Krievijas centrālās bankas vadītāja ceļ trauksmi par Krievijas ekonomisko situāciju: “Tāds līmenis mums nekad nav bijis” 39
Gandrīz visi pieejamie resursi Krievijas ekonomikā jau ir izmantoti, otrdien, runājot ar valsts vadītājiem, sacīja Krievijas Centrālās bankas vadītāja Elvīra Nabiuļina, vēsta “The Moscow Times”.
Pēc viņas teiktā, šī ir pirmā reize, kad valsts nonākusi šādā situācijā: bezdarba līmenis noslīdējis līdz vēsturiski zemākajam līmenim – 2,4%, un darbinieku trūkums turpina pieaugt.
“Tik zems bezdarba līmenis mums nekad nav bijis. Un ir maz valstu, kur tas jebkad ir tik ļoti samazinājies,” TASS citē Nabiulinu. Saskaņā ar Centrālās bankas aptaujām 73% uzņēmumu piedzīvo darbinieku trūkumu, un jaudu noslodzes līmenis rūpnīcās, pēc Rosstat datiem, pārsniedzis 80%, kas arī ir vēsturisks rekords.
“Kad ekonomika sasniedz savas ražošanas jaudas robežas, bet pieprasījums turpina stimulēt to, notiek stagflācija,” sacīja Nabiullina.
Lai izvairītos no šī riska, Centrālā banka paaugstina bāzes likmi, viņa skaidroja: “Citās valstīs, kuras piedzīvoja stagflāciju, tas ir bijis nepamatoti vaļīgas monetārās politikas rezultāts, kad tā būtu jāpastiprina.”
Pēc Rosstat datiem, Krievijas ekonomika turpina augt, lai gan izaugsmes tempi palēninās, jo kredīti kļūst dārgāki, resursu nozares zaudē Rietumu tirgus un militāri rūpniecisko kompleksu rūpnīcas sasniedz jaudas ierobežojumus. Trešajā ceturksnī, pēc oficiālajām aplēsēm, Krievijas IKP pieauga par 3,1% pēc pieauguma par 4,1% otrajā ceturksnī un par 5,4% pirmajā ceturksnī.
Nākamgad, pēc Centrālās bankas prognozes, ekonomika var būt uz stagnācijas robežas: IKP pieaugs tikai par 0,5-1%, investīciju un privātā patēriņa pieauguma temps var noslīdēt līdz nullei. Starptautiskais Valūtas fonds prognozē, ka Krievijas ekonomika palēnināsies trīs reizes – no 3,9% pieauguma šogad līdz 1,3% nākamgad.
Pēc SVF aplēsēm, nākamgad Krievija pieaugs par trešdaļu lēnāk nekā attīstītās valstis (1,8%) un trīs reizes lēnāk nekā jaunattīstības valstis (4,2%). Krievijas ekonomika 3,5 reizes atpaliks no Ķīnas, kurai fonds prognozē izaugsmi 4,5% apmērā, un piecas reizes atpaliks no Indijas (6,5%). Laikā līdz 2029. gadam Krievijas izaugsmes temps palēnināsies vēl vairāk – līdz 1,2% gadā, prognozē fonds.
Nākamgad valdība prognozē izaugsmi 2,5% apmērā, 2026.gadā – 2,6%, 2027.gadā – 2,8% un 2028.-30.gadā – ap 3%. Taču Krievijas biznesa elite atsakās ticēt šīm aplēsēm, vēsta aģentūra “Blomberg”.
Pēc bagātāko Krievijas iedzīvotāju domām, ekonomikā notiek depresīvas pārmaiņas: Rietumu uzņēmumu aiziešana ir novedusi pie ražošanas bāzes degradācijas, importa aizstāšana notiek lēni, un simtiem tūkstošu pilsoņu vervēšana karam palielina personāla trūkums.