Krēsls atpūtai – ērts un funkcionāls. Kādu izvēlēties? 0
Laikam ejot, mīksto mēbeļu mode krietni mainījusies, taču prasības pret atpūtas krēsla kvalitāti to lietotājiem aizvien vēl ir tās pašas – krēslam jābūt ērtam un funkcionālam.
Mēbeļu salonos nopērkami kupli amerikāņu stila milzeņi, klasiski atturīgi krēsli uz kājiņām, ekstramoderni eksemplāri neierastās formās uz grozāmas kājas vai ar izbīdāmiem kāju un roku balstiem, lakoniski skandināvu dizaina krēsli un vēl dažādi šūpuļkrēsli, sēžammaisi un krēsli ar atpūtas un masāžas funkcijām. Atpūtas krēsli atšķirībā no dīvāniem ir ne vien interesantāki, bet arī praktiskāki, jo tos iespējams izvietot arī pavisam mazās telpās un dažādi kombinēt, padarot istabu interesantāku. Svarīgi tikai tos pareizi izvēlēties. Izvēli krietni atvieglos, ja pirms došanās uz veikalu tiksim skaidrībā, kādam nolūkam krēsls nepieciešams, kur to plānots novietot un cik daudz naudas iespējams atvēlēt tā iegādei. Tas ieviesīs skaidrību par krēsla funkciju, izskatu un cenu.
Ja krēslu paredzēts novietot viesistabā neilgai sēdēšanai tējas vai kafijas dzeršanas laikā, jāmeklē telpas noskaņai un stilam (klasisks, romantisks, moderns vai neitrāls) piemērots krēsls, kas ir pietiekami atsperīgs, lai no tā ērti pieceltos dažāda vecuma cilvēki.
Turpretim ilgstošai sēdēšanai pie televizora lasot vai adot utt. jāizvēlas īpaši ērts krēsls, kurā ķermenis patīkami atslābinās un jūtas komfortabli. Iespējams, jāpadomā par papildu kāju soliņu, jānovērtē roku balstu ērtums, varbūt noderīga ir regulējama atzveltne vai grozāma krēsla pamatne. Ja krēsls domāts tikai relaksācijai, neatrodas telpā ar daudzām funkcionālajām zonām un to nav nepieciešams saskaņot ar citām mēbelēm, var izvēlēties īpašu masāžas vai šūpuļkrēslu.
Tāpēc nevajag kautrēties un turpat mēbeli izmēģināt, lai pārliecinātos, vai krēsla sēdekļa dziļums un platums ir gana ērts, roku balsti parocīgi un atzveltne balsta ne tikai muguru, bet arī kakla daļu. Līdztekus sēdēšanas ērtumam jānovērtē arī krēsla rāmis, kājas, polsterējums un apdare.
Koka rāmim jāapskata salaidumvietu stiprinājumi un jāpārbauda, vai tajā nav zaru vietu, kas mēdz ātri ieplaisāt. Plātņveida materiāla rāmji ir ļoti smagi, bet neizturīgi, tādus labāk nepirkt. Savukārt metāla rāmi labāk izvēlēties hromētu, nevis krāsotu, jo lētākiem krēsliem krāsa nereti lobās jau pēc pusgada. Pītam rāmim rūpīgi jāizpēta savienojumu vietas. Ja krēslam ir ritenīši, svarīgi, lai tie būtu no gumijas un katrs no tiem varētu izturēt apmēram 30 kg slodzi.
Polsterējumam pēdējā laikā visbiežāk izmanto sintētiskus vai dabiskus materiālus, kas uzklāti elastīgām gumijas slok-snēm, nevis atsperu blokus kā agrāk. Vislētākais ir porolona pildījums, kas ātri izsēžas un deformējas. Vairākslāņu sintētiskais pildījums – sintapons, poliuretāns u. c. – ir visbiežākais un optimālākais mūsdienu risinājums. Tiem seko latekss un dabiskie materiāli – dūnas, spalvas, voiloks un vatelīns, kas ir ļoti mīksti un kalpo ilgi, bet maksā dārgāk par sintētiskajiem. Krēsls ar atsperu blokiem maksās dārgāk nekā sintētiskie pildījumi, turklāt jārēķinās, ka šāda krēsla sēdekļa forma pēc pāris gadiem var sākt deformēties un atsperes, apsēžoties vai pieceļoties no krēsla, viegli džinkstēt.
Arī apdare mēbelei var būt dažāda: audums, ādas imitācija vai dabiskā āda. Visdārgāk izmaksās ādas apdare. Izdevīgāks risinājums – dabiskās un mākslīgās ādas kombinācija (mākslīgā āda – krēsla aizmugurē vai roku balstu iekšpusē). Gan ādas apdare, gan audumi tiek iedalīti kategorijās pēc to kvalitātes, izturīguma un toņiem. Mēbeļu audumam svarīgs tā blīvums (izteikts gramos uz metru) – jo blīvāks, jo izturīgāks. Papildus tiek norādīta arī izturība pret degšanu un smērēšanos. Apdares pluss – ja apvalku iespējams noņemt un tīrīt ķīmiski.