Foto: SHUTTERSTOCK

Krietnu maltīšu cienītāju slimība – podagra! Simptomi un pareiza ārstēšana 0

Konsultē Daugavpils reģionālās slimnīcas arodveselības un arodslimību ārste Viktorija Gallere.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Ja naktī pasācis sāpēt kājas īkšķis un tas nav ne apsaldēts, ne pārpūlēts ejot vai skrienot, ļoti iespējams, ka šādi organisms signalizē, ka ar steigu jāmaina dzīvesveids, kā arī jāaiziet pie ārsta, lai noskaidrotu, vai nav sākusies podagra.

Podagra ir diezgan izplatīta locītavu un vielmaiņas slimība, kas var skart ikvienu, tomēr biežāk slimo vīrieši un lielākoties vecumā pēc 40 gadiem, savā praksē novērojusi arodveselības un arodslimību ārste Viktorija Gallere. Šai slimībai raksturīgas pēkšņas un asas sāpes locītavās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Klasiska podagras pazīme ir sāpes kājas īkšķa pamatnē, taču jutīgas, sāpīgas un satūkušas var būt arī citas locītavas – pirksti, plaukstas, elkoņi, potītes, ceļgali.

Nereti sāpes uzbrūk naktī, turklāt tik stipri, ka neļauj gulēt, jo traucē pat visniecīgākais pieskāriens jutīgajai vietai.

Vieniem šādas sāpes uznāk un pēc dažām stundām pāriet, citiem atkārtojas, un slimība progresē, taču, zinot, kas šo kaiti izraisa, simptomus var mazināt un dažkārt pat novērst pavisam, tā izvairoties no iespējas, ka podagras dēļ kļūst arvien grūtāk kustēties un pasliktinās veselība kopumā.

Gaļa, alus, skābenes

Viktorija Gallere skaidro, ka podagru izraisa paaugstināts urīnskābes līmenis. Parasti urīnskābe izšķīst asinīs un no organisma tiek izdalīta ar urīnu, taču, ja tās ir par daudz, tā uzkrājas un veido kristālus. Urīnskābes kristāli izgulsnējas locītavās, izraisa iekaisīgu reakciju, pietūkumu un līdz ar to – sāpes.

Urīnskābe ķermenī veidojas dabiski kā purīnvielu pārstrādes galaprodukts. Purīnvielas organisms saražo pats vai arī uzņem ar pārtiku, piemēram, ar liellopu gaļu, gaļas blakusproduktiem (aknām, nierēm, sirdīm u. c.), arī jūras veltēm.

Foto: SCANPIX/REUTERS/LETA

Lielāku urīnskābes daudzumu veicina arī skābenes un rabarberi, kā arī alkohola, īpaši – alus dzeršana, taču ne jau viena skābeņu zupas porcija vai glāze alus izraisīs podagras lēkmi. Šī slimība nereti piemeklē tos, kam kārtīga maltīte ar alkoholu piedevās ir viena no galvenajām dzīves baudām, turklāt jau labu laiku.

Tāpēc podagra bieži vien ir tikai viens no “ziediņiem” dažādu slimību buķetē: šiem pacientiem nereti ir arī paaugstināts asinsspiediens, liekais svars un izmainīta cukura vielmaiņas sistēma jeb tā sauktais metabolais sindroms.

“Senatnē ar podagru slimoja tikai paši turīgākie sabiedrības locekļi,” pastāsta ārste.

“Tagad labklājība ir plašāk izplatīta, un arī šī slimība līdz ar to izvēršas arvien vairāk.” Ārste piebilst – kaut gan riska faktors ir arī mazkustīgs dzīvesveids, viņa novērojusi, ka ar podagru tāpat slimo fiziska darba darītāji.

Reklāma
Reklāma

Viņiem šķiet, ka pamatīgs bifšteks ir godam nopelnīts, raujoties sviedriem vaigā. “Bet kāda ir tās gaļas kvalitāte, ko ēdam?” Viktorija Gallere retoriski jautā, vedinot aizdomāties, vai vienmēr izpētām, kur un kādos apstākļos audzis lopiņš, kura gaļu ceļam galdā.

Foto: Napocska/SHUTTERSTOCK

Ja podagras lēkmes atkārtojas, palīdzība jāmeklē pie ārsta. Lai slimību konstatētu, veic asinsanalīzes, pārbaudot kreatinīna un urīnskābes līmeni, taču, ja tas paaugstināts, tas ne vienmēr liecina par podagru (un otrādi – podagras pacientiem urīnskābes līmenis ne vienmēr ir paaugstināts). Tāpēc dažkārt var būt nepieciešama arī locītavu šķidruma pārbaude vai locītavu izmeklējumi – ar ultraskaņu vai rentgenu.

Dzert zāles vai pārdomāt dzīvi?

Kā zāles nr. 1 daktere Gallere parasti iesaka mainīt dzīvesveidu – kļūt kustīgam, pakāpeniski atteikties no dūšīgās ēšanas un alus, biežāk padzerties. Akūtu sāpju mazināšanai jālieto noteikti medikamenti.

