Foto: Mikhail Metzel/TASS/Scanpix/LETA

“Šampanietis” tagad top Krievijā. Kā tur turpmāk dēvēs Šampaņas apgabalā ražoto dzērienu? 33

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Francijas slavenā šampanieša darītava “Moёt&Chandon” plāno izvietot uzlīmi ar uzrakstu “Dzirkstošais vīns” uz šampanieša pudelēm, kas tiek eksportētas uz Krieviju, lai ievērotu Krievijas jauno likumu.

“Šampanietis” tagad top Krievijā

Pagājušās nedēļas beigās Krievijas prezidents Vladimirs Putins parakstīja likumprojektu, kas ļauj saukt par “šampanieti” tikai vīnu, kas gatavots Krievijā.

CITI ŠOBRĪD LASA
Krievijas prezidents Vladimirs Putins

Franču firmas “Moёt&Chandon” pirmā reakcija bija noraidoša, paziņojot, ka “firma nav gatava sertificēt vīnu no Šampaņas apgabala kā “dzirkstošo” un tāpēc aptur savas produkcijas piegādi Krievijai”.

Taču jau nākamajā dienā firma “Moёt&Hennessy” pavēstīja, ka “drīz iekļaus piezīmi “dzirkstošais vīns” uz šampanieša pudelēm, kas tiek sūtītas uz Krieviju, lai ievērotu jauno likumu, kas rezervē Francijas apgabala nosaukumu dzirkstošajiem vīniem, kas gatavoti Krievijā.

Izmaiņas likumā, kas prasa izvietot uzlīmi “dzirkstošais vīns” uz šampanieša pudelēm, radīs tikai “pavisam īslaicīgu piegāžu atlikšanu”, lai veiktu izmaiņas loģistikā un regulējumā, teikts firmas “Moёt&Hennessy”, kas ir luksusa preču koncerna “LVMH” daļa, paziņojumā.

Piegādes esot paredzēts atjaunot, “cik ātri vien iespējams”, tiklīdz būs veikti vajadzīgie papildinājumi, atzīmē aģentūra “Bloom­berg”. Grupa “LVMH” pārstāv arī tādas slavenas šampanieša firmas kā “Veu­ve Clicquot” un “Dom Perignon”.

Firma “Moёt&Hennesy” ir vienmēr ievērojusi likumus valstī, kur tā darbojas, un atsāks piegādes, tikko būs veiktas vajadzīgās izmaiņas,” teikts firmas paziņojumā. Labojumos federālajā likumā “Par alkohola produkcijas regulējumu” vienīgā pretimnākšana franču ražotājiem ir atļauja izvietot uzrakstu “dzirkstošais vīns” pudeles aizmugurē, atzīmē aģentūra “Reu­ters”.

Reklāma
Reklāma

Šī nav pirmā reize, kad tirdzniecība ar pārtikas precēm kļūst par Krievijas politikas ķīlnieci. Savulaik prezidenta Vladimira Putina administrācija aizliedza vīna importu no Gruzijas un Moldovas un tomātu importu no Azerbaidžānas.

Pēc Rietumu ieviestajām sankcijām pret Krieviju, atbildot uz Krimas aneksiju un agresiju Donbasā 2014. gadā, Kremlis aizliedza ievest virkni pārtikas preču.

Dzimtene neaizstāv Šampaņas vīndarus

Līdz šim Francija ļoti nikni bija aizstāvējusi tiesības attiecināt vārdu “šampanietis” tikai uz dzērienu, kas gatavots Francijas apgabalā ar šādu nosaukumu, atzīmē aģentūra “AFP”.

Firmas “Moёt&Hennessy” pārstāvniecība Krievijā sākotnēji brīdināja vietējos partnerus, ka aptur piegādes pēc Krievijas Valsts domes lēmuma, ka par “šampanieti” tiks saukts Krievijā ražotais vīns, bet pasaulē labi zināmais dzēriens no Šampaņas apgabala esot jādēvē par “dzirkstošo vīnu”.

Krievijas alkohola tirdzniecības firmas “AST” ģenerāldirektors Leonīds Rafailovs, kura uzņēmums sadarbojas ar virkni ārzemju firmu, tajā skaitā “Moet&Hennessy”, paziņojis, ka ir saņēmis franču firmas vēstuli ar paziņojumu par piegāžu apturēšanu.

“Moёt&Hennessy” Krievijas biroja izpilddirektors Sebastjans Vilmo nosaucis piegāžu apturēšanu par “īslaicīgu”, pirms tiks rasts problēmas risinājums.

Dzērienu tirgus eksperts Vadims Drobizs atzīmē, ka firmas “Moёt&Hennessy” daļa Krievijas tirgū ir salīdzinoši maza un turīgie klienti varētu atrast aizvietojumu. “Ja nebūs “”Moёt&Chandon”, Krievijā nenotiks valsts apvērsums un Krievijas elitē nesāksies pašnāvības”, ironizēja Drobizs.

Krievi irgojas par domes veikumu

Krievijas vīna tirgus eksperti un konsultanti uzdod jautājumu: “Ko darīt tālāk?” raksta avīze “Kommersant”. Vīna kolekciju veidošanas konsultante Anna Černišova apšauba Krievijas parlamenta ieviesto labojumu mērķi, kuru, viņasprāt, nezina arī paši likumdevēji.

“Kā viņi to īstenos? Tik daudzām amatpersonām tīk šis šampanietis,” viņa atzīst.

Krievijas sociālie tīkli ir pilni ar jokiem par Krievijas parlamenta jaunāko veikumu. “Tagad būtu nepieciešams aizliegt skotiem un amerikāņiem lietot vārdu “viskijs”, joko restorāna īpašnieks Sergejs Mironovs.

Popmūzikas darbonis Vasja Oblomovs uzskata, ka Krievijas parlamentā­rieši tagad varētu pieņemt likumu, kas nosaka vārda “Mercedes” lietošanu un pat regulē vietvārdus.

“Es domāju, ka tas ir joks,” izteicies trimdā dzīvojošais Putina kritiķis Mihails Hodorkovskis, “taču kļūdījos.”

Kā ziņo laikraksts “Vedomosti”, Krievija gadā ieved aptuveni 50 miljonus litru dzirkstošo vīnu un šampanieša, tajā skaitā 13% ir šampanietis no Francijas.

Grupas “LVMH” daļa kopējā importā ir mazāk par diviem procentiem (600–800 tūkstoši litru) un to patērē ne vairāk kā viens miljons cilvēku, atzīmē tirgus eksperti. Tie ir augstas kvalitātes dzērieni, kuru kopējā vērtība ir aptuveni 20 miljoni dolāru.

Eksperti uzskata, ka nepieciešamības gadījumā franču vīnus var aizvietot vīns no Spānijas un Itālijas. Tirdzniecības dati liecina, ka vairākums Krievijas iedzīvotāju dzer pašmājās gatavotu dzirkstošo vīnu.

Lielajiem alkohola ražotājiem cīnoties par savu daļu pasaules tirgū, mazāk pamanīts ir palicis “Rīgas šampanietis” (ārpus Latvijas tirgots kā “Riga sparkling wine”), ko kopš 1952. gada ražo uzņēmums “Latvijas Balzams”.

Šo vēsturisko nosaukumu “LB” izdevās saglabāt pat pēc Latvijas iestāšanās ES.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.