Krievijas valdošais tandēms ir apņēmies saglabāt varu 0

Lai gan valdošajai partijai “Vienotā Krievija” izdevies celt reitingu par desmit popularitātes punktiem pēc salīdzinošās neveiksmes parlamenta vēlēšanās decembrī, kad tā ieguva mazāk nekā pusi balsu, Kremļa polittehnologi to vairs neuzskata par nopietnu politisku spēku nākotnē.


Reklāma
Reklāma

 

Saskaitāmo kārtība nemaina summu

7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Kokteilis
Viņos mīt neapdzēšama uguns! 5 datumos, kuros dzimuši paši karstasinīgākie partneri
Lasīt citas ziņas

Analītiķi nonākuši pie šāda secinājuma, uzzinot, ka pašreizējais prezidents Dmitrijs Medvedevs, kurš atstāj amatu pēc dažām nedēļām, varētu pārņemt paplucinātās varas partijas vadību, lai dotu iespēju līdzšinējam premjerministram Vladimiram Putinam, kurš 7. maijā sāks savu trešo prezidentūru, attālināties no vēl nesen varenās partijas, raksta avīze “The Moscow Times”. Kārtējā amatu apmaiņa Krievijas vadībā ļautu Putinam, kurš formāli nav partijas “Vienotā Krievija” biedrs, rast pēc viņa ierosmes pērn izveidotās Viskrievijas tautas frontes atbalstu, lai radītu jaunu politisku partiju. Šāda notikumu attīstība dotu Kremlim iespēju apgalvot, ka Krievijā pilnveidojas demokrātija un vairojas politiskais plurālisms. Maijā paredzētajā “Vienotās Krievijas” kongresā Putins varētu ierosināt, lai Medvedevs, kuru viņš jau ieteicis kā Krievijas nākamo premjerministru, pārņemtu arī partijas vadību, raksta avīze “Vedomosti”. Putina runasvīrs Dmitrijs Peskovs atteicies no komentāriem, tikai paziņojot, ka jautājums par partijas vadītāju jāizlemj tās kongresā. Medvedevs, kurš arī oficiāli nav “VK” biedrs, tika iecelts par partijas priekšvēlēšanu kampaņas vadītāju pirms Valsts domes vēlēšanām pērn. Analītiķi uzskata, ka tas radīja problēmas valdošajai partijai, kuras kampaņa bija veidota Putina kā “stiprā cilvēka” slavināšanai, bet Medvedevs tika saistīts ar liberālāku nostāju.

 

Daļa politologu šaubās, vai Medvedeva izvirzīšana partijas “Vienotā Krievija” vadībā dotu partijai otro elpu un varētu novest pie divpartiju sistēmas izveidošanas, jo Kremlis nevēlas zaudēt kontroli pār vienīgo varas partiju. “Es nerunātu par divpartiju sistēmas veidošanu, jo tad valdošās partijas vēlētāju bāze sašaurinātos,” Maskavas Mūsdienu politikas centra ekspertu Pāvelu Salinu citē avīze “MT”.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš apšauba, vai varētu tikt īstenots pieņēmums par tā saucamās Tautas frontes, ko pašreiz veido uzņēmēju, intelektuāļu un izklaides jomas pārstāvju raibs grupējums, pārveidošanu politiskā partijā Putina uzskatu popularizēšanai, taču neizslēdz iespēju, ka “Vienotā Krievija” un Tautas fronte varētu sadarboties parlamentā un ar laiku izveidot vienu politisku spēku. Šādu nostāju atbalsta Vjačeslavs Lisakovs, kurš ir viens no 80 Tautas frontes aktīvistiem, kas pērn tika ievēlēti domē no “Vienotās Krievijas” saraksta, kurā ir 238 deputāti.

 

Varas centrs 
var būt tikai viens

Savulaik Kremlis jau mēģinājis īstenot ideju par divpartiju sistēmas izveidošanu, atbalstot kreisās partijas “Taisnīgā Krievija” veidošanu Valsts domes augšpalātas Federācijas padomes bijušā spīkera Sergeja Mironova vadībā. Taču ar laiku partija sāka kritizēt aizgādņus no “Vienotās Krievijas” un plānotā sadarbība izjuka, turklāt “Taisnīgajai Krievijai” neizdevās gūt plašāku vēlētāju atbalstu un atkratīties no Kremļa “kabatas partijas” apzīmējuma. Savukārt “Vienotajai Krievijai” pielipis korupcijas apkarotāja un tīmekļa sociālo vietņu aktīvista Alekseja Navaļnija dotais vērtējums – “blēžu un zagļu partija”, atzīmē “MT”.

 

Pļehanova Ekonomikas universitātes analītiķis Sergejs Markovs uzskata, ka “VK” Medvedeva vadībā varētu kļūt liberālāka, taču Kremlis nepieļautu partijas šķelšanos un divu varas centru veidošanos: “Kremlim galvenais ir izveidot nevis uzskatu partiju, bet varas partiju.”

 

Viņaprāt, Krievijas politiskā elite dzīvo bailēs zaudēt politisko kontroli pār pašu izveidoto “varas vertikāli”. Politikas eksperts Josifs Diskins, kurš piedalījies partijas “VK” veidošanā, uzskata, ka ne Medvedevs, ne Putins neplāno radīt “ideoloģisku sāncensību” starp divām valdību atbalstošām partijām. Viņaprāt, “VK” varētu kļūt nedaudz kreisāka, jo sabiedrībā pieaug atbalsts kreisajām idejām sociālajā jomā, kļūstot par nacionāla kompromisa partiju, bet eksperts šaubās, vai tāds ir Kremļa nodoms, raksta “MT”.

Putins un Medvedevs saņēmuši ielūgumus piedalīties Putina vadītās Viskrievijas tautas frontes rīkotajā gājienā 1. maijā Maskavā, kur 7. maijā notiks ievēlētā prezidenta Putina oficiālā amatā stāšanās ceremonija, ko opozīcija paredz atzīmēt ar “Miljonu protesta” gājienu ar saukli “Pieprasām likumību”.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.