Kremļa marionete vai noderīgs idiots? 38
Parādi, kas ir tavi draugi, un es pateikšu, ka esi tu pats – ja šo kritēriju piemēro Donaldam Trampam, tad kļūst skaidrs, ka jaunievēlētais ASV prezidents ir cilvēks, kas nekautrējas vairot savu bagātību, ņemot talkā šaubīgas izcelsmes krievu naudu.
Donalds Tramps apgalvo, ka nekad klātienē nav ticies ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, taču uzskata, ka mācēs atrast kopīgu valodu ar Kremļa saimnieku. 20. janvārī Tramps stāsies ASV prezidenta amatā, un viņš apņēmies ievadīt jaunu laikmetu ASV un Krievijas attiecībās. Runas par iespējamo Trampa un Putina draudzību izraisa pamatotu satraukumu Latvijā un citās Krievijas kaimiņvalstīs, liekot uzdot jautājumu, cik gan ciešas bijušas Trampa līdzšinējās saites ar Maskavu.
Internetā noplūdināts ziņojums, ko sagatavojis bijušais Lielbritānijas izlūkdienesta darbinieks, izsaka aizdomas, ka Kremlis jau vismaz piecus gadus aktīvi veidojis sadarbību ar Trampu. Taču pats Tramps to noliedz un uzsver, ka Krievijā viņam nav pilnīgi nekādu biznesa interešu.
Maskavas draugs
Ja iedziļinās Trampa biznesa vēsturē, nevar nepamanīt, ka viņam bijusi ļoti liela interese par iespējām pelnīt ar krievu naudas palīdzību. Trampa draudzība ar Maskavu sāka veidoties pirms vairāk nekā 30 gadiem, kad viņš kādās viesībās iepazinās ar Juriju Dubiņinu, toreizējo PSRS vēstnieku ASV. Dubiņina meita paudusi apbrīnu par Ņujorkā uzbūvēto Trampa torni (58 stāvus augstu debesskrāpi), un Tramps piedāvājis, ka kaut ko līdzīgu viņš varētu uzbūvēt Maskavā iepretim Kremlim.
Vēl dažus gadus iepriekš doma, ka amerikāņu kapitālists piedāvā būvēt debesskrāpi Maskavas sirdī, tiktu uzskatīta par ķecerīgu fantāziju, bet pēc Mihaila Gorbačova nākšanas pie varas padomju režīms patiešām sāka interesēties par amerikāņu investīciju piesaistīšanu. 1987. gada vasarā Tramps ar savu toreizējo sievu Ivanu viesojās Maskavā un Ļeņingradā (tagadējā Sanktpēterburgā), lai izvērtētu iespējas uzbūvēt greznas viesnīcas. Grandiozās ieceres tā arī nepiepildījās, taču šī vizīte ievadīja gadu desmitiem ilgo Trampa sadarbību ar Maskavu.
Zīmīgi, ka pāris mēnešus pēc vizītes PSRS vairāku amerikāņu laikrakstu slejās parādījās Trampa apmaksāts reklāmas materiāls, kurā viņš kritizēja toreizējā ASV prezidenta Ronalda Reigana ārpolitiku un pauda viedokli, ka amerikāņiem nav jātērē tik daudz naudas savu sabiedroto aizsardzībai. Tramps par šiem reklāmas laukumiem samaksājis gandrīz 100 000 dolāru.
1988. gadā Gorbačovs uzturējās vizītē Ņujorkā, un Tramps centās panākt, lai viņš apmeklē arī Trampa torni, taču šī ideja cieta neveiksmi. Gorbačova vietā pie viņa ieradās PSRS līdera dubultnieks, kurš sarokojās ar Trampu un centās viņu izjokot. Trampam pašam jau tolaik bija radusies doma, ka vajadzētu izmēģināt spēkus ne tikai biznesā, bet arī politikā. Čehoslovākijas slepenais dienests, kas tolaik izspiegoja Trampa čehu izcelsmes sievu Ivanu, savos ziņojumos rakstīja, ka Tramps jau 1988. gadā apsvēris domu par kandidēšanu ASV prezidenta vēlēšanās.