Ja dzīvesveidu mainīt negribas, atliek tikai zāles, kas stāvokli padara paciešamu un attālina slimības attīstību. Kaut arī zālēm mēdz būt blaknes, otro variantu pacienti izvēloties biežāk, un ārste to nenosoda – tā var dzīvot “ilgi un laimīgi”.

Viktorija Gallere tomēr iesaka atrast laiku – vien 10–15 minūtes, lai apdomātos un sev atbildētu uz šādiem jautājumiem: kāds es esmu?

Cik ilgi dzīvošu? Kāda būs manas dzīves kvalitāte?

Proti, kā vienīgo dzīvesprieku un baudu paturot kārtīgu izēšanos un trīs litrus alus piedevām, vīrieši riskē ne tikai saslimt ar podagru un aptaukošanos, bet arī ar no tā izrietošu dzimumdzīves pasliktināšanos: taukaudu daudzumam palielinoties, organisms sāk ražot vairāk sievišķo hormonu, seksuālā funkcija pasliktinās, libido sarūk.

Trieciens vīrišķībai ne vienam vien liek biežāk ieskatīties glāzītē, lai aizmirstos. Veidojas apburtais loks: dzeru, lai aizmirstu, ka esmu slims pārmērīgas ēšanas un dzeršanas dēļ. Dzīvesveida un diētas izmaiņas toties mazina ne tikai podagras izpausmes, bet nāk par labu veselībai kopumā: kustīgs, aktīvs un možs cilvēks ir dzīvespriecīgāks.

Slimība deformē locītavas

Ko tad, ja negribas ne mainīt dzīvesveidu, ne dzert zāles? Neārstētas podagras izpausme ir tofi – urīnsāļu kristālu izgulsnējumu uzkrājumi jeb granulomas audos ap locītavām, liekot tām izskatīties uztūkušām, mezglainām. Lēkmju laikā deformētās locītavas pietūkst un kļūst ārkārtīgi jutīgas – tad izturēt sāpes ir ļoti grūti. Arī pakustēties kļūst arvien mokošāk.

Tofi var veidoties arī urīnceļos, sekmējot nierakmeņu veidošanos. Lai tik tālu nenonāktu, jau pēc pirmās podagras lēkmes vai vēl agrāk vēlams ņemt vērā ārstu ieteikumus:

* samazināt gaļas patēriņu, organismam nepieciešamās olbaltumvielas un proteīnu uzņemot ar citiem produktiem, vislabāk – liesiem piena produktiem;

* biežāk padzerties, šim nolūkam nelietojot saldinātos dzērienus vai alu, bet ūdeni;

* uzturēt vēlamo ķermeņa masu, taču izvairīties no straujas vājēšanas: tā ne tikai var izraisīt īslaicīgu urīnskābes līmeņa paaugstināšanos, bet pasliktināt kopējo veselības stāvokli.

Mana pieredze

Ināra (56 gadi, sēdoša darba darītāja): Viss sākās ar sāpēm kājas īkšķī – nu tā, ka nevar izturēt! Kad kļuva pavisam neizturami, gāju pie ārstes. Viņa nosūtīja uz asinsanalīzēm. Kad apskatīja rezultātus, uzreiz pamanīja, ka urīnskābes līmenis ir izteikti paaugstināts.

Dakterei uzreiz bija skaidrs – tā ir podagra! Viens no iemesliem var būt tas, ka par daudz ēdu gaļu. Atzīšos, ka gaļa un tās produkti man ļoti garšo. Neliedzu sev to prieku un ēdu! Nu gan pēc ārstes ieteikuma gaļas, desiņu un tamlīdzīgu gardumu patēriņu ievērojami samazināju. Pozitīvas izmaiņas bija jūtamas jau ļoti drīz, neciešamās sāpes mazinājās un vairs nav atkārtojušās.

Interesanti

Ķirši pret podagru

Foto: SHUTTERSTOCK

Par vienu no produktiem, kas remdē podagras lēkmes, atzīta ķiršu sula. Tas izpētīts zinātniski, konstatējot, ka regulāra ķiršu sulas dzeršana samazina urīnskābes līmeni. Līdzīga iedarbība ir arī granātābolu sulai, tomēr ķirši un jo īpaši to sulas ekstrakts atzīts par sevišķi iedarbīgiem pretpodagras līdzekļiem.

Uzziņa

Foto: SHUTTERSTOCK

Podagras attīstību veicina

* daudz gaļas uzturā;

* alkohols, jo īpaši – alus;

* ar augļu cukuru jeb fruktozi saldinātie dzērieni, augļu sulas;

* noteikti produkti – skābenes, rabarberi;

* liekais svars;

* vecums (vīriešiem podagra veidojas agrāk, sievietēm biežāk – pēc menopauzes);

* noteiktas slimības: paaugstināts asinsspiediens, sirds, nieru slimības, metabolais sindroms, cukura diabēts;

* noteiktu zāļu lietošana;

* podagra tuvu radu vidū.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.