Foto – LETA

Krievija aptur cūkkopības produkcijas importu no ES saistībā ar Āfrikas cūku mēri Lietuvā 3

 Krievija aptur cūkkopības produkcijas importu no Eiropas Savienības (ES) valstīm saistībā ar Āfrikas cūku mēri Lietuvā, līdz būs saņēmusi no Eiropas Komisijas (EK) drošības garantijas jautājumā par iespējamo šīs slimības izplatību valstīs, kas robežojas ar Lietuvu, paziņojis Krievijas Federālā veterinārās un fitosanitārās uzraudzības dienesta (“Rosseļhoznadzor”) vadītāja palīgs Aleksejs Aleksejenko.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Kā ziņots, pagājušajā nedēļā, kad divām Lietuvas dienvidos nomedītām mežacūkām tika atklāts Āfrikas cūku mēris, Krievija jau aizliedza Lietuvas cūkgaļas importu. Vēlāk Aleksejenko izteicās, ka drošības pasākumi varētu tikt attiecināti uz importu no visas ES. Trešdien Lietuvas valdība izsludināja ārkārtējo situāciju sešu pašvaldību teritorijā.

“Saistībā ar Āfrikas cūku mēra uzliesmojumu Lietuvā visām ES valstīm saskaņā ar divpusējiem nolīgumiem jāpārtrauc cūkgaļas piegāde Krievijas Federācijai. Mēs jau esam pārtraukuši šādas produkcijas pieņemšanu,” tagad paziņojis Aleksejenko.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā norādījis “Rosseļhoznadzor”, saskaņā ar tā rīcībā esošajiem datiem EK informācija par mežacūku saslimstības monitoringa rezultātiem pārējās Baltijas valstīs un Polijā “neļauj izdarīt viennozīmīgus secinājumus par ES cūkkopības produkcijas drošību”.

“Rosseļhoznadzor” vadītājs Sergejs Dankverts jau apspriedis šo jautājumu ar EK Veselības un patērētāju aizsardzības ģenerāldirektorāta vadītāja vietnieku Ladislavu Miko. Kā izteicies Dankverts, pastāv arī risks, ka slimības ierosinātājs varētu nonākt ES teritorijā no Ukrainas, kur janvārī konstatēts Āfrikas cūku mēra uzliesmojums.

Tikmēr ES lauksaimniecības komisārs Dačans Čološs ceturtdien paziņojis, ka viņa kolēģis veselības un patērētāju politikas komisārs Tonio Borgs tuvākajā laikā sazināsies ar Krievijas veterinārās uzraudzības iestādēm, lai apspriestu situāciju saistībā ar Lietuvā atklāto Āfrikas cūku mēri. “Paraudzīsimies, kas var tikt darīts,” komisārs sacījis, atbildot uz žurnālistu lūgumiem komentēt ziņas, ka Krievija pārtrauc pieņemt cūkkopības produkciju no ES.

Pēc Čološa teiktā, EK mēģinās pārliecināt Krievijas pusi, ka Eiropas Savienībā veikti nepieciešamie pasākumi, lai nepieļautu šīs bīstamās dzīvnieku slimības izplatīšanos, un ka eksports nerada nekādus draudus Krievijas patērētājiem.

Tikmēr Latvijas cūku audzētāji biznesa portālam “Nozare.lv” jau iepriekš norādījuši, ka pārorientējuši savu biznesu uz ES valstīm jau pēc 2012.gadā noteiktā eksporta aizlieguma, līdz ar to Krievijas cūkgaļas tirgus atjaunošana būs izdevīga tikai ļoti labas cenas gadījumā. “Kad 2012.gadā tika noteikti ierobežojumi, Latvijas audzētāji ļoti veiksmīgi pārorientēja savu tirgu uz Poliju, Lietuvu un citām Eiropas valstīm. Ja Krievija spētu piedāvāt labu cenu, kas pārsniegs, piemēram, divus eiro par dzīvsvara kilogramu, varbūt būtu vērts atjaunot sadarbību, vienlaikus rēķinoties, ka šis tirgus nekad nav prognozējams,” iepriekš norādīja Cūku audzētāju asociācijas izpildrektore Dzintra Lejniece.

Reklāma
Reklāma

Kā ziņots, Krievija pērn pēc 4.decembra Latvijas vēstnieces Krievijā Astras Kurmes tikšanās ar Krievijas Fitosanitārā un veterinārā dienesta priekšnieku Sergeju Dankvertu pārskatīja vairāk nekā pirms gada ieviestos ierobežojumus, atkal ļaujot ievest Krievijā šķirnes cūkas, cūkgaļu un tās produkciju. Vienlaikus joprojām bija spēkā visām ES valstīm saistošie ierobežojumi attiecībā uz kaušanai paredzēto cūku un nobarojamo sivēnu ievešanu.

Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus. Lietuvā pagaidām gan tas konstatēts rajonos, kur nav lielo cūkkopības kompleksu.

Krievijā vīruss izplatās kopš 2007.gada, un šai laikā tur nācies izkaut simtiem tūkstošu cūku.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.