Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Fotolia

Krekšķēšana var rasties no gastroeneteroloģiskām problēmām. Kāpēc klepus ilgstošs? 0

Astma ir diagnoze, kas nevilšus var pārsteigt pacientu, kurš devies pie ārsta ar sūdzībām par nepārejošu klepu. AS “Veselības centru apvienība” poliklīnikas “Jugla” pneimonoloģe Andra Cīrule skaidro, ka, veicot izmeklējumus, nereti jānonāk pie šādas diagnozes, tomēr daudzos gadījumos tā ir vieglā formā un pacientam atliek iemācīties, kā to ārstēt un kontrolēt. Ārstes novērojumi liecina, ka aptuveni katrs desmitais astmas pacients nevēlas atzīt šīs slimības esamību.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Lasīt citas ziņas

“Klepus, ko ir izraisījusi saaukstēšanās vai kāds vīruss, pāriet pats no sevis”, uzskata AS “Veselības centru apvienība” poliklīnikas “Jugla” pneimonoloģe Andra Cīrule. Viņa uzskata, ka lielākā daļa medikamentu, kas domāti klepum, galvenokārt palīdz pārdzīvot saslimšanu un atvieglot simptomus. Tomēr, ja klepus nepāriet vismaz triju nedēļu laikā, tad būtu jādodas pie ģimenes ārsta vai speciālista, kas rastu cēloni klepošanai. Ārstes pieredze vēsta, ka cilvēki, kas nodarbojas ar sportu retāk izjūt elpceļu saslimšanu radītu diskomfortu un viņiem snaudošas slimības cēloņus var noteikt tikai, veicot spirogrāfijas izmeklējumu.

Dodoties pie pulmonologa, būtu labi, ja pacientam jau ir plaušu rentgens – pirmais izmeklējums, lai noteiktu diagnozi. Taču nereti, rentgens neko aizdomīgu neuzrāda un tad ir jāveic spirogrāfija, kas vairumā gadījumu palīdz atklāt klepošanas cēloni. Spirogrāfijas izmeklējums nosaka plaušu tilpumu un gaisa plūsmas ātrumu elpceļos. Lai noteiktu elpceļu sašaurinājumu tiek veikta medikamenta inhalācija un atkārtots izmeklējums. Andra Cīrule norāda, ka ar spirogrāfijas izmeklējumu vairumā gadījumu pietiek, lai noteiktu diagnozi – astma. Diemžēl viņas pieredze liecina, ka teju katrs desmitais pacients nevēlas pieņemt šo diagnozi un līdz ar to apzināties, ka turpmāko dzīvi būs jālieto medikamenti un jādomā var vidi, kurā atrodas.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mūsdienās astmu var labi kontrolēt ar pareizām zālēm”, uzskata daktere Cīrule. Galvenais ir pieņemt diagnozi un lietot zāles tādā apjomā, kā ārsts ir izrakstījis un nepārstāt to darīt, kad kļūst labāk. Ir dažādu veidu inhalatori un katrs pacients sadarbībā ar savu ārstējošo ārstu var atrast sev piemērotāko. Savukārt medicīnas iestādes māsiņa parādīs un pastāstīs, kā pareizi jālieto inhalators. Astmas pacientiem ir ieteicams nodarboties ar sportu, atrodot sev atbilstošāko nodarbi, kas varētu būt, piemēram, joga, kur elpošanas vingrinājumi ir ļoti svarīgi.

Vieglas formas astmas pacienti var justies salīdzinoši labi līdz rodas saasinājumi, piemēram, pavasarī ziedēšanas laikā vai, saskaroties ar kairinājumiem – dzīvnieku spalvām, pelējumu, mitrumu, putekļu ērcītēm. “Smagus lēmumus nākas pieņemt tiem pēkšņi konstatētas astmas pacientiem, kam ir mājdzīvnieki, jo visbiežāk no tiem ir jāšķiras”, ar nožēlu atzīst pneimonoloģe Cīrule.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.