Ipomejas
Ipomejas
Ekrānšāviņš no “X”

Krievijā turpmāk būs aizliegts dārzos audzēt populārās lauku puķes ipomejas un vīgriezes. Par to draud cietumsods – kāpēc? 68

Krievijas premjerministrs Mihails Mišustins parakstījis grozījumus rezolūcijā par valsts kontrolei pakļauto narkotisko vielu sarakstu. Sarakstam ir pievienotas jaunas vielas. Jo īpaši jaunais aizliegums skars daudzus dārznieku iecienītus augus, kas plaši populāri ir daudzviet Krievijas lauku sētās.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Viens no šādiem augiem ir rīta krāšņums jeb ipomeja, ko krievi bieži audzē krāsaino ziedu dēļ. Ipomejas sēklas satur toksisku vielu ergīnu. Tagad par šā rīta krāšņuma audzēšanu līdz desmit stādiem var iestāties administratīvā atbildība. Par augu audzēšanu lielākos daudzumos var tikt ierosināta arī kriminālvajāšana.

Saskaņā ar pieņemto likumprojektu par desmit vai vairāk staipekņiem varēs piespriest arestu uz 15 dienām vai 5000 rubļu naudassodu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par vairāk nekā simts vietā esošajiem stādiem, kā arī par vismaz trīs gramu ipomejas sēklu uzglabāšanu un saņemšanu, kam, kā noskaidroja deputāti, ir narkotiskas īpašības, var tikt cietumā līdz diviem gadiem.

Papildus ipomejai aizliegto augu sarakstā ir iekļauti arī tādi augi kā harmala un vīgriezes. Arī tas saturot psihotropos alkaloīdus. To daļas tiek izmantotas tautas medicīnā un šamaņu praksēs.

Natālija Ļitvinova, Astrahaņas dabas rezervāta pētniece, apšaubījusi, vai pasākumi ipomejas aizliegšanai būtu efektīvi. Viņa atzīmēja, ka bez trīskrāsu ipomejas ir vēl daudzas citas sugas un šķirnes, pēc izskata gandrīz neatšķiramas un iecienītas dārznieku un vasarnīcu īpašnieku vidū, tāpēc likumsargiem būs grūti atšķirt “aizliegto” šķirni no “atļautajām” bez zinātniskas pārbaudes.

Turklāt, kā atzīmēja botāniķe, rīta krāšņums ir nepretenciozs un ātri izplatās savvaļā, kas apgrūtina tās izplatības kontroli dabā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.