Kremlis nostiprina varas vertikāli 6
Kremļa partija “Vienotā Krievija” uzvarējusi svētdien notikušajās Valsts domes vēlēšanās, savācot 54,2 procentus balsu un iegūstot 343 mandātus no 450 deputātu vietām parlamentā, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas publiskotie pagaidu rezultāti.
Putina komandā “nobrieduši cilvēki”
Krievijas prezidents Vladimirs Putins, kurš valda Krievijā jau 17 gadus, paudis gandarījumu par savas partijas “sasniegto ļoti labo rezultātu”, kas liecinot par “cilvēku politiskā brieduma pieaugumu”, taču vēlēšanās piedalījās rekordzems vēlētāju skaits – 47,9 procenti. Lai stiprinātu Putina izveidoto varas vertikāli, drošības un tiesībsargājošo struktūru reformas gaitā vēl līdz 2018. gada prezidenta vēlēšanām paredzēts izveidot Valsts drošības ministriju, vēsta laikraksts “Kommersant”. Jauno iestādi plānots veidot uz Federālā drošības dienesta (FDD) bāzes, iekļaujot tajā arī Ārējās izlūkošanas dienestu un lielāko daļu Federālā apsardzes dienesta struktūru. Runa faktiski ir par PSRS Valsts drošības komitejas, kur savulaik dienēja Putins, funkciju nodošanu FDD, norāda “Kommersant”. Krievijas kompartija un Liberāldemokrātu partija katra ieguva aptuveni 13% balsu, bet “sistēmiskās opozīcijas” partiju trijnieku noslēdza partija “Taisnīgā Krievija” ar sešiem procentiem balsu. Komunistiem būs 42 deputāti, ultranacionālistiskajai Liberāldemokrātu partijai – 39, centriski kreisajai partijai “Taisnīgā Krievija” – 23 deputāti. Šīs Kremlim lojālās partijas bija pārstāvētas arī iepriekšējā parlamentā. Vienmandāta apgabalos pa vienam mandātam saņēmušas partijas “Dzimtene” un “Pilsoniskā platforma”, kā arī viens neatkarīgais kandidāts.
“Vienotajai Krievijai” Valsts domē būs konstitucionālais vairākums, apliecinājusi Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Ella Pamfilova, “ar milzu nožēlu” secinot, ka neviena no liberālās opozīcijas partijām nav pārvarējusi piecu procentu barjeru. Divas galvenās opozīcijas partijas – “Jabloko” un “Parnas” –, kurām bija ļauts izvirzīt kandidātus, ieguva attiecīgi 1,89% un 0,7% balsu. Krievijas likums paredz, ka valsts finansējumu var saņemt partijas, kas vēlēšanās ieguvušas vairāk nekā trīs procentus balsu.
Opozīcijas partijas tradicionāli ir balstījušās uz Krievijas lielāko pilsētu, vispirms Maskavas un Sanktpēterburgas, iedzīvotāju atbalstu. Vīlušies opozīcijas partiju sašķeltībā un to vadoņu ķīviņos, svētdien balsot ieradās tikai 30 procenti maskaviešu un vēl mazāks skaits balsotāju Pēterburgā. Analītiķi atzīmē, ka Kremlis var būt gandarīts, jo, pateicoties vēlētāju apātijai, “Vienotā Krievija” vēl uz pieciem gadiem noteiks toni parlamentā un valstī. “Valsts dome ir noslīdējusi līdz dramatiska teātra līmenim, bet tās deputāti kļuvuši par Putina marionetēm,” intervijā avīzē “Bild” atzīmēja pērn Maskavas centrā nogalinātā Krievijas opozīcijas līdera Borisa Ņemcova meita Žanna, kura tagad dzīvo Vācijā.
Balsošanas “karuselis”
Kremļa vadāmās demokrātijas polittehnologi pielikuši daudz pūļu, lai pārliecinātu sabiedrību, ka šīs vēlēšanas bijušas atklātas un taisnīgas. Tika atļauts kandidēt vairākiem opozīcijas pārstāvjiem, par Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāju tika iecelta sabiedrībā cienīta cilvēktiesību aizstāve. Neatkarīgā vēlēšanu novērošanas organizācija “Golos” (“Balss”) saņēmusi vairāk nekā tūkstoš sūdzību par iespējamiem vēlēšanu pārkāpumiem visā Krievijā, ziņo aģentūra “Associated Press”. Tiek ziņots par lielu skaitu karavīru, kuri balsojuši vēlēšanu iecirkņos, kur tie nebija reģistrēti, kā arī par vēlēšanu biļetenu aizpildīšanu ārpus kabīnēm. Vietnē “YouTube” publicēti video, kuros redzams, kā vēlēšanu iecirkņu darbinieki vairākos Krievijas dienvidu apgabalos vēlēšanu urnās iemet kaudzi vēlēšanu zīmju. Altaja novadā Sibīrijā kreisi centriskās opozīcijas partijas “Jabloko” kandidāts paziņoja, ka gados jauni cilvēki esot balsojuši vecāka gadagājuma cilvēku vārdā un Barnaulas pilsētā notikusi “karuseļa” balsošana, autobusiem vadājot cilvēkus pa vēlēšanu iecirkņiem. Kāds vēlēšanu iecirknis Dagestānā tika izdemolēts, vietējiem iedzīvotājiem apsūdzot amatpersonas vēlēšanu zīmju samešanā urnā par labu vienam kandidātam. Krimas tatāri Ukrainas pussalā, ko pērn okupēja Krievija, vēlēšanas boikotēja. Cita starpā Bahčisarajā vēlēšanu iecirkņi bija tukši, vēsta laikraksts “Novaja gazeta”. CVK vadītāja Ella Pamfilova paziņojusi, ka reģistrēto pārkāpumu dēļ varētu nākties atcelt vēlēšanu rezultātus trīs balsošanas iecirkņos. Rostovas apgabalā Krievijas dienvidos sākts kriminālprocess par krāpšanu vēlēšanās. Daži vēlētāji, būdami neapmierināti ar vēlēšanu procesu un kandidātiem, sabojāja vēlēšanu zīmes, ievietojot to attēlus sociālajos tīklos. Paužot protestu, daži nobalsoja par “Pikachu” – izdomātu tēlu no virtuālās pokemonu spēles, atzīmē britu raidsabiedrība BBC.
Eiropas Drošības un sadarbības organizācija (EDSO) kritizējusi Krievijas Valsts domes vēlēšanas par pamattiesību ierobežošanu un politisko alternatīvu trūkumu. EDSO novērotāji konstatējuši dažus uzlabojumus, tostarp lielāku caurskatāmību, bet kopējā aina nav iepriecinoša. “Ja Krievija vēlas pildīt savas demokrātiskās saistības, nepieciešama lielāka telpa debatēm un pilsoniskajai līdzdalībai,” paziņojis Somijas parlamenta deputāts un EDSO īpašais koordinators Ilka Kanerva.