Krievija konfiscē itāļiem rūpnīcas. Itālijas atbildes gājiens ir filigrāns 61
Itālija piegādās Ukrainai tāla darbības rādiusa raķetes Storm Shadow, to intervijā laikrakstam The Times atzinis Lielbritānijas aizsardzības ministrs Grants Šapss. Ministrs gan neprecizēja, cik šādas raķetes Itālija nodos Ukrainai, jo Roma vēl nav paziņojusi par savu lēmumu nodot šāviņus. Šapss arī aicināja Berlīni sākt piegādāt Ukrainai tālas darbības rādiusa raķetes Taurus – tiešos Storm Shadow analogus.
Lielbritānijas un Francijas izstrādāto Storm Shadow raķešu darbības rādiuss ir 250–500 km. Pirmās šādas raķetes Ukrainā tika piegādātas 2023. gada maijā. Krievijas puse iepriekš jau norādījusi, ka Ukrainas bruņotie spēki tos izmantojuši uzbrukumos Luhanskai, kā arī mēģinājuši ar tiem uzbrukt Krimai. Vienlaikus Krievijas Aizsardzības ministrija apgalvoja, ka Krievijas militārpersonām izdevies pārtvert raķetes un uzbrukt lidlaukiem, kur atradās lidmašīna, kas palaida Storm Shadow.
Itālijas puse lēmumu par šo raķešu piegādi Kijivai pieņēma pēc tam, kad Krievijas prezidents Vladimirs Putins nodeva Itālijas uzņēmuma “Ariston” Krievijas aktīvus (zīmoli Ariston, Elco un Chaffoteaux) Gazprom Household Systems. Saskaņā ar dekrētu 100% Ariston Thermo Rus LLC pamatkapitāla daļu tiek nodotas Krievijas valsts gāzes monopola struktūrai.
“Ariston” rūpnīca atrodas Vsevoložskā, Sanktpēterburgas apgabalā. Uzņēmums tur darbojas jau 19 gadus un saražo vairāk nekā 600 tūkstošus ierīču gadā. Pērn Ariston Thermo Rus peļņa bija 33 miljoni rubļu, ieņēmumi – 9,4 miljardi rubļu. Jau pēc Krievijas un Ukrainas kara sākuma Sergejs Kukuts tika iecelts par Ariston Thermo Rus LLC ģenerāldirektoru, aizstājot ārzemju augstākā līmeņa vadītāju Emanuelu Džommi.
Itāļu uzņēmums “Ariston” ražo dažādas sadzīves tehnikas iekārtas, tostarp ūdens sildītājus, apkures katlus un citas apkures sistēmas. Krievijā “Ariston” ir pazīstams ar savu plašo produktu klāstu, kas paredzēti siltumam, karstajam ūdenim un virtuves tehnikas lietošanai, piemēram, elektriskos ūdens sildītājus, virtuves ierīces, piemēram, plītis.
Iepriekš 29.aprīlī Itālijas-Krievijas Tirdzniecības kameras (IRTC) vadītājs Ferdinando Pelaco paziņoja, ka Roma pārtraukusi pieņemt rubļus kā samaksu par Maskavai piegādātajām precēm. Pēc viņa teiktā, lēmumu pieņēmusi Itālijas Finanšu drošības komiteja, kas apvieno vairākas ministrijas.
Pelaco piebilda, ka varasiestādes minēja sankciju apiešanu kā pamatojumu rubļa maksājumu bloķēšanai. Rezultātā februārī palaistais mehānisms darbojās tikai aptuveni divus mēnešus un pat nepārdzīvoja testa periodu, kas bija paredzēts līdz maijam.