Foto: SCANPIX/REUTERS/LETA

Krievijas gāze par Krievijas rubļiem: kā šī shēma reāli varētu strādāt? 0

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

31. martā Krievijas prezidents Vladimirs Putins parakstīja dekrētu, ka turpmāk Krievijas gāzi pārdos tikai par Krievijas rubļiem. Lēmumu vērtē ļoti dažādi un tā sekas pilnībā pagaidām skaidras nav.

Neskatoties uz samērā plaši izplatītajām bažām, ka no 1. aprīļa beigsies Krievijas gāzes piegādes visiem tiem, kas nepiekritīs maksāt rubļos, šādas sekas nedraud. Gāzi apmaksā pēc to piegādes (daļu gan maksā arī avansā), tādēļ par martā piegādāto gāzi joprojām jāmaksā aprīlī līgumos noteiktajā valūtā, kas parasti ir eiro vai ASV dolāri. Savukārt par aprīlī piegādāto gāzi “Gazprom” saskaņā ar Krievijas prezidenta rīkojumu jāvienojas par maksājumiem rubļos, tam vēl ir vismaz divas nedēļas laika.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šobrīd zināms tas, ka piedāvātā apmaksas shēma ir šāda – “Gazprom” Eiropas klienti atver divus kontus starpniekbankā “Gazprombank” – vienu valūtas un otru rubļu. Tad valūtas kontā tiek ieskaitīts maksājums par gāzi valūtā. Pēc tam “Gazprombank” kā starpnieks pārdod šo valūtu par rubļiem Maskavas biržā un rubļus ieskaita gāzes pircēja rubļu kontā.

Tālāk pircējs norēķinās ar rubļiem ar “Gazprom”, bet būtībā gāze tiek uzskatīta par apmaksātu kopš brīža, kad rubļi ieskaitīti pircēja rubļu kontā, iespējams, ka tālāk maksājums notiek automātiski. Kurš sedz valūtas konvertācijas izdevumus, īsti skaidrs nav, par to atrodama pretrunīga informācija. Putins uzsvēris, ka gadījumā, ja gāzes pircēji atteiksies par gāzi norēķināties rubļos, Krievija to uzskatīs par līguma pārkāpumu.

Piedāvātā maksāšanas kārtības maiņa tiek vērtēta ļoti dažādi. Kremļa atbalstītāji krievu presē slavē šo lēmumu kā kompromisa risinājumu, kurā “vilks paēdis un kaza dzīva” – proti, rietumvalstis joprojām var pēc būtības maksāt eiro par gāzi, šis rīkojums neprasot maksājumu valūtas izmaiņas līgumos, kas ir būtiska līgumu izmaiņa.

Kritiķi norāda, ka Putina rīkojums ir pretrunā vismaz pieciem dažādiem Krievijas likumiem un, ja rietumvalstu pircēji tomēr uzskatīs, ka izmaiņas ir pietiekami lielas, lai sūdzētu “Gazprom” tiesā, tad tas nevarēs savu pozīciju atbalstīt ar argumentu, ka šīs izmaiņas nosaka Krievijas likumdošanas izmaiņas un tādējādi neizbēgami zaudēs tiesā – šis scenārijs “Gazprom” draud ar miljardus lieliem sodiem par līgumu laušanu.

Katrā ziņā skaidrs ir tas, ka šāda maksāšanas kārtība palīdzēs uzturēt rubļa kursu pret ārvalstu valūtām, palielinot pieprasījumu pēc tiem. Tādējādi, ja Kremlim izdosies panākt savu, tas daļēji ļaus tam atvieglot uzlikto sankciju nastu, kuru mērķis ir vājināt Krieviju ekonomiski, lai tai nebūtu resursu tālākajām agresijām.

Reklāma
Reklāma

Kā uz Krievijas prasībām reaģēs Eiropas Savienība, vēl nav skaidrs. Dažas valstis, piemēram, Polija un Lietuva, paziņojušas, ka pilnībā pārtrauc pirkt Krievijas gāzi. Eiropas Komisijas (EK) izpildviceprezidents Valdis Dombrovskis publiski izteicies, ka piespiešana Krievijas pārstāvjiem neizdošoties un Eiropa joprojām par energoresursiem maksās eiro vai dolāros.

Zināms, ka ES īsāka termiņa plāns paredz līdz rudenim nodrošināt ES gāzes krātuves ar pietiekamu gāzes apjomu, lai nodrošinātu savienības dalībvalstu gāzes patēriņu uz visu nākamo ziemas sezonu, turklāt valstis tiek aicinātas brīvprātīgi piedalīties kopīgā ES gāzes iepirkumā.

“Izvērtējot minētās norēķinu kārtības maiņas atbilstību iepriekš noteiktajam sankciju režīmam, pirmšķietami ir viedoklis, ka šāda norēķinu kārtība – Krievijas rubļos –formāli nepārkāpj sankciju režīmu un ir iespējama. Šobrīd “Latvijas gāze” turpina padziļināti analizēt piedāvātās norēķinu metodes maiņu gan no juridiskā viedokļa, gan no koncerna biznesa interešu viedokļa,” izteikusies “Latvijas Gāze”.

SAISTĪTIE RAKSTI