Krievijas drošības dienesti bezprecedenta kārtā pastiprinājuši Putina jau tā augsto aizsardzības līmeni. No kā nobijies diktators? 141
Krievijas drošības dienesti bezprecedenta kārtā ir pastiprinājuši Vladimira Putina jau tā augsto aizsardzības līmeni – pēc drošības dienestu ieteikuma viņš publiskos pasākumos ārpus telpām sācis valkāt bruņuvesti, laikrakstam The Moscow Times pavēstīja divas Krievijas amatpersonas un apstiprināja Kremlim tuvs avots.
Kā norāda amatpersona, kas Putinu daudzkārt ir redzējusi klātienē viņa publisko pasākumu laikā, bruņuvesti viņš sācis nēsāt jau 2023. gadā pēc Federālā drošības dienesta un prezidenta drošības dienesta ieteikuma.
“Šogad 9. maijā parādes laikā priekšnieks pavisam noteikti bija tērpies bruņuvestē. Un šis piesardzības pasākums, manuprāt, ir pareizs,” sacīja kāda Krievijas amatpersona, kas parādes laikā atradās Sarkanajā laukumā.
Pēc laikraksta lūguma britu drošības konsultante Džeida Millere pārbaudīja videoierakstu, kurā redzams Putins, uzstājoties 2024. gada 9. maija parādē, un secināja, ka Kremļa saimnieks patiešām bija uzvilcis bruņuvesti.
“Putins staigā diezgan stīvi, un viņa mēteļa mugurpusē nav redzamas dabiskas krokas, kad viņš iet un paspiež roku militārpersonām. Putina ķermeņa augšdaļa izskatās nedabiski, un viņa pleci izskatās diezgan plati un kvadrātiski, nav redzama muguras un lāpstiņu forma,” sacīja Millere.
Pēc ekspertes domām, Krievijas prezidenta uzvedība liecina, ka viņš zem mēteļa valkā kaut ko tādu, kas viņam staigājot sagādā neērtības: “Vairākos gadījumos viņš paceļ un koriģē plecus, norādot uz diskomfortu, ko rada tas, kā bruņuveste sēž uz viņa pleciem, un, valkājot to ilgstoši, tās svars var radīt kairinājumu un diskomfortu.”
Tas, ka Putinam zem mēteļa ir bruņuveste, liecinot arī tas, ka viņš bieži pārbauda, vai mētelis ir aizpogāts, lai pārliecinātos, ka neviens nevar ieraudzīt, kas slēpjas zem tā.
Oficiāli Kremlis noraida nepieciešamību pastiprināt prezidenta Putina drošības pasākumus. “[Drošības pasākumi] ir parastajā līmenī. Tiek darīts tas, kas ir nepieciešams, lai nodrošinātu prezidenta drošību,” maija vidū sacīja prezidenta preses pārstāvis Dmitrijs Peskovs, komentējot atentāta mēģinājumus pret Slovākijas premjerministru Robertu Fico.
Uzvaras parāde Kremlim ir svarīgs simbolisks notikums, tās sagatavošana sākas ilgi iepriekš un drošības pasākumi ir maksimāli stingri. Piekļuve Sarkanajam laukumam, kur Putins un viņa viesi uzstājas 9. maijā, ir slēgta divas nedēļas pirms parādes. Arī Kremlim piegulošā teritorija, kur Putins, viņa ārvalstu viesi un Krievijas elite ierodas nolikt ziedus, ir slēgta dažas dienas pirms 9. maija.
Parādi no tribīnes var vērot tikai tie, kurus Kremlis ir personīgi uzaicinājis un iepriekš pārbaudījis viņu pagātni. Pirms ieiešanas Sarkanajā laukumā visiem viesiem – veterāniem, amatpersonām, deputātiem un citiem uzaicinātajiem – veic skrupulozu personas pārbaudi.
Piedaloties 9. maija parādē un noliekot vainagus pie Nezināmā kareivja kapa Aleksandra dārzā, Krievijas līderi no visām pusēm ieskāva aptuveni divi desmiti apsargu.
Putins pret savu drošību izturas nopietni un atšķirībā no daudzu citu valstu līderiem vienmēr ieklausās arvien jaunās apsargu prasībās, laikrakstam “The Moscow Times” sacīja Andrejs Soldatovs, kurš specializējas Krievijas drošības dienestu izpētē.
“Putins ir diezgan unikāls līderis, jo viņš parasti piekrīt pastiprināt apsardzi, paplašināt drošības perimetru, kad viņa apsargi to pieprasa. Citi līderi pastāvīgi konfliktē ar saviem apsargiem, bet ne Putins. Viņš gandrīz vienmēr piekrīt viņu prasībām. Un tagad, manuprāt, pat vēl vairāk,” laikrakstam atzina Soldatovs.