Krievi dod mājienu, ka gatavi izmantot kodolieročus? Izdevums skaidro, kāpēc Krievija sākusi kodolieroču mācības 193
Uzsākot kodolieroču mācības, Krievija skaidri liek manīt, ka tā var izmantot šos ieročus pret Ukrainu, raksta izdevums New York Times.
Krievijas Aizsardzības ministrijas publiskotajā videomateriālā redzama militārās tehnikas kolonna, kas pārvietojas pa mežainu ceļu. Tāpat tur redzamas pārvietojamas raķešu sistēmas “Iskander”, virsskaņas stratēģiskais bumbvedējs un uzbrukuma lidmašīna. Tajā pašā laikā raķešu kaujas galviņas video ir apzināti izplūdinātas.
“Tas ir acīmredzams mēģinājums izmantot kodolieroču šantāžu,” sacīja kodolieroču eksperts Džefrijs Lūiss.
“Viņi pat ir izplūdinājuši “Iskander” ballistisko raķešu kaujas galviņas, kas šķiet nevajadzīgi, bet teatrāli,” viņš teica.
Atšķirībā no stratēģiskajiem kodolieročiem, kurus palaiž no liela attāluma un kuri var iznīcināt veselas pilsētas, taktiskās kodolgalviņas ir paredzētas izmantošanai kaujas laukā. Tādējādi tās tiek palaistas, lai trāpītu ierobežotam mērķim relatīvi nelielā attālumā.
Izdevums raksta, ka mācības notiek apstākļos, kad tiek uzdoti jautājumi par to, vai Rietumvalstīm vajadzētu nopietnāk iejaukties konfliktā, lai palīdzētu Ukrainas armijai, kas saskaras ar munīcijas un personāla trūkumu.
Krievijas Aizsardzības ministrija paziņoja, ka mācību laikā Krievijas militārie spēki praktizēja “īpašo” kaujas galviņu ievietošanu Iskander sistēmās un to slepenu pārvietošanu uz palaišanas pozīciju. Mācību laikā militārpersonas arī praktizēja kaujas galviņu iekraušanu lidmašīnās.
Jau vēstīts, ka Krievijas karaspēks Dienvidu kara apgabalā sācis pirmo mācību posmu nestratēģisko kodolieroču sagatavošanā un izmantošanā, paziņoja Krievijas Aizsardzības ministrija.
Šī posma ietvaros Dienvidu kara apgabala raķešu formējumi trenējas saņemt munīciju operatīvi taktisko raķešu sistēmai “Iskander”, kā arī aprīkot nesējraķetes un slepeni pārvietoties uz pozīciju zonu, lai sagatavotos raķešu palaišanai, paziņoja ministrija.
Savukārt Krievijas aviācijas vienības trenējas aprīkot gaisa iznīcināšanas ieročus ar īpašām kaujas daļām, tostarp hiperskaņas raķetes “Kinžal”, un veikt izlidojumus uz noteiktiem patrulēšanas rajoniem, norādīja ministrijā.
Krievijas Aizsardzības ministrijas Ģenerālštābs par gatavošanos mācībām paziņoja 6.maijā.
Nestratēģiskie jeb taktiskie kodolieroči ir kodolgalviņas, kuru nogādes līdzekļi ir relatīvi maza darbības rādiusa raķetes, nevis stratēģiskās starpkontinentālās raķetes, un kuru jauda ir relatīvi neliela, piemēram, dažas kilotonnas. Kā taktiskos kodolieročus var izmantot raķešu sistēmas “Iskander”. Šie ieroči nesen tika izvietoti arī Baltkrievijā. Tiek lēsts, ka Krievijai ir lielākais šādu ieroču krājums pasaulē. Tie nekad nav izmantoti kaujas laukā.
PSRS notika mācības, kurās izmantoja taktiskos kodolieročus. Mūsdienu Krievijā šādas mācības nav notikušas. Tomēr avīze “Financial Times” rakstīja, ka pirms vairāk nekā desmit gadiem ir notikušas kara spēles, kuru pamatā bija šādu ieroču iespējama izmantošana – un pret hipotētisku Ķīnas agresiju.