Krievija pirmo reizi 20 gadu laikā pārtrauks elektrības piegādi Somijai 0
Krievija šajā nedēļas nogalē pārtrauks elektroenerģijas piegādi Somijai, piektdien paziņoja piegādātājs.
“Esam spiesti no 14.maija apturēt elektroenerģijas padevi,” sacīja Krievijas valsts enerģētikas holdinga Inter RAO meitas uzņēmums RAO Nordic, kas pārdod savu elektroenerģiju Ziemeļvalstu tirgū.
Uzņēmums skaidro, ka nav saņēmis samaksu par maijā pārdoto elektroenerģiju.
“Šī situācija ir ārkārtēja, un tā noticis pirmo reizi vairāk nekā 20 gadu mūsu tirdzniecības vēsturē,” sacīja RAO Nordic, cerot, ka situācija “drīz” uzlabosies un tirdzniecība varētu atsākties.
Somijas elektrotīkla operators sacīja, ka varēs iztikt bez Krievijas elektrības.
“Mēs esam tam gatavi, un tas nebūs grūti. Mēs varam iztikt ar nedaudz lielāku importu no Zviedrijas un Norvēģijas,” aģentūrai AFP sacīja Fingrid operatīvās plānošanas vadītājs Timo Kaukonens.
Viņš sacīja, ka nedaudz mazāk par 10 procentiem no Somijā patērētās elektroenerģijas nāk no Krievijas.
RAO Nordic tieši nesaskaras ar Rietumu sankcijām saistībā ar kara uzsākšanu Ukrainā, ziņo Montel News.
Paziņojums par elektroenerģijas piegādes pārtraukšanu nāca vienu dienu pēc tam, kad Somijas līderi paziņoja, ka viņu valstij ir “nekavējoties” jāiesniedz pieteikums dalībai NATO, kas ir seismiskas izmaiņas politikā kopš Krievijas prezidenta Vladimira Putina kara uzsākšanas Ukrainā 24.februārī.
Kremlis brīdinājis, ka Krievija “noteikti” saskatīs Somijas dalību kā draudu, savukārt Krievijas Ārlietu ministrija paziņoja, ka Maskava būs “spiesta veikt abpusējus militāri tehniskus un citus soļus, lai novērstu no tā izrietošos draudus”.
Tas noticis, jo Krievija vakar nosodīja Somiju par nodomu pievienoties NATO.
Putina vēstnieks ES solīja stiprināt aizsardzību uz Krievijas un Somijas kopīgās robežas 800 jūdžu garumā, ja tā nolemtu pievienoties aliansei.
Vladimirs Čižovs sacīja, ka, ja Somija pievienotos, tas novestu pie “noteiktiem militāri tehniskiem pasākumiem, piemēram, aizsardzības paaugstināšanas pie Somijas robežas”.
Šis solis “noteikti prasītu pārdomāt Krievijas aizsardzības nostāju”, bet ne “obligāti [iesaistot] karaspēku un tankus, bet gan dažus sagatavošanās darbus, piemēram, radarus”, viņš sacīja Sky News.
Vakar kāds bijušais Lielbritānijas vēstnieks Krievijā sacīja, ka varētu būt “daudz vairāk Krievijas kodolieroču izvietošanas Baltijas apgabalos”, reaģējot uz Somijas iespējamo kļūšanu par NATO dalībvalsti saistībā ar karu Ukrainā.
Sers Tonijs Brentons BBC raidījumam Newsnight sacīja, ka Kremlis varētu domāt, ka “tas paplašina viņu skatījumu uz NATO kā draudu viņiem”.