Vladimirs Putins.
Vladimirs Putins.
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Kremlis apsver iespēju cīņā pret Ukrainu izmantot elektromagnētiskā impulsa triecienu. Kādu postu tas var nodarīt? 150

Krievijas diktatora Vladimira Putina kodoldraudi var liecināt arī par elektromagnētiskā impulsa trieciena plāniem Ukrainai, raksta izdevums “The Financial Times”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Līdz šim Krievijas kodoldraudi Ukrainai lielākoties tika interpretēti kā aizklāta atsauce uz tradicionālo kodolieroču izmantošanu, bet ir vēl viens instruments, ko Putins varētu apsvērt – elektromagnētiskā impulsa (EMP) triecienu.

EMP ietekme uz elektroniku var būt nopietna – atslēgtos visas elektriskās iekārtas, piemēram, datori, ģeneratori, satelīti, radioaparāti, radaru uztvērēji un pat luksofori. Trieciena rezultātā var ciest gan militārā, gan civilā infrastruktūra.

CITI ŠOBRĪD LASA

Krievijai detonējot kodollādiņu kosmosā, vienā mirklī Ukraina var palikt bez gaismas, siltuma, sakariem, transporta.

Praktiski viss aizsardzības aprīkojums, ko NATO sabiedrotie izvietoja Ukrainā, piemēram, radioaparāti, GPS navigācija un gaisa droni, ir atkarīgs no elektronikas.

Piemēram, Hersonas reģionā šāds sprādziens atslēgtu sistēmas, kas kontrolē reģiona dambjus, kā arī atslēgtu elektrību, siltumu un ūdeni. No ierindas var iziet arī automašīnas.

Pēc veiksmīgā EMP trieciena Ukrainai būtu jāpārtrauc kaujas, lai atjaunotu valstij nodarītos postījumus, bet Putins tikmēr varētu atjaunot un papildināt savus spēkus, lai sagrābtu Ukrainas teritorijas pavasara ofensīvas laikā.

Taču, ja Krievijas Federācija nolems spert šādu soli, tas izraisīs kolektīvu NATO atbildi.

“Neparedzamajām blakusparādībām uz Zemes atmosfēru, vidi, satelītiem un iedzīvotājiem vajadzētu būt spēcīgam iemeslam, lai aktivizētu 5. pantu par kopīgu aizsardzību,” sacīja bijušais ASV aizsardzības ministrijas ierēdnis un kara veterāns Rodžers Pardo-Mavers.

Viņš norāda, ja Putins patiešām apsver EMP izmantošanu, tad uz spēles ir likta ne tikai Ukrainas brīvība, bet arī pati kara nākotne.

“Ja mēs pakļausimies Kremļa kodolšantāžai, pastāv risks, ka citas valstis sekos tās piemēram: Ķīnai un Ziemeļkorejai jau ir EMP iespējas. Situācija Ukrainā sniedz atslēgas cauruma ieskatu potenciāli bīstamākā un nenoteiktākā nākotnē. Mēs nevaram atļauties zaudēt šo cīņu,” Pardo-Mavers uzsvēra.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.