“Krievija šobrīd izskatās kā korķis pudelē,” norāda NBS majors Slaidiņš par karu Ukrainā 0
TV24 raidījumā “Aktuālais par karadarbību Ukrainā” NBS majors un Zemessardzes štāba virsnieks Jānis Slaidiņš dalījās savā analīzē par pašreizējo situāciju Ukrainā un tās nākotnes scenārijiem. Viņš pievērsa uzmanību vairākiem būtiskiem aspektiem, tostarp iespējai par miera sarunām starp Krieviju un Ukrainu, kā arī par Rietumu politikas ietekmi uz kara iznākumu.
Karš nav ne tuvu beigām
“Ne Putinu, ne Zelenski nevar viegli pierunāt sēsties pie sarunu galda,” uzsver majors. Viņš atsaucās uz nesen publicētu “Foreign Affairs” rakstu, kurā tika skaidrots, ka pašreizējie kara apstākļi neveicina miera līguma noslēgšanu. “Lai karš beigtos, ir vajadzīga vai nu vienas puses pilnīga uzvara, vai arī karš ieiet strupceļā. Šobrīd neviena no pusēm nav sasniegusi izšķirošu pārsvaru, bet arī strupceļš vēl nav iestājies,” viņš skaidro.
Putina pieeju raksturo politiskā griba un pārliecība par saviem panākumiem, pat neskatoties uz milzīgajiem zaudējumiem kaujas laukā. “Viņam ir vienalga, cik daudz vaņuškas paliek kaujas laukos. Politiskā griba stāv pāri visam,” ironiski piebilst Slaidiņš.
Kas notiks, kad Tramps atgriezīsies?
Slaidiņš izcēla interesantu “Foreign Affairs” analīzi par bijušā ASV prezidenta Donalda Trampa iespējamās politikas ietekmi. “Ja Tramps pārtrauktu militāro palīdzību Ukrainai, tas Putinu tikai iedrošinātu pastiprināt ofensīvu,” norāda majors. Viņš arī salīdzina šo iespējamo scenāriju ar ASV vienošanos ar talibiem Trampa pirmā pilnvaru termiņa laikā, kas galu galā veicināja talibu kontroli pār Afganistānu.
“Šāda Putina ‘nomierināšanas’ stratēģija varētu izrādīties postoša,” brīdina majors. Viens no apspriestajiem kompromisa variantiem ir Ukrainas piekāpšanās Krievijai apmaiņā pret drošības garantijām, piemēram, NATO dalību. Taču Slaidiņš uzsver, ka ukraiņi, kuri vairākkārt pieredzējuši Krievijas līgumu pārkāpumus, neuzticēsies Kremlim bez reālām garantijām.
NATO – glābiņš vai eskalācija?
Viens no apspriestajiem jautājumiem raidījumā bija Ukrainas iespējamā dalība NATO. Slaidiņš norāda, ka dažas Rietumu valstis, piemēram, Ungārija un Vācija, iebilst pret Ukrainas uzņemšanu aliansē, baidoties no situācijas eskalācijas. “Bet, ja mēs skatāmies uz Krieviju šodien, viņi nespēj stāties pretī NATO, izņemot vienu – kodolarsenālu,” piebilst Slaidiņš.
Majors arī akcentēja Krievijas ierobežotās iespējas veikt militāras operācijas Baltijas reģionā. “Baltijas jūra ir tāds maziņš ezeriņš mūsdienu karadarbībā – tur jau zviedri, somi, lietuvieši un poļi ir savilkuši savus spēkus. Krievijai tur vairs nav, kur operēt. Un vēl Norvēģija ar saviem gaisa spēkiem, kas ir gatavi cīņai pret zemūdenēm un karakuģiem. Krievija šobrīd izskatās kā korķis pudelē.”
Ceļš uz mieru – ilgs un sarežģīts
Runājot par kara iespējamo iznākumu, Slaidiņš ir skeptisks par ātru risinājumu. “Mēs diez vai tuvākajā laikā redzēsim tādu Ukrainu, kāda tā bija 1991. gadā,” viņš secina. Lai atgūtu zaudētās teritorijas, būs nepieciešami ilgstoši centieni, gan militāri, gan diplomātiski.
Noslēgumā majors piebilda: “Karš nebeigsies ātri. Un Putina kapitulācija viņam pašam būtu vissliktākais scenārijs.” Tajā pašā laikā viņš uzsver, ka Ukraina ir pierādījusi savu spēju pastāvēt pret agresoru, un tas ir svarīgs signāls visai pasaulei.