Krievijā atrod akmens laikmeta sievietes skaistuma etalonu 3
Izrakumos akmens laikmeta apmetnē Hotiļeva – 2, Krievijas rietumu Brjanskas apgabalā arheologu rokās nonācis rets atradums – paleolīta periodā pirms aptuveni 23 tūkstošiem gadu no mamuta kaula izgriezta sievietes figūriņa, kurā attēlotajai dāmai ir pārspīlētas sievišķās formas, kas, kā uzskata, liecina par akmens laikmeta sabiedrības sievišķā skaistuma ideālu.
Speciālisti šādas figūriņas sauc par “paleolītiskajām venērām”. Tādu kults pirms 26 – 21 tūkstošiem gadu pastāvējis plašā reģionā no Eiropas līdz pat Sibīrijai. Slavenākā un pazīstamākā no šādām “dāmām” ir “Villendorfas Venēra”, kas 1908. gadā tika atrasta Austrijas teritorijā. Jāpiebilst, ka Rīgas tūristu vidū populārais vides objekts, spoguļfigūra “21. gadsimta Villendorfas Venēra” Mākslas akadēmijas priekšā ir darināta pēc tās parauga.
Zinātniekiem nav vienota uzskata par “venēru” lomu, taču jādomā, tās simbolizēja sievietes auglību, kamdēļ tām parasti ir pārspīlēti lielas krūtis, vēders un klēpis. Pēc citas versijas, tās varēja uzskatīt arī par dzimtas vai visas cilts plašākas labklājības simbolu. Dažkārt primitīvajām kaula figūriņām nav viegli nosakāms dzimums, tomēr nekad tās neattēlo vīrieti.
Arheologu rokās ļoti reti nonāk veselas “venēras”. Visbiežāk tās ir salauztas. Jādomā, kādu rituālu laikā. “Brjanskas Venēra” bija noglabāta kopā ar mamuta kaulu un krāsvielu krājumu. “Neskatoties uz to, ka tur attēlota visai korpulenta sieviete, statuete ir pārsteidzoši gracioza. Iespējams, tādu to dara garās, tievās kājas,” aģentūrai “RIA Novosti” komentējis Krievijas ZA Arheoloģijas institūta pārstāvis Konstantīns Gavrilovs.