Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Krievijas karavīri no pamestām un sagrautām mājām zog visu – sākot ar sieviešu apakšbiksēm 0

Artis Drēziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Zagļi, laupītāji un marodieri ir visos karos un armijās. To zinu no savas dzimtas un sevis paša pieredzes.

Saglabājusies mana vecātēva dienasgrāmata, kurā viņš apraksta Pirmā pasaules kara sākumu dzimtajā sētā Vērgalē 1915. gadā. Kaujās nogurušie Krievijas armijas kazaki, kas iejājuši pagalmā, bijuši laipni, neko neņēmuši un prasījuši tikai padzerties ūdeni. Vecvectēvs nepažēlojis divas mučeles alus un vēl zirga mugurā pa meža takām izvedis kazakus no aplenkuma.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vācu karavīri, kas nu galīgi necietuši badu, jau pirmajās dienās aizveduši cūkas un avis, kā arī pieprasījuši bites ar visiem stropiem. Pa dienu bites lido un tāpēc nav stropos, tāpēc pieprasījuši uz nakti aiztaisīt stropus, lai pa dienu var paņemt ar visām bitēm – ja pavēli neizpildīšot, visu ģimeni sagaidot nāve. Tad vecvectēvs sapratis, ka ar vāciešiem nebūs labi, un visa ģimene devās bēgļu gaitās uz Vidzemi.

Otrā pasaules kara laikā tajā pašā Vērgalē, kā stāstīja māte, vācu karavīri civiliedzīvotājus neapzaga, pat cienāja ar saldumiem, savukārt tiem sekojošie padomju karavīri rāvuši nost no rokām pulksteņus un gredzenus. Un beigās partorgs atņēmis arī mājas.

Kad 1984. gadā obligātā kārtā devos dienēt PSRS armijā pie Tulas Krievijā, man ieteica apģērbties drēbēs, kuru nav žēl, pulksteņus neņemt, jo vecākie dienesta biedri tāpat atņems. Tā arī notika. Kad paši no Latvijas kļuvām “vecākie dienesta biedri”, jaunajiem neko nost neņēmām, jo tas likās tik nepareizi, kaut gan iespējas bija.

Tagad Krievijas–Ukrainas karā ziņo par zagļiem un marodieriem. Arī pašu Ukrainas iedzīvotāju starpā kādam paslīd rokas karadarbības zonās. Ukrainas varas iestādes to neslēpj, sauc vainīgos pie atbildības. No dažas tikko atbrīvotas pilsētas, piemēram, Irpeņas, kādu laiku tiks pārbaudīti pilnīgi visi transporta līdzekļi, lai netiktu izvestas svešas mantas.

Bet Krievijas armijas karavīri aiz sevis atstāj ne tikai kara noziegumus un civiliedzīvotāju līķus, bet atmiņas kā par nožēlojamiem cilvēkiem, kas no pamestām un sagrautām mājām zog visu – sākot ar sieviešu apakšbiksēm, galda piederumiem un beidzot ar elektronikas precēm, divriteņiem un veļas mazgājamām mašīnām. Tīmeklī publicētā kādā videoierakstā var vērot, kā šīs visas lietas tiek sūtītas uz mājām no kādas Baltkrievijas pasta nodaļas, kurā krievu karavīri iegriezušies pēc sirojumiem Ukrainā…

SAISTĪTIE RAKSTI