Krievijas humors ir propagandas ierocis, Ukrainas – pilsoniskā iniciatīva 25
Humora raidījumi Krievijā ir valsts finansētās ārpolitikas paplašinājums, savukārt Ukrainā politisko humoru var vērtēt kā pilsonisku iniciatīvu, kurā sabiedrība iesaistās, lai ar pretpropagandu cīnītos pret Krievijas vēstījumiem un tās izvērsto karu.
Šādus secinājumus var izdarīt pēc šodien prezentētā NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra (NATO STRATCOMCOE) pasūtītā pētījuma par humora kā stratēģiskās komunikācijas rīka lietojumu
Viena no pētījumu autorēm, Sigita Strūberga prezentācijā uzsvēra, ka Krievijā televīzija iekļaujas pārvaldības ķēdē, turklāt humora raidījumu mērķis Krievijā ir mazināt kritisko domāšanu, kā arī izpludināt robežas starp fikciju un realitāti.
Bieži Krievijas humora raidījumos tiek spēlēts uz padomju nostaļģiju, kā arī tajos parādās iestāšanās par “tradicionālajām vērtībām” Krievijas izpratnē, tādējādi mēģinot Krieviju attēlot kā valsti ar augstiem morāles standartiem.
Pēc S. Strubergas vārdiem, Krievijas humora raidījumiem raksturīgs izsmiet Rietumu politiskos līderus, galvenokārt bijušos ASV prezidentus Baraku Obamu un Džordžu Bušu, prezidenta amata kandidāti Hilariju Klintoni, arī esošo prezidentu Donaldu Trampu, par kuru gan sākotnēji bijuši labvēlīgāki vēstījumi.
“Viņi tiek attēloti kā cilvēki ar zemu intelekta līmeni, problēmām privātajā dzīvē un dubultstandartiem,” piebilda S. Struberga.
Krievijas humora raidījumos viens no šādiem piemēriem bija tas, ka pēc Hilarijas Klintones nominēšanas prezidenta amatam tajā tika stāstīts, ka ASV var tikt ievēlēta pirmā sieviete prezidente un amats viņai ir nepieciešams, lai Baltā nama Ovālajā kabinetā atriebtos savam vīram Bilam Klintonam par laulības pārkāpšanu.
Savukārt citā humora raidījumā attēlota Baraka Obamas tikšanās ar Romas pāvestu, kurā “humoristi” ar saviem tekstiem izspēlēja grēksūdzi, kurā Obama pazemīgi atzīstas, ka nogalinājis Osamu Bin Ladenu un Muamaru Kadafi – visi par to zinot.
Tikmēr pētnieks no Ukrainas Maksims Kijaks teica, ka Ukarinā nepastāv politiski sistemātisks humora lietojums, taču tā veidošanā aktīvi iesaistās pilsoniskā sabiedrība, kura ātri pārtver Krievijas propagandas štampus un par tiem pasmejas sociālajos tīklos un citos medijos.
Piemēram, pēc paziņojumiem, ka promaskaviskajiem kaujiniekiem Donbasā ir daudz tanku un viņi tos esot atraduši pie ogļračiem, sociālajos tīklos ātri sākusi cirkulēt karikatūra, kā ogļrači Donbasa šahtās veic “tanku izrakumus”.
Bieži tiek lietota arī Dž. R. Tolkīna sāgas “Gredzenu pavēlnieks” terminoloģija un varoņi, piemēram, Krievija tiek raksturota kā ļaunuma impērija jeb “Mordora”, tās pavalstnieki kā “orki”. Kādā no uzrunām terminu “Mordora” pārņēmis arī Ukrainas prezidents Petrs Porošenko, lai raksturotu Krievijas agresiju Ukrainā.
Kā piemēru tam, kā Ukrainas aktīvisti pasmejas par Krievijas propagandas štampiem, M. Kijaks minēja laikrakstu “Die Hunta Zeitung”, kurš tiekot rakstīts ukraiņu un vācu valodas mikslī, lai pasmietos par Krievijas apgalvojumiem, ka Ukrainā pie varas ir fašistiska hunta.
NATO STRATCOMCOE direktors Jānis Sārts pēc prezentācijas “LA” uzsvēra, ka par pētījumu interesi aktīvi izrādot arī Krievija, kur pētījums esot jau izpelnījies Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālās pārstāves Marijas Zaharovas nopēlumu. Par to izteicies arī tā saucamās “krievu pasaules” ideologs Aleksandrs Dugins, kas ļaujot secināt, ka pētījums ir ļoti trāpīgs.