Krievijā Navaļnija atbalstītāju demonstrācijās aizturēti vairāk nekā 1050 cilvēku 4
Krievijas policija otrdien aizturēja vairāk nekā 1050 cilvēku demonstrācijās, kas tika rīkotas opozīcijas politiķa Alekseja Navaļnija atbalstam, pavēstīja nevalstiskā organizācija “OVD-Info”, kas Krievijā veic politieslodzīto uzskaiti.
Lielākā daļa aizturēšanu notika Maskavā, kur otrdienas vakarā tika sarīkoti protesta mītiņi pēc tam, kad Maskavas tiesa otrdien apmierināja Krievijas Federālā sodu izpildes dienesta (FSIN) prasību nomainīt Navaļnijam 2014.gadā piespriestu nosacītu sodu pret reālu trīsarpus gadu cietumsodu.
No trīsarpus gadu cietumsoda Navaļnijam atrēķināti aptuveni desmit mēneši, ko viņš pavadījis mājas arestā, tādējādi viņam kolonijā būs jāpavada aptuveni divi gadi un astoņi mēneši. Līdz sprieduma stāšanās spēkā brīdim Navaļnijs atradīsies apcietinājumā.
Navaļnija dibinātais Korupcijas apkarošanas fonds (FBK) pēc tiesas lēmuma aicināja cilvēkus nekavējoties doties uz Maskavas centru un pulcēties Manēžas laukumā. Pēc šī aicinājuma Manēžas laukumā ieradās liels skaits drošībnieku, bet pats laukums tika noslēgts ar nožogojumu.
Vēlāk ielās ap Manēžas laukumu sapulcējās simtiem cilvēku, taču visas pieejas laukumam bloķēja ievērojami drošībnieku spēki.
“OVD-Info” iepriekš ziņoja, ka otrdien dienas gaitā policija pie Maskavas tiesas aizturējusi teju 400 cilvēku.
Maskavas tiesa 2014.gada decembrī atzina brāļus Navaļnijus par vainīgiem krāpšanā un uzņēmuma “Yves Rocher” līdzekļu izlaupīšanā, kā arī piesprieda Aleksejam Navaļnijam trīsarpus gadu nosacītu cietumsodu un piecu gadu pārbaudes laiku, bet viņa brālim Oļegam – trīsarpus gadu ieslodzījumu vispārējā režīma kolonijā. Tiesas noteiktais pārbaudes laiks beidzās 2020.gada 30.decembrī.
Krievijas Ģenerālprokuratūra bija atbalstījusi bija FSIN prasību un norādījusi, ka Navaļnijs esot daudzkārt pārkāpis pārbaudes termiņa nosacījumus, kas paredzēja, ka viņam ne retāk kā divas reizes mēnesī jāreģistrējas sodu uzraudzības inspekcijā, bet pēc izrakstīšanās no slimnīcas Vācijā, kur viņš ārstējās pēc saindēšanas, politiķis esot “pilnībā izvairījies no likumā paredzētās kontroles”.
Navaļnijs 17.janvārī tika aizturēts Maskavas Šeremetjevas lidostā pēc atgriešanās no Vācijas, kur vairāk nekā četrus mēnešus atlaba pēc saindēšanas ar kaujas vielu “Novičok”.
Navaļnijam pērnā gada 20.augustā kļuva slikti lidojuma laikā no Tomskas uz Maskavu, un ar saindēšanās simptomiem viņš nesamaņā tika nogādāts Omskas slimnīcā.
22.augustā Navaļnijs no Krievijas tika pārvests uz Vāciju, kur viņa ārstēšanu uzņēmās Berlīnes Universitātes klīnika “Charite”.
2.septembrī Vācija paziņoja, ka iegūti neapstrīdami pierādījumi, kas apliecina, ka Navaļnijs ir saindēts ar nervus paralizējošu kaujas vielu, kas pieder pie “Novičok” grupas. Šo slēdzienu apstiprinājušas arī Francijas un Zviedrijas laboratorijas, kā arī Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija.
Izmeklēšanā, ko veikuši pētnieciskās žurnālistikas centri “Bellingcat” un “The Insider” sadarbībā ar vācu žurnālu “Der Spiegel”, noskaidrots, ka Navaļnija slepkavības mēģinājumu veikuši Krievijas Federālā Drošības dienesta (FSB) aģenti.
Pats Navaļnijs paziņojis, ka tie šo noziegumu nav varējuši pastrādāt bez tieša Krievijas prezidenta Vladimira Putina norādījuma.
FSIN pagājušā gada nogalē izplatīja paziņojumu presei, kurā, atsaucoties uz publikāciju žurnālā “The Lancet”, norādīts, ka Navaļnijs no slimnīcas Berlīnē, kur viņš tika ārstēts pēc noindēšanas mēģinājuma, izrakstīts 20.septembrī, bet līdz 12.oktobrim “pārgājušas visas viņa slimības sekas”.
Tādējādi, pēc varasiestāžu domām, Navaļnijam kā nosacīti notiesātam jau vajadzēja atgriezties Krievijā.