“Vezhen” kravas kuģis, kas aizturēts Baltijas jūrā pēc Latvijas optiskā kabeļa bojājuma kontatēšanas.
“Vezhen” kravas kuģis, kas aizturēts Baltijas jūrā pēc Latvijas optiskā kabeļa bojājuma kontatēšanas.
Foto: REUTERS/SCANPIX

Krievija varētu izraisīt globālu interneta un komunikāciju sabrukumu: iedzīvotājus aicina būt gataviem neparedzētiem notikumiem 0

Kamēr Krievija turpina karu Ukrainā un konfrontāciju ar Rietumiem, jauns drauds iegūst arvien redzamākas aprises – uzbrukumi pasaules zemūdens infrastruktūrai, kas ir interneta un enerģētikas mugurkauls, raksta “Daily Mail”.

Reklāma
Reklāma
Veselam
6 rīta ieradumi, kas slepeni veicina svara pieaugumu: izvairies no tiem!
VIDEO. Ja šķiet, ka Rīgas sabiedriskajā esi redzējis visu, šis video liks to apšaubīt
Žurku perēklis… Atklājas baiss aktiera Džīna Hekmena un viņa sievas nāves iemesls
Lasīt citas ziņas

NATO aizsardzības vadītāji brīdina, ka  Krievija, izmatojot tā dēvēto “ēnu floti”, varētu izraisīt globālu interneta un komunikāciju sabrukumu.

Telekomunikāciju giganti pauž bažas, ka šī kritiskā zemūdens infrastruktūra ir “neaizsargāta” un var kļūt par Krievijas diktatora Vladimira Putina nākamo mērķi.
CITI ŠOBRĪD LASA

Vēršoties pie Apvienotās Karalistes, Eiropas Savienības un NATO, tādi uzņēmumi kā Vodafone, Telefonica (kam pieder O2) un Orange uzsver, ka nepieciešama steidzama rīcība, ņemot vērā virkni iespējamu Krievijas uzbrukumu datu pārvades līnijām.

Atklātā vēstulē aizsardzības amatpersonām uzņēmumi raksta: “Zemūdens kabeļu bojājumu sekas sniedzas tālu pāri Eiropai – tās var ietekmēt globālo interneta un elektroenerģijas infrastruktūru, starptautisko komunikāciju, finanšu darījumus un būtiskus pakalpojumus visā pasaulē.

Zemūdens kabeļu drošībai jābūt pamatakmenim plašākā infrastruktūras aizsardzības stratēģijā.

Rīkojoties jau tagad, mēs varam aizsargāt tīklus, kas balsta mūsu kopīgo nākotni.”

Vairāk nekā 500 zemūdens kabeļi nodrošina apmēram 95% starptautiskās datu plūsmas. Šie kabeļi, kas šķērso jūras gultni, ir būtiski finanšu darījumiem, valdību komunikācijai, enerģijas pārvadei un citiem kritiskiem pakalpojumiem. Tomēr to nomaļās atrašanās vietas padara tos grūti aizsargājamus.

Kopš 2023. gada oktobra Baltijas jūrā bojāti jau 11 kabeļi. Vairāki incidenti notikuši arī Ziemeļjūrā.

Visās šajās epizodēs aizdomas krīt uz Krieviju, lai gan oficiāli Maskava jebkādu saistību noliedz.

Britu aizsardzības ministrs Džons Hīlijs brīdinājis: “Mēs jūs redzam, mēs zinām, ko jūs darāt, un mēs nevilcināsimies rīkoties.”

2024. gada janvārī NATO nosūtīja 10 kuģus patrulēt Baltijas jūrā, lai sargātu kabeļus un cauruļvadus. Tikmēr Lielbritānijā sākta parlamentārā izmeklēšana par spēju aizsargāt zemūdens infrastruktūru.

Eksperti aicina visus kabeļus klasificēt kā kritisko infrastruktūru un stiprināt izlūkinformācijas apmaiņu starp NATO, ES un Apvienoto Karalisti.

Drošības padomdevēji aicina mājsaimniecības būt gatavām neparedzētiem notikumiem.

Lielbritānijas iedzīvotājiem,  līdzīgi kā  Eiropas Savienības pilsoņiem, ieteikts sagatavot trīs dienu izdzīvošanas komplektu ar ūdeni, pārtiku, zālēm un apgaismes ierīcēm.

Lielbritānijas aizsardzības stratēģiskajā pārskatā, ko vada bijušais NATO ģenerālsekretārs lords Džordžs Robertsons, šogad paredzēts izvērtēt zemūdens infrastruktūras aizsardzību.

Reklāma
Reklāma

“Ir karš, kas notiek Atlantijas okeānā,” atzina kāds augsta ranga militārpersona. “Tā ir kaķa un peles spēle, kas sākās pēc Aukstā kara beigām un tagad atkal uzņem apgriezienus.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.