Ričards Maklarens
Ričards Maklarens
foto: AP/LETA

Krievijas hakeru grupa cenšas atrast mīkstinošus apstākļus dopinga skandālā 0

Ar Krieviju saistītais hakeru grupējums “Fancy Bear” publicējis ziņojumu, kurā tiek apgalvots, ka Starptautiskās Antidopinga aģentūras (WADA) izmeklētāja Ričarda Maklarena mērķis, sākot izmeklēšanu par Krievijas dopinga programmu, bijis nepielaist šīs valsts sportistus dalībai 2016.gada Riodežaneiro un 2018.gada Phjončhanas olimpiskajās spēlēs, kā arī diskreditēt Starptautisko Olimpisko komiteju (SOK) un olimpisko kustību.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Lasīt citas ziņas

Jau vēstīts, ka WADA neatkarīgā izmeklēšanas komisija sagatavoja divus ziņojumus, norādot uz plašu dopinga programmu Krievijā, kurā bija iesaistīti vairāk kā 1000 sportistu. Ziņojumos tika pausts, ka dopinga programmu izveidojušas un atbalstījušas valsts organizācijas.

Maklarena ziņojuma pirmā daļa tika publicēta 2016.gada jūlijā, pēc kā SOK pieņēma lēmumu starptautiskajām federācijām pašām ļaut izlemt, vai pielaist Krievijas sportistus startam Riodežaneiro. Piemēram, Starptautiskā Vieglatlētikas federācija (IAAF) un Starptautiskā Svarcelšanas federācija (IWF) nolēma, ka Krievijas pārstāvjus nepielaidīs startam, kamēr citas federācijas tik kategoriskas nebija.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt Maklarena ziņojuma otrā daļa tika publicēta pērn, bet SOK pēc tam diskvalificēja 43 Krievijas sportistus, kuri 2014.gadā startēja savā dzimtenē notikušajā Soču Olimpiādē. Ziņojumā, kurš balstīts uz Maskavas Antidopinga laboratorijas bijušā vadītāja Grigorija Rodčenkova liecībām, norādīts, ka Soču olimpiskajās spēlēs daudziem Krievijas sportistiem, tostarp medaļniekiem, tika samainītas pozitīvas dopinga analīzes pret negatīvām.

Hakeru grupa “Fancy Bear” tagad publicējusi SOK bijušā juridiskās daļas direktora Hovarda Stapa saraksti ar saviem kolēģiem, kurā viņš apšauba Maklarena ziņojuma patiesos mērķus. Tajā bijušais SOK darbinieks norāda, ka viņam šķiet, ka Maklarena mērķis bijis nevis sodīt konkrētus sportistus, bet nepielaist Krieviju dalībai minētajās divās olimpiskajās spēlēs.

“Tāda sajūta, ka Maklarena ziņojuma pirmā daļa bija ar mērķi nepielaist Krieviju Riodežaneiro spēlēm, bet otrās daļas mērķis ir nepielaist viņus startam Phojčhanā?,” februārī rakstījis Staps. “Maklarena ziņojums nav domāts, lai tiktu skaidrībā ar katra sportista individuālu saistību šajā lietā. Iespējams, ka Maklarenam un WADA vajadzēja izdomāt citu plānu, pirms publiskot savu ziņojumu.”

Staps arī norādījis, ka WADA vajadzēja ar SOK detalizētāk apspriest šo situāciju un tālākos rīcības soļus, taču Maklarens nav izrādījis lielu ieinteresētību sadarboties. SOK mērķis bijis izmeklēt katra sportista lietu atsevišķi, kamēr Maklarens pastāvējis uz Krievijas kopīgu atbildību.

“Šāds solis noliek SOK un olimpisko kustību ļoti smagā situācijā,” piebildis Staps.

Tāpat “Fancy Bear”, kas izanalizējuši SOK darbinieku saraksti, apgalvo, ka “amerikāņi un kanādieši vēlas “izēst” eiropiešus no vadošajiem amatiem olimpiskajā kustībā”. Tas tiekot darīts, lai funkcionāri no Eiropas netiktu klāt SOK daudzmiljonu naudas fondiem.

“Mūsu rīcībā esošie fakti liecina, ka sporta funkcionāri ļoti nopietni cīnās par varu un naudu,” norāda “Fancy Bear”, kas jau iepriekš ieguva publicitāti, kad nozaga informāciju no WADA, ka virkne slavenu sportistu ir saņēmuši tā dēvētās Terapeitiskās lietošanas atļauju (TUE), kas tiem ļāva medicīniskos nolūkos lietot aizliegtās vielas.

Reklāma
Reklāma

“Fancy Bear” apgalvoja, ka TUE saņēmuši tādi sportisti kā tenisistes Venusa un Serēna Viljamsas, četrkārtējā olimpiskā čempione vingrošanā Simonu Bailsa, britu skrējējs Mo Farahs, riteņbraucējs Bredlijs Viginss, spāņu tenisists Rafaels Nadals un citi.

Jau vēstīts, ka janvāra beigās Sporta arbitrāžas tiesa (CAS) izskatīs 43 Krievijas sportistu apelācijas, kuriem SOK piešķīrusi mūža aizliegumu piedalīties olimpiskajās spēlēs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.