc tam “murim” uzvilka siksniņu ar narkotikām un izlaida netālu no kolonijas, kurā “sēdēja” pēc neatļautajām vietām izslāpušie kriminālisti.
Kolonijas apsardze tomēr uzzināja par “specoperāciju” un kaķi no 15 gramu heroīna “kravas” operatīvi atbrīvoja.