Foto – AFP/LETA

Kremlis ieriebj Navaļnijam 0

“Jūs neskumstiet pēc manis!” tādu ierakstu no Kirovas pilsētas Ļeņina rajona tiesas nama savā interneta vietnes “Twitter” kontā ierakstīja šobrīd asākais Krievijas prezidenta Vladimira Putina kritiķis un opozicionārs Aleksejs Navaļnijs.

Reklāma
Reklāma

 

7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Nedaudz vēlāk viņš tika saslēgts rokudzelžos un aizvests. Tiesnesis Sergejs Bļinovs viņam piesprieda piecu gadu cietumsodu visnotaļ nepārliecinošās apsūdzībās par 16 miljonu rubļu (276 tūkstošu latu) piesavināšanos no Krievijas mežrūpniecības uzņēmuma “Kirovļes”. S. Bļinova ieskatā Navaļnijs tomēr ir pastrādājis “smagu noziegumu”. Vēl vienam šajā lietā apsūdzētajam Pjotram Oficerovam piespriests četru gadu cietumsods.

Apsūdz valsts apzagšanā

Vairāku gadu garumā Navaļnijs aktīvi cīnījās pret valstī izplatīto korupciju, savā interneta blogā publicējot stāstus, kuros galveno varoņu lomas atvēlēja korumpētiem politiķiem, ierēdņiem, uzņēmējiem un policistiem. Vēl šonedēļ viņš paspēja publicēt detalizētu aprakstu par to, kā tuvākais Putina līdzgaitnieks valsts dzelzceļa uzņēmuma priekšnieks Vladimirs Jakuņins izvairījies no nodokļu nomaksas, kā dēļ viņam pieder nedeklarēti īpašumi un biznesa aktīvi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par Kremļa opozīcijas spilgtāko figūru Navaļnijs kļuva 2011. gada nogalē, kad spēja sarīkot vērienīgus protestus pret nesen notikušajām parlamenta vēlēšanām, kurās saskaņā ar Krievijas Centrālās vēlēšanu komisijas rēķiniem pārliecinoši uzvarēja “Vienotā Krievija”. Nepilnu pusgadu vēlāk sekoja vēl viena Navaļnija organizēta demonstrācija. Šoreiz pret Putina ievēlēšanu valsts prezidenta amatā.

Abas protesta akcijas pulcēja simtiem tūkstošu cilvēku, tām kļūstot par lielākajām pret valdību vērstajām demonstrācijām Putina trīspadsmit valdīšanas gados. Navaļnija dotais apzīmējums “blēžu un zagļu partija”, kā viņš raksturojis valdošo partiju “Vienotā Krievija”, ir ieņēmis vietu politiskajā leksikā un cilvēku prātos.

Tobrīd uz Krievijas izmeklēšanas komitejas jeb “Sledkom” darbinieku galdiem pēkšņi parādījās pierādījumi, ka Navaļnijs, 2009. gadā būdams Kirovas apgabala gubernatora Nikolaja Beliha ārštata padomnieks, izveidojis shēmu, kā no valstij piederošā uzņēmumam “Kirovļes” nozagt 16 miljonus rubļu. Krievijas aktīvisti šo lietu sauc par politisko pasūtījumu, lai Navaļniju noņemtu no politiskās skatuves. “Šī lieta bija safabricēta no sākuma līdz galam,” pēc sprieduma nolasīšanas paziņoja tiesas sēdē klātesošais bijušais Krievijas vicepremjers un cits opozīcijas līderis Boriss Ņemcovs.

Pierādījumi nepārliecina Pēc sprieduma nolasīšanas Kirovas pilsētas ielās protesta gājienā devās vairāki Navaļnija atbalstītāji. Līdzīgas akcijas Kremļa opozicionāri solīja sarīkot arī ceturtdienas pievakarē Maskavā. Krievijas galvaspilsētas mērija piekodināja, ka nesankcionētus gājienus drošības spēki nepieļaus. Kādā no iepriekšējām tiesas sēdēm Navaļnijs veltīja nesaudzīgus vārdus Kremļa iedibinātajai sistēmai Krievijā. “Mēs iznīcināsim feodālo valsti, kas mūs apzog. Situācija, kurā 140 miljonus cilvēku vienā no pasaules lielākajām un bagātākajām valstīm pakļauj saujiņa bezvērtīgu briesmoņu, nevar turpināties mūžīgi,” sacīja Navaļnijs.

“Viņi nav pat oligarhi, kas kļuva bagāti shēmošanas un savu prāta spēju dēļ. Viņi ir bariņš bijušo komjaunatnes aktīvistu, kas, tagad uzdevušies par demokrātiem un patriotiem, visu sev sarausuši.”

Bažas par Navaļnija notiesāšanu paudusi arī Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos Ketrīna Eštone, kas aktīvistam izvirzītās apsūdzības nosaukusi par nepamatotām. “Navaļnija ieslodzīšana rada jautājumus par likuma varu Krievijā,” sacīja Eštone. Beļģijas bijušais premjerministrs Gijs Verhofstats, kas šobrīd vada Eiropas Parlamenta “Liberāļu un demokrātu alianses par Eiropu” frakciju, apgalvoja, ka ir šokēts par spriedumu Navaļnijam. Bet ASV vēstnieks Krievijā Maikls Makfols sacīja, ka Savienotās Valstis ir vīlušās. Tikmēr Francijas Ārlietu ministrijas pārstāvis Filips Laljo piebilda: “Mēs pieņemam, ka ne visas iespējas ir izsmeltas un spriedums var tikt pārsūdzēts.”

Reklāma
Reklāma

Navaļnijs iecelts mocekļu kārtā

Dienu pirms sprieduma Navaļnijam tika atļauts reģistrēties Maskavas mēra vēlēšanās, kas paredzētas septembrī un kurās pārliecinošu uzvaru paredz līdzšinējam galvaspilsētas vadītājam Sergejam Sobjaņinam. Navaļnija notiesāšana pagaidām viņu vēl nesvītro no kandidātu saraksta, jo esot iespējami apelācijas procesi, no tiesas sēdes ziņoja ASV raidsabiedrība “Sky News” korespondente Keitija Stallarde.

“Šobrīd svarīgākais jautājums ir – kas notiks tālāk? Kremlim šī spēle ir riskanta,” prāto apskatniece. “Viņi novāc šo vīru no sabiedrības acīm. Tas viņu vai nu apklusinās un noslāpēs opozīcijas kustību, vai, tieši otrādi, padarīs Navaļniju par mocekli, aiz kura opozicionāri kļūs vienotāki.”

Šī ir skaļākā tiesas prāva kopš 2005. gada, kad par nodokļu nemaksāšanu un krāpniecību tika notiesāts Mihails Hodorkovskis. “Hodorkovskis bija brīdinājums biznesa elitei – nejaucieties politikā,” sarunā ar raidsabiedrību “BBC” prātoja Maskavas Kārnegī centra politiskā analītiķe Lilija Švecova. “Navaļnijs ir brīdinājums politiskajai elitei, jaunajai paaudzei – pat neuzdrošinieties cīnīties pret mums, neuzdrošinieties iemantot ambīcijas.” Viņa arī norādīja, ka Navaļnija ieslodzīšana pamatīgi sadusmos Krievijas jauno paaudzi, kurai ieslodzītais opozicionārs kļūs par mocekli, Krievijas Mandelu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.