Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

Krievijā trīskāršojušies “vārti uz elli”, kas var aprīt zemi un ciemus 73

Sibīrijā, Krievijā, atrodas milzīga bedre- krāteris “Batagaika”, kas nodēvēts par “vārtiem uz elli”, kura izmēri pēdējo 30 gadu laikā ir trīskāršojušies, raksta izdevums The Mirror.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Šis vienu kilometru garais un vairāk nekā 100 metru dziļais krāteris klimata pārmaiņu dēļ paplašinās ievērojami straujāk, nekā tika gaidīts, un tagad tas ir redzams pat no kosmosa.

Vieta, kur šodien atrodas krāteris, pirms 2,58 miljoniem gadu kvartāra ledus laikmetā bija mūžīgā sasaluma zona.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vietējie Jakutijas iedzīvotāji pirmie pamanīja šo neparasto veidojumu, apgalvojot, ka no krātera reizēm dzirdamas biedējošas skaņas.

Kad 20. gadsimta 60. gados šajā reģionā tika izcirsti meži, saules gaisma sasniedza zemi, izraisot tās sasilšanu.

Ledus turpina kust, un daži zinātnieki uzskata, ka šie “vārti” varētu galu galā aprīt lielu zemes daļu un apdraudēt tuvumā esošos ciemus, jo kūst arvien plašākas teritorijas.

Kopš 1991. gada krātera izmēri ir trīskāršojušies. Saskaņā ar 2016. gada pētījumu, desmit gadu laikā krātera izmērs ir palielinājies vidēji par 10–15 metriem gadā.

Līdz 2024. gada jūnijam krāteris palielinās vidēji par 1 miljonu kubikmetru gadā. Divas trešdaļas no šī apjoma izraisījusi ledus kušana.

Krātera pieauguma iemesls ir mūžīgā sasaluma kušana, ko izraisa globālā sasilšana.

Straujā krātera paplašināšanās gaitā tiek atklāts daudz fosilizēta materiāla, tostarp sena koksne, putekšņi un dažādu dzīvnieku, piemēram, muskusa vērša, mamuta un zirga, kā arī citu dzīvnieku atliekas. 2009. gadā šajā vietā tika atrasti 4400 gadus veca kumeļa skelets un bizonu mazuļu mirstīgās atliekas, kas ir labi saglabājušās.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.