Krievija spodrina tēlu 0
Krievijas valsts iestādes sākušas darbu pie prezidenta Vladimira Putina izvirzītā uzdevuma, kas paredz, izmantojot tā dēvēto maigo varu, ārzemēs spodrināt valsts tēlu un stiprināt Kremļa ģeopolitiskās intereses. Kā norāda laikraksts “Kommersant”, šīs ieceres īstenošanai varas pārstāvji lielā mērā izmantos “padomju pieredzi”.
Uzrunās jaunatni un stiprinās valodas statusu
Darbu pie Krievijas tēla spodrināšanas sākusi Ārlietu ministrija kopā ar federālo aģentūru sadarbībai ar tautiešiem ārzemēs “Rossotrudņičestvo”. Tāpat Krievijas tēla spodrināšanā tiks iesaistīta arī Kultūras ministrija un Sakaru un komunikācijas ministrija.
Plānam devuši ārkārtīgi garu nosaukumu – “Krievijas Federācijas valdības pasākumu plāns 2013. – 2015. gadam aktivitāšu īstenošanai starptautiskās humanitārās sadarbības un starptautiskās attīstības līdzdarbošanās jomās, balstoties uz Krievijas zinātnes un kultūras centriem ārzemēs”. Tā izstrādātāji iecerējuši īstenot virkni pasākumu Maskavas tēla uzlabošanai ārvalstīs. Viens no galvenajiem punktiem ir kultūras un zinātņu centru atvēršana valstīs, kas ietilpst Krievijas ģeopolitisko interešu lokā, vai jau esošo kultūras centru darbības uzlabošana, atsaucoties uz projektu, raksta “Kommersant”. Šobrīd ārvalstīs darbojas 59 Krievijas kultūras un zinātnes centri, kas, izmantojot maigo varu, mēģina savās mītnes zemēs aizstāvēt Maskavas intereses.
Tāpat Kremlis apņēmies stiprināt krievu valodas pozīcijas. Plāna izstrādātāji aicina prezidentu izveidot īpašu fondu, kas sponsorētu ārvalstīs krievu valodā iznākošos medijus. Savukārt Krievijas kultūras centros iecerēts piedāvāt krievu valodas apguvi un zināšanu pārbaudes cilvēkiem, kuri gribēs pārcelties uz dzīvi Krievijā, raksta “Kommersant”.
Treškārt, plāna veidotāji apņēmušies aktivizēt tā dēvēto tautiešu kustību un uzrunāt ārvalstu jauniešus. Tā, piemēram, 2017. gadā Krievija iecerējusi sarīkot starptautisko jaunatnes un studentu festivālu, kādu 1957. un 1985. gadā organizēja arī PSRS. “Ārzemnieku vilināšanai uz Krieviju jākļūst par regulāru procesu. Jāpaaugstina uzņemšanas kvotas Krievijas augstskolās un jāpalielina dalībnieku skaits īstermiņa iepazīšanās vizītēs, kurās piedalītos jaunieši, kā arī politisko, sabiedrisko, zinātnes un biznesa jomu pārstāvji,” teikts Krievijas valsts iestāžu izstrādātajā plānā. Tāpat saskaņā ar plānu Kremlis veidos padomju stila “draudzīgās kopienas” jeb organizācijas, kuru ietvaros ar ārvalstīm īstenos kultūras apmaiņas programmas, atzīmē laikraksts “The Moscow Times”. Šādu draudzīgo valstu kopienu ar prezidenta dekrētu paredzēts izveidot līdz šā gada beigām.
Iekšpolitisko haosu nenomaskēs
Krievijas politiskie apskatnieki atzīmē, ka tēla spodrināšanas plāna rezultāti būs gaidāmi pēc aptuveni gada. Vienlaikus gan viņi norāda, ka valsts tēlu ārvalstīs ietekmē virkne citu faktoru, proti, sabiedriskās un politiskās norises Krievijā, raksta ”Kommersant”. To lieliski apliecinājuši ne tikai vairāki cilvēktiesību pārkāpumi pagātnē, bet vēl nesenie notikumi – pankgrupas “Pussy Riot” dalībnieču notiesāšana un adopcijas aizlieguma uz ASV ieviešana, kas Maskavu kārtējo reizi ārvalstīs parādīja nelabvēlīgā gaismā. Tas liek domāt, ka šāda plāna būtība slēpjas ne tik daudz “imidža veidošanā”, cik ģeopolitisko interešu aizstāvībā.
Kopš 2006. gada Krievijas valdība ir noslēgusi līgumu ar ASV sabiedrisko attiecību firmu “Ketchum”, kurai arīdzan jārūpējas par teicamu Krievijas tēlu. Pagājušā gada nogalē valsts valdība ar šo firmu pagarināja līgumu, jo, kā pamatoja Putina runasvīrs Dmitrijs Peskovs, “aģentūra profesionāli pilda savas funkcijas un neuzspiež savu redzējumu”. Pērnā gada pirmajā pusē “Ketchum” Krievijas tēla spodrināšanai iztērēja vairāk nekā 350 tūkstošus dolāru.