Kalns gaida naudīgus viesus 1
Šeflera īpašuma pārvaldnieks, viesītnieks pēc dzīvesvietas, Juris Sitko mani draudzīgi sagaida muižā. Kad tikpat draudzīgi norādu uz bargo uzrakstu ar izsaukuma zīmi uz pievadceļa “Viesnīca slēgta sakarā ar rekonstrukciju!” Juris nosaka, ka laikam tas uzraksts būšot jānoņem. Jo, kaut arī rekonstrukcija patiešām notiek, kādu no 12 numuriņiem mierīgi varot rezervēt. Pašlaik visi brīvi, bet brīvdienās vienu aizņemšot Rīgas dakteris ar mazbērnu. Cena: 200 eiro vai 140 lati par diennakti. Kāpēc tik dārgi? Skaidru atbildi nesaņemu, bet noprotu: Šeflers viesnīcā biznesu te neredz, tāpēc lai labāk tajā uzturas mazāk, bet maksātspējīgāki ļaudis, kas grib mieru un klusumu, nevis tādi, kas pa lēto alkst skaļas izpriecas.
To, vai Šeflers kādreiz te apmetīsies uz dzīvi, nezina arī Juris. Šefam šādas muižas Eiropā esot vairākas, pagaidām viņam “Kalna Dzīšļi” ir vieta, kur atbraukt dažas reizes gadā, kaut arī Latvijā viņam ar ģimeni ļoti patīkot, sava īpašuma iekārtošanu viņš – dažreiz līdz pat sīkumiem – uzraugot personiski, tikai dažreiz atsūtot no Eiropas kādu savu cilvēku.
“Šefs ir stingrs, taisnīgs un cilvēcīgs. Pats ķer karpas un pats pēc tam tās žāvē. Kad redzēja, kādās telpās dzīvo strādnieki, lika tās izremontēt. Mazāku algu par 300 latiem uz rokas nav. Šeflers teica, ka jebkuram darbam jābūt pilnvērtīgi apmaksātam. Aplokšņu būšana nepastāv,” raksturo J. Sitko. Vasarā patstāvīgs darbs ir 16 cilvēkiem (šobrīd kopā ar celtniekiem – 60), ziemā – ap 40. “Šeflers šeit grib izveidot ekoloģisku saimniecību, art zemi, audzēt labību, stādīt kokus. Nedod Dievs, tu man kādu lieku koku nocirtīsi, viņš man saka. Tāda ir viņa filozofija.”
Ir lietas, ko Juris lūdz atstāt ārpus raksta: drošības pasākumus un to, kāpēc un kas muižā jārekonstruē – kur Ķirsons pieļāvis kļūdas kvalitātes ziņā. Taču kopumā Šefleram Ķirsona stils patīkot, arī Ķirsona kundzes dizainētie viesnīcas numuriņi ar gleznojumiem un vecinātām mēbelēm, kuriem gan ir viena bēda – numuriņi ir šauri un bez vannas ielikšanas iespējām, tāpēc, lai vilktu vismaz uz četrām zvaigznēm, divus numuriņus apvienošot vienā.
“Man ir labas attiecības ar Visvaldi. Malku uzdāvināju, kad viņš palūdza. Neturu ļaunu par kritiku. Viņš jau Ķirsonu arī kritizēja. Ar motorlaivu nebraucu bieži, jā, vienreiz arī Šeflers bija līdzi un makšķerēja. Braukšu arī turpmāk un ne jau tāpēc, ka nebūtu ko darīt: lai baidītu maluzvejniekus un ar speciālu uzparikti ķeksētu ārā tīklus, lūk, kāpēc to daru. Un nevienam neteikšu, kad sēdīšos laivā. Man tomēr jāatbild par zivīm, kuras laižam ezerā un audzējam. Sargāšanas nolūkos ar motorlaivu dabas parkā braukt drīkst. Tāpat būvēt zirgu stalli 250 metru attālumā no ezera. Mēs pat pakāpāmies vēl vairāk atpakaļ, lai būtu no likuma viedokļa droši. No, atvainojiet, sūdu viedokļa būs pavisam droši, jo to novietne būs hermētiska, mums ir pat doma sūdus un vircu sūknēt augšā pa caurulēm uz attīrīšanas iekārtām. Un zirgi arī būs tikai septiņi astoņi. Laivu piestātne paliks publiska,” nākotnes plānus skaidro Juris. Kas attiecas uz Viešūra kalnu, tur viss Ķirsona laikā saceltais nojaukts un jau ielikti pamati jaunai kafejnīcai, trenažieru zālei un starptautiska izmēra sporta spēļu zālei. Arī visas slēpošanas padarīšanas būšot augstā līmenī, kalna atklāšana paredzēta decembra sākumā. Kopumā kalnā Šeflers ieguldīs divus miljonus eiro, par kuriem viņš pats izteicies, ka tā ir dāvana Latvijas tautai, jo kalns būšot pilnīgi publisks.