Foto. Scanpix/Genya SAVILOV / AFP)

Krievijas Federācijā beidzas padomju tehnikas krājumi. Putinam ir kāds neticams plāns 138

Ilgu laiku šķita, ka iznīcinošais karš starp Ukrainu un Krieviju var beigties tikai vienā veidā. Taču slavinātā Krievijas ofensīva Harkivai tuvojas beigām. Okupantu panākumi citur, īpaši Donbasā, bija gan stratēģiski nenozīmīgi, gan tika sasniegti ar milzīgām izmaksām. Tagad jautājums nav par to, vai Ukraina spēs turpināt cīņu, bet gan par to, cik ilgi Krievija spēs saglabāt līdzšinējo darbības tempu, raksta The Economist.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Padomju krājumi beidzas
Galvenais jautājums nav darbaspēks. Krievija var turpināt vervēt vēl 25 000 karavīru mēnesī, lai saglabātu frontes spēku aptuveni 470 000 apmērā. Tāpat palielināsies raķešu ražošana Ukrainas infrastruktūrai. Bet, neskatoties uz visām runām, ka Krievija ir pārvērtusies par kara ekonomiku, aptuveni 8% no IKP tērējot militārajiem izdevumiem, tā var tikai kompensēt savus satriecošos tanku, bruņutransportieru un artilērijas zaudējumus, izvedot no noliktavas un pārbūvējot padomju krājumus. Lai gan šīs rezerves ir milzīgas, tās nav neierobežotas.

Saskaņā ar lielāko daļu izlūkošanas ziņojumu, Krievija pirmajos divos kara gados zaudēja aptuveni 3000 tanku un 5000 citu bruņumašīnu. Nīderlandes izlūkošanas vietne Oryx atradusi pierādījumus par 3235 iznīcinātiem tankiem, taču faktiskais skaitlis esot “daudz lielāks”. Vladimiram Putinam ir jāpateicas vecajam Politbirojam par milzīgajiem ieroču krājumiem, kas tika uzkrāti Aukstā kara laikā. Padomju vadītāji zināja, ka Rietumu militārā tehnika ir daudz pārāka par viņu pašu, tāpēc izvēlējās masīvumu,

CITI ŠOBRĪD LASA
kara gadījumam miera laikā saražojot tūkstošiem bruņumašīnu. Pirms sabrukuma Padomju Savienībā bija tikpat daudz bruņumašīnu kā pārējā pasaulē kopā.

Kad toreizējais Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu 2023. gada decembrī lielījās, ka gada laikā piegādāti 1530 tanki, viņš neteica, ka gandrīz 85% no tiem, pēc Starptautiskā stratēģisko pētījumu institūta datiem, ir nevis jauni, bet gan veci tanki. (pārsvarā T-72, kā arī T-62 un pat daži T-55, kas datēti uzreiz pēc Otrā pasaules kara), kas tika izņemti no noliktavas. Kopš iebrukuma uz frontes līniju ir nosūtīti aptuveni 175 diezgan moderni tanki T-90m. Ikgadējais ražošanas apjoms šogad varētu pietuvoties 90, bet lielākā daļa T-90m patiesībā ir vecāku T-90a uzlabojumi. Jaunizveidoto I-90m šogad var saražot ne vairāk kā 28.

Kad ukraiņi pagājušajā gadā ieguva it kā jauno T-90m, viņi atklāja, ka tā lielgabals izgatavots 1992.gadā.

Krievijas iespējas būvēt jaunus tankus vai kājnieku kaujas mašīnas vai pat atjaunot vecās apgrūtina iespējas iegūt detaļas. No Eiropas savulaik tika ievestas tādas svarīgas iekārtas kā degvielas sildītāji dīzeļdzinējiem, augstsprieguma elektriskās sistēmas un infrasarkanie termovizori mērķa identificēšanai. Tagad pārdošanu bloķē sankcijas.

Krieviem arī trūkst kvalitatīvu gultņu. Dažkārt ir pieejamas ķīniešu alternatīvas, taču tās neatbilst kvalitātes standartiem.
Tanks kā dārza dekors. Ukrainas realitāte
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.