Kremļa stila atbalsis Gruzijā: notiek izrēķināšanās ar cilvēkiem, kuri neatbalsta jauno “ārzemju aģentu” likumu 98
Iebiedēšana kļūst par ikdienas dzīves sastāvdaļu, vēl pirms pretrunīgi vērtētais “ārvalstu aģentu” likums stājies spēkā. Portālam “Politico” vairāki Gruzijas vērienīgo protestu dalībnieki atklājuši šausminošos notikumus, ko viņiem nācies piedzīvot tāpēc, ka neatbalsta valdības ieceri.
Sita ar nūjām
50 gadus vecajam pasniedzējam un bijušajam diplomātu Dža Džaparidzi 8.maija vakarā pie mājas, Tbilisi, uzbruka vairāki cilvēki ar nūjām. Viņš stāsta: “Esmu dzimis Padomju Savienībā. Es nebaidījos no komunistiem. Viņi nevar mani nobiedēt. Man nav nekādu šaubu, esmu pārliecināts, ka aiz tā [red. uzbrukuma] stāvēja valdība,” sacīja Džaparidzi, kuram pēc uzbrukuma nācās likt šuves, viņš guva smadzeņu satricinājumu un spēcīgus ievainojumus uz muguras.
Uzbrucēji skaidri norādījuši, ka vēršas pret viņu, jo viņš publiski iebilst pret “ārvalstu aģentu” likumu, ko Gruzijas parlaments apstiprināja otrdien.
Jaunā likuma kritiķi baidās, ka valdība to izmantos, lai vērstos pret medijiem, opozīciju un pilsonisko sabiedrību šajā Kaukāza valstī, kurā dzīvo 3,7 miljoni cilvēku. Desmitiem tūkstošu protestētāju ir piepildījuši ielas, lai paustu sašutumu par to, ka viņu valdība, šķiet, ir apņēmusies sagraut valsts izredzes pievienoties Eiropas Savienībai.
Brisele pauda bažas, ka jaunais likums tiks pieņemts pirms domstarpību atrisināšanas, taču vardarbība un iebiedēšana pret opozīciju pieaug vēl pirms likuma stāšanās spēkā.
“Mēs cīnīsimies līdz galam, Gruzija nekļūs par Krieviju!”
Runājot ar “Politico” otrdienas protesta akcijā, Džaparidzi brālis, opozīcijas politiķis Zurabs Džaparidzi sacīja, ka nepakļausies vardarbībai, jo uz spēles ir likta valsts demokrātija: “Mēs varam būt ceļā uz Eiropu… Vai uz Baltkrieviju.” Tāpat viņš pastāstīja, ka kāds vīriešu grupējums trīs reizes mēģinājis viņam uzbrukt, kopš “ārvalstu aģentu” likumam radās pretestība. Viena uzbrukuma mēģinājuma laikā viņš gaisā izšāva ar ieroci, lai atturētu savus uzbrucējus.
Arī Nino Zuriašvili, izmeklēšanas biroja “Studio Monitor” dibinātāja, nonāca sadursmē ar pieaugošajiem politiskajiem draudiem. Viņa pagājušajā nedēļā saņēmusi zvanu no nezināma numura. Balss līnijas otrā galā viņu apvainoja, jo viņa iebilda pret likumprojektu. Desmitiem citu protestētāju un aktīvistu apgalvo, ka ir saskārušies ar līdzīgiem draudiem.
Dažas dienas vēlāk, kad Zuriašvili ieradās savā birojā, viņas priekšā bija desmitiem skrejlapu, kuras rotāja viņas seja un uzraksti, kuros viņa tika nosaukta par uzpirktu ārvalstu aģentu. Viņa atrada līdzīgus plakātus pie savas mājas. Arī viņas automašīna tika izdemolēta, apzīmēta ar dzimumlocekļiem un grafiti. “Tas tikai lika man saprast, ka man visu laiku bija taisnība,” viņa teica.
NATO izsaka brīdinājumu
Apvienotās nacionālās kustības opozīcijas partijas biedram Dimitrijam Čikovani 8. maijā netālu no viņa mājas uzbruka neidentificētu vīriešu grupa — tajā pašā naktī, kad notika uzbrukums Dža Džaparidzi. Videonovērošanas kamerās redzams, ka pieci vīrieši viņu sāk sist pēc tam, kad viņš izkāpj no savas automašīnas. Viņš nokļuva slimnīcā ar vairākām sejas un ķermeņa traumām. “Uzbrucēji un Iekšlietu ministrija kalpo vienam kungam,” viņš sacīja, piebilstot, ka ir pārliecināts, ka policija viņa lietu neuztvers nopietni.
Nekas neliecina par valdošās partijas “Gruzijas sapnis” mēģinājumiem mazināt spriedzi.
NATO trešdien brīdinājusi Gruziju, ka tās pieņemtais likumu par ārvalstu ietekmi ir solis nepareizā virzienā prom no Eiropas un eiroatlantiskās integrācijas.
Kā jau ziņots, Gruzijas parlaments otrdien pieņēma pretrunīgi vērtēto likumu par ārvalstu ietekmi, kas izraisījis nedēļām ilgus masu protestus.
Likums paredz, ka nevalstiskajām un plašsaziņas līdzekļu organizācijām, kas saņem vairāk nekā 20% ārvalstu finansējuma, būs jāreģistrējas kā organizācijām, kas “darbojas ārvalsts interesēs”. Šī frāze ir vienīgā atšķirība salīdzinājumā ar pagājušajā gadā atsaukto projektu, kurā bija teikts, ka šīm organizācijām jāreģistrējas kā “ārvalstu ietekmes aģentiem”.
Arī ASV otrdien aicināja Gruziju mainīt kursu un paziņoja, ka šis “Kremļa stila” likums liks tai pārskatīt attiecības ar Tbilisi.
Eiropas Savienība (ES) otrdien brīdināja Gruziju, ka likuma pieņemšana kavēs tās centienus pievienoties blokam, un šo likumu nosodījusi arī ANO.